Z Nowym Rokiem działalność operacyjną zaczął NASK SA. To zarejestrowana w październiku 2016 r. nowa spółka zależna nadzorowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji instytutu Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK).

Nowa firma zajmie się działalnością telekomunikacyjną, którą instytut prowadził z powodzeniem przez wiele lat. Świadczyć będzie usługi dostępu do internetu, telefonii i sieci korporacyjnych, a także usługi bezpieczeństwa, centrów danych, kolokacji i hostingu. Ruszyła już akcja informacyjna i aneksowanie umów z dotychczasowymi klientami instytutu.

Zarząd NASK SA został wyłoniony spośród dyrektorów instytutu. W jego skład weszli Marek Zaliński i Przemysław Wojtan. Zaliński jest związany z NASK od 2002 r. Od 10 lat kierował departamentem sprzedaży. Ukończył Wyższą Szkołę Biznesu w Nowym Sączu na wydziale Nauki Polityczne i Dyplomacja.

Wojtan odpowiada w instytucie za finanse. Jak mówi nam, nowa spółka jest w trakcie przejmowania działalności telekomunikacyjnej instytutu. – Realizacja tego procesu jest zaawansowana. Odpowiednie dokumenty dotyczące aportu zostały podpisane 30 grudnia 2016. Czekamy na rejestrację aportu w KRS – wyjaśnia.

Wojciech Kamieniecki, dyrektor instytutu, liczy, że NASK SA stanie się konkurencją m.in. dla globalnych koncernów. Jej plany przewidują koncentrację na usługach centrów danych w modelu chmurowym oraz wprowadzaniu innowacyjnych usług telekomunikacyjnych. Wydzielenie NASK SA miało być odpowiedzią na oczekiwania telekomów współpracujących z NASK w utworzonym w 2016 r. CERT Narodowym.