Inżynier zmarł nagle, przyczyny póki co nie są znane. Wniósł wiele w dziedzinie technologii. Pomógł rozpocząć akcje sprzeciwu wobec przepisów dotyczących czarnej listy internetowej SOPA/PIPA, a także przeprowadził pierwsze kontrolowane testy, które wykazały, że Comcast używa fałszywych pakietów resetujących do blokowania protokołów P2P. Peter Eckersley był doktorem Uniwersytetu Melbourne w dziedzinie informatyki i prawa.

Kierował również pionem  informatyki w Electronic Frontier Foundation. Wśród działań związanych z prywatnością i bezpieczeństwem, nad którymi pracował w tej fundacji są Panopticlick, HTTPS Everywhere, Obserwatorium SSL, Let’s Encrypt. Walczył również o utrzymanie otwartych nowoczesnych platform komputerowych i rozpoczął kampanię na rzecz otwartych sieci bezprzewodowych.

Peter Eckersley wcześniej prowadził badania naukowe, zajmował kierownicze stanowiska w zakresie wyzwań związanych z etyką, bezpieczeństwem i prywatnością sztucznej inteligencji. Ponadto był wizytującym starszym pracownikiem w OpenAI i pierwszym dyrektorem ds. badań dla Partnerstwa na temat AI.

Praca Petera nad polityką AI koncentrowała się na ustanowieniu rozsądnych regulacji dla ryzykownych aplikacji uczenia maszynowego, takich jak przewidywanie recydywy, pojazdy autonomiczne, cyberbezpieczeństwo i aplikacje wojskowe.

Zorganizował grupę stop-covid.tech podczas pandemii Covid-19, dostarczył wskazówek licznym organizacjom pracującym nad cyfrowym śledzeniem kontaktów i powiadamianiem o narażeniu na zachowanie prywatności.