Niespodziewany cios w Rosję. Masowo uciekają informatycy

Od początku konfliktu w Ukrainie gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów IT w rosyjskim sektorze publicznym. Władze chcą powstrzymać ich odpływ.

Publikacja: 17.03.2022 11:35

Niespodziewany cios w Rosję. Masowo uciekają informatycy

Foto: Bloomberg

Według raportu serwisu rekrutacyjnego HeadHunter w rosyjskim sektorze publicznym - ministerstwach i podległych strukturach liczba ofert pracy w tym obszarze podwoiła się od czasu agresji na Ukrainę 24 lutego.

Na przykład jest o 111 proc. więcej ofert pracy na stanowisko administratora systemu, 101 proc. na stanowisko specjalisty ds. pomocy technicznej i 120 proc. – inżyniera strony internetowej.

W obszarze bezpieczeństwa komputerowego popyt wzrósł o 69 proc. W sumie od 24 lutego do 15 marca 2022 r. opublikowano 2,7 tys. propozycji etatów informatycznych w sektorze publicznym, czyli o 108 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wynagrodzenie wynosi średnio 40-50 tysięcy rubli (5,7 tys zł - 7,1 tys zł). Podległe Roskomnadzorowi Główne Centrum Częstotliwości Radiowych poszukuje szefa działu IT. Proponowane wynagrodzenie to blisko 100 tys rubli (14,4 tys zł). W regionach też rośnie zapotrzebowanie na specjalistów technicznych.

- Wzrost liczby wakatów związany jest ze zmniejszeniem wsparcia ze strony firm usługowych, które wcześniej świadczyły usługi utrzymania i rozwoju witryny – wyjaśnia gazecie Kommersant Siergej Matusewicz, dyrektor ds. rozwoju technologii internetowych w Artezio (część grupy Lanit). Sektor publiczny często zwracał się do nich o utrzymanie infrastruktury, co pozwoliło im nie zwiększać kadr.

Czytaj więcej

Hakerzy bombardują Rosję. Rekordowa siła ataku

- Wzrost wakatów w sektorze publicznym wiąże się również z trudną sytuacją w zakresie zastąpienia importu. Liczba ataków DDoS na sektor publiczny gwałtownie wzrosła, co wymaga większej uwagi, a co za tym idzie, większej liczby specjalistów – mówi Julia Zaria, szefowa marketingu w CrossTech Solutions Group.

- Kwestia opracowywania i wdrażania krajowych produktów cyfrowych jest szczególnie dotkliwa, a agencje rządowe będą nadal przyciągać pracowników - mówi Ekaterina Dementiewa, dyrektor ds. HR producenta oprogramowania MyOffice.

Od początku wojny z Ukrainą przemysł rosyjski zaczął tracić cenny personel. Pracownicy firm informatycznych zaczęli szybko opuszczać Rosję. Odpływ kadr został już odnotowany przez rosyjskie startupy z obszaru cyberbezpieczeństwa.

- W związku z sankcjami i wydarzeniami, które je sprowokowały, w środowisku informatycznym wzrosła liczba osób chcących wyjechać – potwierdza Nikołaj Komlew, przewodniczący Rady Rosyjskiej Izby Gospodarczej ds. Rozwoju Gospodarki Cyfrowej - Rosyjski biznes IT i państwo rozumieją, że drenaż mózgów jest szkodliwy dla przemysłu i gospodarki kraju jako całości.

IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
IT
Szybki wzrost długów w firmach IT. Topią je... klienci
IT
Koniec eldorado w polskim IT. Niższe płace i zwolnienia pracowników
IT
Polska ruszyła w technologiczną pogoń za europejskimi liderami. Wielki potencjał IT
IT
Pod Warszawą powstanie gigantyczne centrum danych. Ma karmić sztuczną inteligencję