Najnowszy hit w biznesie: nadciągają chmury hybrydowe

Rozwiązania typu cloud upowszechniają się. Tempo rozwoju jeszcze przyspieszy dzięki modelom hybrydowym. Taka elastyczność w doborze rozwiązań powinna trafić
na podatny grunt zwłaszcza wśród małych i średnich firm.

Firmy coraz częściej korzystają z rozwiązań opartych na chmurze, ponieważ dzięki temu mogą mieć choćby dostęp do oprogramowania w modelu subskrypcyjnym. Do tego dochodzi łatwość przechowywania danych, do których można mieć dostęp z wielu miejsc, a wszystko jest bezpieczne i szyfrowane. Dotąd w przypadku chmury mowa była o dwóch głównych typach – publicznym i prywatnym, teraz jednak coraz popularniejsze jest wykorzystywanie zalet obydwu w ramach modelu hybrydowego.

– Każdy może stworzyć system dokładnie dopasowany do potrzeb. Ponadto chmura hybrydowa stwarza doskonałe warunki do cyfrowej transformacji dzięki otwartości i bezpieczeństwu – mówi Jarosław Szymczuk, dyrektor generalny IBM Polska.

Idzie nowy boom

Według Eurostatu z usług chmurowych korzysta już nieco więcej niż co czwarta firma spośród zatrudniających co najmniej dziesięć osób. W Polsce popularność tych rozwiązań jest mniejsza, korzysta z nich 11,5 proc. firm. W krajach skandynawskich robi to już co druga firma, co pokazuje, jak ogromny jest potencjał rozwojowy rynku.

– To doskonały kompromis między chmurą publiczną, wiążącą się z większym ryzykiem wycieku danych, a w pełni prywatną, która też ma ograniczenia, zwłaszcza kosztowe. To nowe, bardziej otwarte podejście może dać znacznie bardziej efektywne rozwiązania. Biznes już to adaptuje, czołowe firmy korzystają z naszych rozwiązań – mówi Jarosław Szymczuk. – Jednak nie jest to rozwiązanie wyłącznie dla dużych firm. Właśnie małe chętniej korzystają z rozwiązań dostępnych w chmurze – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Biznes mocno nasiąka chmurą

Z raportu PMR „Rynek przetwarzania danych w chmurze w Polsce 2018. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2018–2023” wynika, że ten sektor ma rosnąć pięć–sześć razy szybciej niż cały rynek IT.

W UE z usług chmurowych korzysta już nieco więcej niż co czwarta firma spośród zatrudniających co najmniej dziesięć osób

– Chmura hybrydowa jest naturalnym krokiem w rozwoju infrastruktury informatycznej przedsiębiorstw, które już posiadają własne zasoby IT. Staje się ona swoistym asem w rękawie, który może być wyciągnięty w sytuacji wzmożonego zapotrzebowania na moc obliczeniową – mówi Maciej Sobianek, partner technology manager w polskim oddziale Microsoft. – Następuje wówczas rozszerzenie infrastruktury z wykorzystaniem nieograniczonych zasobów chmury publicznej.

CZYTAJ TAKŻE:10 technologicznych trendów na 2019 rok

Przykładów zastosowania tego typu architektury jest wiele, począwszy od rejestracji np. licealistów lub studentów, sprzedaży biletów na mecze lub koncerty czy w chwili rozliczania billingów przez firmę energetyczną – dodaje. Podkreśla, że w takich sytuacjach chmura hybrydowa okazuje się korzystna z perspektywy finansowej i organizacyjnej. – W przypadku średniego obciążenia procesy biznesowe mogą być obsługiwane w lokalnym Data Center, a dopiero w sytuacji wzmożonego ruchu następuje przejście do chmury publicznej – mówi.

Nowe wymagania

Prognozy Gartnera zakładają, że w 2019 r. rynek usług chmury publicznej wzrośnie o 17,3 proc., osiągając wartość 206,2 mld dol. (w porównaniu z 175,8 mld dol. i 21-proc. wzrostem w 2018 r.). Najszybciej rosnącym segmentem jest IaaS (Infrastructure as a Service, infrastruktura jako usługa), który według prognoz wzrośnie w tym roku o 27,6 proc., do 39,5 mld dol.

– Chmura hybrydowa niesie ze sobą korzyści finansowe, zbędna staje się konieczność posiadania kosztownej infrastruktury informatycznej czy dedykowanych rozwiązań aplikacyjnych – mówi Krzysztof Cebrat, prezes Nazwa.pl. – Głównym motorem rozwoju będą rosnące wymagania oraz zapotrzebowania małych i średnich firm. Polskie przedsiębiorstwa są dopiero na początku transformacji cyfrowej, co sprawia, że coraz śmielej poruszają się w świecie technologii.

CZYTAJ TAKŻE: Chmura rośnie jak szalona. Kto się liczy?

Z szacunków firmy wynika, iż do 2021 r. blisko 20 proc. małych i średnich firm w Polsce zacznie wdrażać rozwiązania mające na celu migrację danych i usług online, głównie z zakresu obsługi i przechowywania danych.

Z badania SAP i Forrester Consulting wynika, że to zwłaszcza handel widzi potencjał oprogramowania chmurowego wspierającego całościowo procesy biznesowe. Dziewięciu na dziesięciu badanych menedżerów z tego sektora uważa rozwiązania cloud za kluczowe w procesie transformacji cyfrowej ich biznesu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

OSE wyrównuje szanse polskich uczniów

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma za zadanie nie tylko dostarczyć do wszystkich polskich szkół szybki, ...

Narkotykowy diler odkrywa karty

Jesteśmy de facto godziny przed premierą „Drug Dealer Simulatora” i czekamy na najbardziej miarodajną ...

Wróg Kremla najbogatszym Rosjaninem. Pomógł mu… Trump

Już nie lubiani na Kremlu oligarchowie, ale 36-letni założyciel komunikatora Telegram i osobisty wróg ...

Nowe przepisy uderzą w biznes na hulajnogach

Segwaye, trójkołowce, tandemy i profesjonalne jednoślady nie spełnią wymogów nowej ustawy. Co więcej, część ...

Największy cyberatak na USA. Brali w nim udział chińscy hakerzy?

Chińscy hakerzy wykorzystali kolejną lukę w zabezpieczeniach SolarWinds Orion, aby włamać się do komputerów ...

Koniec z narzucaniem aplikacji. UE idzie na wojnę

Kupując nowego smartfona, z reguły otrzymujemy pakiet preinstalowanych aplikacji – przeglądarkę internetową, pocztę e-mail ...