Kłęby dymu pozwalające poruszać się żołnierzom w sposób niezauważony przez przeciwników, mają jednak pewien mankament – uniemożliwiają widzenie również własnym jednostkom. Teraz owa mgła ma być bardziej „inteligentna”, ograniczy bowiem możliwość obserwacji wyłącznie wrogom.

Czytaj więcej

Ten gadżet pozwoli żołnierzom patrzeć przez ściany

Program o nazwie „Coded Visibility” zakłada wykorzystanie tzw. asymetrii pasywnej i aktywnej. Ten pierwszy element będzie wymagał zastosowania nowatorskich materiałów rozmieszczanych np. na polu bitwy w określony sposób. Kierownik programu Rohith Chandrasekar wskazuje, że może chodzić zarówno o dym, jak i różnego rodzaju substancje płynne w aerozolu, a nawet zaawansowane metamateriały – kompozyty inżynieryjne zaprojektowane do interakcji z promieniowaniem elektromagnetycznym (w tym przypadku chmura metamateriałów może zostać wykorzystana do blokowania światła lub umożliwienia mu wejścia tylko pod pewnymi kątami).

Z komunikatu DARPA wynika, że aktywna asymetria będzie wymagała możliwości „dostrajania” tej technologii „w czasie rzeczywistym”. Chodzi o to, by żołnierze USA mogli przeniknąć wzrokiem zasłonę dymną w dowolnym momencie, co oznacza, że owa mgła ma być w pełni kontrolowana.