Przejmują ABC Datę i liczą na lepszy rok w na rynku komputerowym

Adobe Stock

Międzynarodowy koncern Also wraz z funduszem MCI chcą przejąć ABC Datę. To nowy rozdział w historii tej branży w Polsce.

O tym, że ABC Datą interesują się zagraniczne koncerny „Rzeczpospolita” pisała już wcześniej. I rzeczywiście jeden z nich – działający w piętnastu krajach Also – zdecydował się na taką inwestycję. Od pewnego czasu rozwija się on w Polsce organicznie, ale przejęcie ABC Daty pozwoli mu awansować do ścisłej czołówki i konkurować z liderem, czyli grupą AB.

Wezwanie ogłosiły Also i giełdowy fundusz MCI (obecny wiodący akcjonariusz). Jeśli osiągną próg przynajmniej 90 proc., rozważą przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji, a następnie wycofanie dystrybucyjnej spółki z giełdy. Jest na niej notowana od 2010 r. Wzywający płacą 1,3 zł za akcję. W czwartek kurs mocno rósł i niemal zrównał się z oferowaną ceną. Transakcja podlega zwyczajowym warunkom zawieszającym, w tym uzyskaniu zgody antymonopolowej Komisji Europejskiej.

W ostatnich latach krajowe firmy handlujące sprzętem IT borykają się z wieloma problemami – ostra konkurencja, presja na marże i restrykcyjny fiskus to tylko niektóre z nich. Na prostą próbuje wyjść Action, a również ABC Data ma na koncie potyczki z urzędem skarbowym. Przedstawiciele branży spodziewają się, że 2019 r. będzie lepszy od mijającego. Systematycznie rośnie sprzedaż smartfonów i poprawia się sytuacja w segmencie komputerów.

Jak informuje ABC Data, przedsiębiorstwa zyskają ważny powód do wymiany komputerów na nowe, co może się przełożyć na wyniki sprzedaży urządzeń PC. W styczniu 2020 r. Microsoft zaprzestanie świadczenia pomocy technicznej dla systemu Windows 7. W związku z tym większość firm zdecyduje się przejść na nowszą wersję systemu lub wymieni sprzęt na nowy. Szczyt tego trendu przypadnie na drugą połowę przyszłego roku.

Wartość rynkowa ABC Daty wynosi 160 mln zł. Jej konkurent – grupa AB – wyceniany jest na 260 mln zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowa perspektywa w diagnostyce raka

Platforma cytometryczna jest pomocna w medycynie spersonalizowanej. Za innowacyjnym przedsięwzięciem stoją uczeni z Instytutu ...

Emplobot zarzuca sieć na pracowników

Chatbot, który ułatwia i skraca rekrutację – rozpoczął pracę w Santander Consumer Banku. Rozwiązanie ...

Mieszkanie do odebrania przez tablet

Deweloper Echo Investment i Samsung Electronics wprowadzają usługę mobilnego odbioru mieszkań, co ma skrócić ...

Mechaniczny pies przypilnuje platformy

Spot, robot zbudowany przez firmę Boston Dynamics, będzie patrolował platformę wiertniczą na Morzu Norweskim ...

Prezes Huawei: Nasza sprzedaż runie przez sankcje Trumpa

Prezes Huawei Ren Zhengfei oszacował, że sprzedaż firmy spadnie nawet o 40 proc. w ...

Drony z karabinem maszynowym. Z 200 metrów trafią w piłeczkę

Jeszcze przed końcem roku armia turecka otrzyma drona wojskowego, wyposażonego w karabin maszynowy. Waży ...