Aktualizacja: 15.03.2025 07:56 Publikacja: 12.09.2022 14:57
„Inteligentna mgła” – rozwiązanie opracowywane przez DARPA – ma dać armii USA przewagę na polu bitwy
Foto: shutterstock
Kłęby dymu pozwalające poruszać się żołnierzom w sposób niezauważony przez przeciwników, mają jednak pewien mankament – uniemożliwiają widzenie również własnym jednostkom. Teraz owa mgła ma być bardziej „inteligentna”, ograniczy bowiem możliwość obserwacji wyłącznie wrogom.
Program o nazwie „Coded Visibility” zakłada wykorzystanie tzw. asymetrii pasywnej i aktywnej. Ten pierwszy element będzie wymagał zastosowania nowatorskich materiałów rozmieszczanych np. na polu bitwy w określony sposób. Kierownik programu Rohith Chandrasekar wskazuje, że może chodzić zarówno o dym, jak i różnego rodzaju substancje płynne w aerozolu, a nawet zaawansowane metamateriały – kompozyty inżynieryjne zaprojektowane do interakcji z promieniowaniem elektromagnetycznym (w tym przypadku chmura metamateriałów może zostać wykorzystana do blokowania światła lub umożliwienia mu wejścia tylko pod pewnymi kątami).
Podczas konferencji i wystawy AUSA Annual Meeting & Exhibition 2022, która odbywa się w dniach 10-12 października w Waszyngtonie, amerykański koncern General Dynamics Land Systems zaprezentował zapowiadany od pewnego czasu demonstrator czołgu podstawowego AbramsX.
Maspex wspiera zrównoważone rolnictwo i pracuje nad nową odmianą ogórka gruntowego oraz nowatorskimi kiszonkami.
Amerykańska firma postanowiła wykorzystać góry najbardziej kłopotliwych plastikowych śmieci do stworzenia czegoś bardzo pożytecznego.
Podczas Paris Polish Tech Day przedstawiono polski system innowacji, omówiono możliwości współpracy polskich i polonijnych startupów z sektora fin i greentechu z francuskimi partnerami, a także zaprezentowano młode, innowacyjne firmy.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Artyleria zdobywa teren, a piechota go tylko zajmuje – mawiał Napoleon, zachwalając „królową pola bitwy”. Choć na Ukrainie dalej dominują armaty i rakiety, przyszłość należy do broni laserowej.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Kolejne spółki uruchamiają komputery kwantowe i otwierają je na komercyjne zastosowanie. Są dzięki temu w stanie w kilka minut wykonać operacje, jakie superkomputerowi zajmą nawet milion lat przy zużyciu przy tym rocznej globalnej energii elektrycznej.
Rozpoczyna się pierwsza na świecie komercyjna sprzedaż zaawansowanych robotów. dwunożna maszyna, w cenie samochodu, ma biegać nawet w trudnych warunkach i sprawnie operować dłońmi.
Bierzemy udział w podnoszeniu świadomości cyfrowej i kompetencji społeczeństwa, które dzięki temu będzie świadome zagrożeń, bardziej odporne na oszustwa, kradzieże i działania hybrydowe - mówi Krzysztof Malesa, dyrektor ds. strategii bezpieczeństwa, członek zarządu polskiego oddziału Microsoft.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
Chociaż część pracowników chciałaby, by ich obecnego szefa zastąpił robot, to wyniki najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu SWPS nie dają większych szans na taką zamianę.
Nie wysyłamy drogą mailową informacji z prośbami o podanie danych wrażliwych czy o błędnym logowaniu do PUE ZUS, w których zachęca do otwierania plików lub linków - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Dobrze byłoby, żeby firmy wprowadziły regulaminy dotyczące używania przez pracowników sztucznej inteligencji. Inaczej może się to źle skończyć
Ukraiński dron miał uderzyć w rurociąg pietrowski, należący do rosyjskiego giganta gazowego Gazpromu, w obwodzie saratowskim. Moment ataku widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas