Sygnity zrzuciło największy ciężar

Informatyczna firma porozumiała się z resortem finansów w sprawie e-podatków. To kamień milowy w jej restrukturyzacji.

Publikacja: 06.08.2018 21:00

Sygnity zrzuciło największy ciężar

Foto: cyfrowa.rp.pl

Akcje Sygnity w poniedziałek drożały.

– Cieszymy się, że udało nam się znaleźć porozumienie z resortem finansów, to sytuacja win-win: obie strony mają powody do zadowolenia – komentuje prezes Sygnity Mariusz Nowak.

Karę umowną, którą ma zapłacić Sygnity, obniżono z ponad 27 mln zł do 9,5 mln zł. Będzie potrącona z należności za realizację tego kontraktu. W ostatecznym rozrachunku zamawiający ma zapłacić spółce około 10 mln zł. Strony zmieniły również zakres obowiązywania umowy.

Wszystkie ustalenia muszą jeszcze zostać potwierdzone przed sądem. Rozprawę wyznaczono na 30 sierpnia 2018 r.

– Tak więc to tego dnia najpóźniej powinniśmy sfinalizować zawarcie ugody. Nie jest wykluczone, że będziemy się starali przyspieszyć ten proces, składając stosowny wniosek w sądzie – mówi prezes. Podkreśla, że porozumienie w sprawie e-podatków jest kamieniem milowym w procesie restrukturyzacji spółki. Trwa jego czwarty etap.

Pierwszy dotyczył przeglądu ksiąg i robienia koniecznych odpisów. W drugim Sygnity cięło koszty. Kolejny zaczął się na przełomie lat 2017/2018, a najważniejszym jego celem była restrukturyzacja portfela mniejszych, nierentownych kontraktów.

– Teraz natomiast zaczynamy renegocjować duże projekty, z których zdecydowanie największym i najbardziej problematycznym były właśnie e-podatki. Za nami już rozmowy m.in. z ZUS i COIZ – wymienia prezes Sygnity.

Spółka kilka tygodni temu zawarła porozumienie z wierzycielami. Deklaruje, że realizacja jego ustaleń przebiega zgodnie z planem. Do końca sierpnia powinny zostać objęte akcje w ramach uchwalonej emisji o wartości 10–12 mln zł. Akcjonariusze dali też zielone światło na emisję obligacji, ale to raczej opcja na przyszłość. – W chwili obecnej nie zachodzi konieczność uruchomienia tego programu – potwierdza prezes.

Problemy Sygnity narastały od wielu lat. Głośno zrobiło się o nich latem 2017 r., kiedy spółka poinformowała że naruszy kowenanty umów z bankami i obligatariuszami. Iskrą zapalną były właśnie e-podatki i związane z tym projektem odpisy.

Sygnity prognozowało, że w roku obrotowym 2017/2018 (rozpoczętym w październiku 2017 r.) osiągnie ponad 22 mln zł wyniku EBITDA. Czy plan jest aktualny? – Jeśli w najbliższych dwóch miesiącach zdarzenia jednorazowe zamkną się tak jak planujemy, to spółka zrealizuje ogłoszoną prognozę. Z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych, prognoza jest na pewno niezagrożona – odpowiada prezes.

Sygnity to jedna z większych spółek na krajowym rynku IT. W tym roku powinien on urosnąć o około 6 proc. – prognozuje firma PMR.

IT

Akcje Sygnity w poniedziałek drożały.

– Cieszymy się, że udało nam się znaleźć porozumienie z resortem finansów, to sytuacja win-win: obie strony mają powody do zadowolenia – komentuje prezes Sygnity Mariusz Nowak.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
IT
„Koszmar prywatności”. Zbadano, co auta wiedzą o kierowcach
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
IT
Kasyna w Las Vegas złupili nastolatkowie. Coraz większe okupy dla hakerów
IT
Tak zmasowanych cyberataków i tylu okupów jeszcze nie było
IT
Hakerzy Korei Północnej okradli Rosjan z kluczowych technologii rakietowych
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
IT
Naukowcy stworzyli niezwykle bezpieczny system płatności. Dzięki fizyce kwantowej
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej