Policja zhakowała „bezpieczny” komunikator. Setki przestępców za kratkami

Brytyjska policja poszukuje teraz sprawców zuchwałego napadu na ciężarówkę z produktami Apple`a.
Simon Dawson/Bloomberg

Europejska policja zhakowała zaszyfrowany komunikator EncroChat, z którego korzystały głównie organizacje przestępcze. Dzięki akcji o kryptonimie Operation Venetic udało się zatrzymać ponad 800 osób, rozbić kilkanaście grup przestępczych, przejąć ponad 2 tony narkotyków oraz kilkadziesiąt sztuk broni oraz 54 mln funtów w gotówce.

Przestępcy do porozumiewania się wykorzystywali globalnego komunikatora EncroChat. Wymagał on używania nierejestrowanych telefonów komórkowych, pozbawionych systemów GPS, kamery, mikrofonu i portu USB. Miały one gwarantować pełną anonimowość i niezawodne szyfrowanie interfejsu. Śledczy szacują, że z komunikatora EncroChat korzystało 60 tys. osób, w większości organizacje przestępcze. Brak powiązania urządzenia lub karty SIM z kontem klienta i zakup w sposób uniemożliwiający identyfikację nabywcy miały gwarantować przestępcom absolutną anonimowość.

Policji udało się jednak zhakować komunikator. Zainstalowali w nim złośliwe oprogramowanie, które umożliwiało czytanie wiadomości przed ich wysłaniem. Dzięki temu służby weszły w posiadanie ponad 100 mln wiadomości osób z m.in. Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwecji, a także z Polski.

CZYTAJ TAKŻE: A miał być najbezpieczniejszy. Wyciekły dane z komunikatora Telegram

Po przeprowadzeniu Operation Venetic w Wielkiej Brytanii serwery EncroChat zostały zamknięte. Serwery z szyfrowanymi wiadomościami znajdowały się we Francji.

Według informacji BBC w Wielkiej Brytanii z usługi korzystało 10 tys. osób, które musiały wykupić specjalne telefony w cenie po tysiąc euro za sztukę, a półroczny dostęp do usługi kosztował 1500 euro.

Paradoksalnie EncroChat był legalną firmą, chcącą udostępnić klientom bezpieczny, dyskretny, szyfrowany komunikator. Mógł służyć do celów biznesowych, ale także prywatnych, dla tych, którzy cenią sobie absolutną dyskrecje. Okazał się jednak idealnym narzędziem dla przestępców.

CZYTAJ TAKŻE: WhatsApp oskarża izraelskiego twórcę Pegasusa o szpiegostwo

W 2017 roku system EncroChat został zidentyfikowany przez francuską żandarmerię, która zaczęła się przyglądać działalności firmy i jej klientów. W grudni 2018 roku brytyjska policja odkryła, że EncroChat był używany przez wynajętego zabójcę, który dokonał egzekucji dwóch znany brytyjskich gangsterów Paula Masseya i Johna Kinsella.

Dzięki współpracy policji z Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii oraz amerykańskiej National Security Agency (NSA) udało się zatrzymać w kilka krajach niemal 800 osób związanych z działalnością przestępczą, m.in. handlem bronią, narkotykami i praniem pieniędzy. Większość z aresztowanych osób pochodzi z Wielkiej Brytanii – lub mieszka tam od dłuższego czasu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rusza sprzedaż samsungów ze składanym ekranem. Kiedy odpowie Huawei?

Samsung usiłuje nadgonić stracone miesiące, wprowadzając od piątku na rynek aparat ze składanym ekranem, ...

Polsce udało się przyciągnąć białoruskich informatyków

Ogłoszony nieco ponad miesiąc temu przez rząd program Poland. Business Harbour, który miał zachęcić ...

Rating Captain bierze się za negatywne opinie w sieci

Wrocławski startup zamierza zrewolucjonizować rynek zarządzania opiniami online, wykorzystując do tego sztuczną inteligencję oraz ...

Twitter na wojnie z Chinami. Usunął 170 tys. kont za dezinformację

Twitter zablokował ponad 170 tysięcy kont powiązanych z chińskim rządem, które rozpowszechniały fałszywe informacje ...

Amerykanie mają radykalny pomysł na uzależnienie od narkotyków

Implant mózgowy ma pomóc w pozbyciu się uzależnienia od narkotyków. Pionierską operację przeprowadzili naukowcy ...

Kursk zbiera mieszane oceny

Gra przygodowo-dokumentalna od studia Jujubee od środy jest dostępna na rynku. Gra została wydana ...