Koniec radia, jakie znamy. Wyłączą sygnał analogowy w Polsce

Branża cyfrowa nad Wisłą poparła stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie wyłączenia analogowego sygnału radiowego. To oznacza, że rodzimi słuchacze będą mogli korzystać jedynie z odbiorników wykorzystujących cyfrowy sygnał DAB+.

Publikacja: 17.09.2022 09:31

Koniec radia, jakie znamy. Wyłączą sygnał analogowy w Polsce

Foto: pieniadze.rp.pl

Związek Cyfrowa Polska (ZCP), który reprezentuje najważniejszych producentów z branży nowych technologii, uważa, że wyłączenie emisji analogowej FM powinno nastąpić po 31 grudnia 2026 r. ZCP wskazuje jednak, że nie powinno do tego dojść później niż z końcem 2030 r. Eksperci organizacji podkreślają, że uprzednio trzeba spełnić kilka kryteriów. Michał Kanownik, prezes ZCP, uważa, że wyłączenie sygnału analogowego może nastąpić dopiero w momencie, gdy zasięg cyfrowy osiągnie minimum 90 proc. populacji kraju dla ogólnopolskich programów radia publicznego oraz minimum 80 proc. dla ogólnopolskich programów nadawców niepublicznych. – Co więcej, słuchalność cyfrowa powinna wówczas wynosić co najmniej 50 proc. – argumentuje.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
IT
„Papież internetu”. Tu Polacy okazali się światowym liderem
IT
Wybory prezydenckie 2025: Kiedy są i co mówią najnowsze sondaże? Tego Polacy szukają w sieci
IT
Izraelski twórca Pegasusa przegrywa głośny proces. Musi zapłacić krocie
IT
Konklawe budzi coraz większe emocje. Tym tematem żyje internet
IT
Nie będzie transformacji energetycznej bez cyfryzacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem