Przejmują ABC Datę i liczą na lepszy rok w na rynku komputerowym

Adobe Stock

Międzynarodowy koncern Also wraz z funduszem MCI chcą przejąć ABC Datę. To nowy rozdział w historii tej branży w Polsce.

O tym, że ABC Datą interesują się zagraniczne koncerny „Rzeczpospolita” pisała już wcześniej. I rzeczywiście jeden z nich – działający w piętnastu krajach Also – zdecydował się na taką inwestycję. Od pewnego czasu rozwija się on w Polsce organicznie, ale przejęcie ABC Daty pozwoli mu awansować do ścisłej czołówki i konkurować z liderem, czyli grupą AB.

Wezwanie ogłosiły Also i giełdowy fundusz MCI (obecny wiodący akcjonariusz). Jeśli osiągną próg przynajmniej 90 proc., rozważą przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji, a następnie wycofanie dystrybucyjnej spółki z giełdy. Jest na niej notowana od 2010 r. Wzywający płacą 1,3 zł za akcję. W czwartek kurs mocno rósł i niemal zrównał się z oferowaną ceną. Transakcja podlega zwyczajowym warunkom zawieszającym, w tym uzyskaniu zgody antymonopolowej Komisji Europejskiej.

W ostatnich latach krajowe firmy handlujące sprzętem IT borykają się z wieloma problemami – ostra konkurencja, presja na marże i restrykcyjny fiskus to tylko niektóre z nich. Na prostą próbuje wyjść Action, a również ABC Data ma na koncie potyczki z urzędem skarbowym. Przedstawiciele branży spodziewają się, że 2019 r. będzie lepszy od mijającego. Systematycznie rośnie sprzedaż smartfonów i poprawia się sytuacja w segmencie komputerów.

Jak informuje ABC Data, przedsiębiorstwa zyskają ważny powód do wymiany komputerów na nowe, co może się przełożyć na wyniki sprzedaży urządzeń PC. W styczniu 2020 r. Microsoft zaprzestanie świadczenia pomocy technicznej dla systemu Windows 7. W związku z tym większość firm zdecyduje się przejść na nowszą wersję systemu lub wymieni sprzęt na nowy. Szczyt tego trendu przypadnie na drugą połowę przyszłego roku.

Wartość rynkowa ABC Daty wynosi 160 mln zł. Jej konkurent – grupa AB – wyceniany jest na 260 mln zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Robotyzacja może być szokiem. Bezrobocie i nowe podatki?

20 proc. zawodów zniknie w związku z ich mechanizacją, a kolejne 70 proc. czeka ...

Duńska armia stawia na graczy. Wyróżniają się zdolnościami

Duńskie siły zbrojne poszukują wśród graczy nowych pilotów, dowódców lotów i operatorów radarów. Zatrudnienie ...

Wygrana w Lotto popłynie na kartę

Totalizator Sportowy wprowadza w punktach sprzedaży innowacyjną w skali międzynarodowej usługę bezgotówkowej wypłaty wygranych ...

Porównywarki skarżą się w Brukseli na Google’a

41 europejskich porównywarek cen z 21 państw, w tym kilka polskich jak Ceneo czy ...

Kurierzy w Polsce drżą przed Amazonem

Amerykański gigant e-handlu, choć na dobre jeszcze nie rozwinął w Europie swojego sklepu, już ...

Technowieści

Czego nie warto przeoczyć w najbliższych dniach? Na co zwrócić uwagę? Moda na jedzenie ...