Patronat „Rzeczpospolitej”: Jak budować bezpieczeństwo Polski i UE w erze cyfrowej

Agresja Rosji na Ukrainę oraz napięcia między Chinami a Zachodem zachwiały globalnym cyberbezpieczeństwem, a przyspieszona w trakcie pandemii cyfryzacja biznesu i życia przyniosła nowe zagrożenia.

Publikacja: 17.05.2023 17:09

Digitalizacja to jedno z największych udogodnień współczesności, ale też nowa sfera walki

Digitalizacja to jedno z największych udogodnień współczesności, ale też nowa sfera walki

Foto: Adobe Stock

Centrum Debaty Publicznej organizuje XVII Ogólnopolską Konferencję Społeczności Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego pt.: „Cyberwojna - Jak budować bezpieczeństwo Polski i UE w erze cyfrowej?”

W trakcie spotkania uczestnicy będą mieli okazję posłuchać opinii ekspertów, którzy poruszą temat szeroko pojmowanego cyberbezpieczeństwa. Prelegenci odniosą się zarówno do aspektów geopolitycznych, czyli międzynarodowej współpracy bądź rywalizacji w cyberprzestrzeni, jak również kwestii osobistego bezpieczeństwa w epoce cyfrowej.

Wydarzenia ostatniego roku: agresja Rosji na Ukrainę, rosnące napięcia między Zachodem i Chinami oraz skutki pandemii ciągle redefiniują układ sił na świecie. Dotyczy to nie tylko rzeczywistości fizycznej, konfrontacje toczą się także w świecie cyfrowym. Digitalizacja to jedno z największych udogodnień współczesności, ale też nowa sfera walki.

Nic dziwnego, że kraje, korporacje i organizacje międzynarodowe wdrażają strategie dotyczące bezpieczeństwa w przestrzeni cyfrowej. Tradycyjna wojna oparta głównie na działaniach militarnych była zjawiskiem dobrze zdefiniowanym, a nawet uregulowanym prawnie. Wrogie działania w sieci wykorzystujące otwarty dostęp do informacji, walka o dominację nad orbitą Ziemi, zagrożenia prywatności i systemów informatycznych krajów stanowią nowe, nie do końca znane wyzwania. Globalni i lokalni aktorzy borykają się z realnym zagrożeniem dla ustrojów politycznych, a zachowania społeczeństw mogą być kształtowane poprzez manipulacje w mediach społecznościowych.

Uczestnicy debaty spróbują odpowiedzieć na pytania, jak to wszystko wpływa na kształt i przyszłość ładu światowego w erze cyfrowej i jakie wyzwania stawia przed rządami i organizacjami międzynarodowymi epoka cyfrowa.

W pierwszej części Konferencji zostaną omówione kwestie zagrożeń wynikających z rywalizacji państw w cyberprzestrzeni oraz jakie wyzwania stawia przed rządami i organizacjami międzynarodowymi epoka cyfrowa. W drugiej części dyskusja skupi się na bezpieczeństwie cyfrowym każdego człowieka, uwzględniając rozwój technologii oraz współczesne konflikty.

Wydarzenie odbędzie się 25 maja 2023 r. o godz. 15.30 w Auli im. prof. Jana Baszkiewicza na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28).

„Rzeczpospolita", do której należy zajmujący się m.in. tematyką nowych technologii i cyberbezpieczeństwa, serwis cyfrowa.rp.pl, jest patronem medialnym konferencji.

IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
IT
Szybki wzrost długów w firmach IT. Topią je... klienci
IT
Koniec eldorado w polskim IT. Niższe płace i zwolnienia pracowników
IT
Polska ruszyła w technologiczną pogoń za europejskimi liderami. Wielki potencjał IT
IT
Pod Warszawą powstanie gigantyczne centrum danych. Ma karmić sztuczną inteligencję