Duże inwestycje planują m.in. ATM, Equinix, Netia czy T-Mobile. PMR wskazuje, że czynnikiem napędzającym rynek centrów danych są zapowiedzi globalnych gigantów dotyczące inwestycji w Polsce. We wrześniu 2019 r. decyzję ogłosił Google Cloud, a w maju 2020 r. Microsoft.
Branża IT, wywołana niejako do odpowiedzi przez sytuację kryzysową, przeżywa drugą młodość. – Po ogłoszeniu stanu epidemii lawinowo wzrosła na rynku liczba zapytań o pomoc w zorganizowaniu pracy zdalnej czy to poprzez implementację technologii VPN, czy przez przeniesienie do chmury zasobów firmowych – mówi Andrzej Jaśkiewicz, dyrektor działu rozwiązań mobilnych w Atende.
CZYTAJ TAKŻE: Firmy IT: długoterminowo zyskamy na koronawirusie
W trzy tygodnie od rozpoczęcia odmrażania polskiej gospodarki ruch w sieci ustabilizował się 30 proc. powyżej poziomu sprzed pandemii (to znacznie wyżej niż średni wzrost w Europie) – podaje Polski Instytut Ekonomiczny.
– W wyniku pandemii praktycznie wszyscy przenieśliśmy część naszej aktywności do sieci i wiele wskazuje, że będzie to zmiana trwała. Wpływ na to będzie miała m.in. rosnąca popularność pracy zdalnej. Według jednego z raportów firmy Okta trzech na czterech pracowników w Europie nie chce wracać na stałe do biura – komentuje Jarosław Łuczkiewicz reprezentujący firmę Atman. Dodaje, że większy popyt na e-usługi będzie wymagał od wielu przedsiębiorstw rewizji ich możliwości technologicznych, co wpłynie na popularność outsourcingu IT. – W 2021 r. powiększymy naszą powierzchnię kolokacyjną do ponad 10,7 tys. mkw. – zapowiada.