Druga młodość IT. Potężne inwestycje w centra danych, chmurę i VPN

W latach 2020–2025 krajowy rynek centrów danych podwoi się – prognozuje PMR.

Publikacja: 28.05.2020 18:05

Druga młodość IT. Potężne inwestycje w centra danych, chmurę i VPN

Foto: Adobe Stock

Duże inwestycje planują m.in. ATM, Equinix, Netia czy T-Mobile. PMR wskazuje, że czynnikiem napędzającym rynek centrów danych są zapowiedzi globalnych gigantów dotyczące inwestycji w Polsce. We wrześniu 2019 r. decyzję ogłosił Google Cloud, a w maju 2020 r. Microsoft.

Branża IT, wywołana niejako do odpowiedzi przez sytuację kryzysową, przeżywa drugą młodość. – Po ogłoszeniu stanu epidemii lawinowo wzrosła na rynku liczba zapytań o pomoc w zorganizowaniu pracy zdalnej czy to poprzez implementację technologii VPN, czy przez przeniesienie do chmury zasobów firmowych – mówi Andrzej Jaśkiewicz, dyrektor działu rozwiązań mobilnych w Atende.

CZYTAJ TAKŻE: Firmy IT: długoterminowo zyskamy na koronawirusie

W trzy tygodnie od rozpoczęcia odmrażania polskiej gospodarki ruch w sieci ustabilizował się 30 proc. powyżej poziomu sprzed pandemii (to znacznie wyżej niż średni wzrost w Europie) – podaje Polski Instytut Ekonomiczny.

– W wyniku pandemii praktycznie wszyscy przenieśliśmy część naszej aktywności do sieci i wiele wskazuje, że będzie to zmiana trwała. Wpływ na to będzie miała m.in. rosnąca popularność pracy zdalnej. Według jednego z raportów firmy Okta trzech na czterech pracowników w Europie nie chce wracać na stałe do biura – komentuje Jarosław Łuczkiewicz reprezentujący firmę Atman. Dodaje, że większy popyt na e-usługi będzie wymagał od wielu przedsiębiorstw rewizji ich możliwości technologicznych, co wpłynie na popularność outsourcingu IT. – W 2021 r. powiększymy naszą powierzchnię kolokacyjną do ponad 10,7 tys. mkw. – zapowiada.

ruch w sieci ustabilizował się 30 proc. powyżej poziomu sprzed pandemii

Katarzyna Sacha, analityk z firmy PMR, ocenia, że z nagłym wzrostem ruchu w sieciach z powodu Covid-19 operatorzy poradzili sobie bardzo dobrze, co świadczy o mocno rozbudowanej siatce i stabilności ich infrastruktury. Natomiast o wyczerpującej się pojemności sieci telekomunikacyjnych, głównie mobilnych, i konieczności jak najszybszej implementacji 5G mowa już była przed samą pandemią.

– Covid-19 to jedynie dodatkowy „booster” dla podjęcia takich działań – podsumowuje ekspertka.

IT
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
IT
Szybki wzrost długów w firmach IT. Topią je... klienci
IT
Koniec eldorado w polskim IT. Niższe płace i zwolnienia pracowników
IT
Polska ruszyła w technologiczną pogoń za europejskimi liderami. Wielki potencjał IT
IT
Pod Warszawą powstanie gigantyczne centrum danych. Ma karmić sztuczną inteligencję