Amerykanie szpiegują rosyjskie telefony? FSB: atak nieznaną wcześniej metodą

Tysiące iPhone'ów, w tym funkcjonariuszy publicznych, zostało zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, by przechwycić poufne dane użytkowników – twierdzą rosyjskie służby.

Publikacja: 01.06.2023 20:03

Prezydent Putin zawsze powtarzał, że nie ma smartfona, ale takie urządzenia ma wielu urzędników wyso

Prezydent Putin zawsze powtarzał, że nie ma smartfona, ale takie urządzenia ma wielu urzędników wysokiego szczebla

Foto: Kremlin.ru

Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała, że odkryła ślady akcji amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA) z wykorzystaniem nieznanego wcześniej złośliwego oprogramowania w celu uzyskania dostępu do specjalnie stworzonych tzw. luk typu backdoor w telefonach Apple. FSB podała, że zainfekowanych zostało kilka tysięcy telefonów Apple.

Ani Apple, ani NSA nie odpowiedziały na wysłane e-mailem prośby agencji Reuters o komentarz.

FSB poinformowała również, że celem ataków były telefony należące do zagranicznych dyplomatów z Rosji i krajów byłego Związku Radzieckiego, ale też z Izraela, Syrii, Chin i członków NATO. „Odkryliśmy akcję wywiadowczą amerykańskich służb specjalnych z wykorzystaniem urządzeń mobilnych Apple” – podała FSB w oświadczeniu.

Zdaniem FSB akcja wywiadowcza wskazuje na  „bliską współpracę” między Apple a NSA, amerykańską agencją odpowiedzialną za wywiad kryptograficzny i komunikacyjny oraz bezpieczeństwo.

„Zbieranie ukrytych danych zostało przeprowadzone z wykorzystaniem luk w oprogramowaniu telefonów komórkowych wyprodukowanych w USA” – poinformowało rosyjskie MSZ w oświadczeniu. „Amerykańskie służby wywiadowcze od dziesięcioleci wykorzystują korporacje informatyczne do zbierania na dużą skalę danych o użytkownikach Internetu bez ich wiedzy” – dodano.

Rosyjskie władze od dawna kwestionują bezpieczeństwo amerykańskiej technologii. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że wszyscy urzędnicy administracji prezydenckiej wiedzieli, że gadżety takie jak iPhone są niebezpieczne. - Wykorzystywanie ich do celów oficjalnych jest niedopuszczalne i zabronione – powiedział dodając, że urzędnicy mogą swobodnie używać iPhone'ów do prywatnej, nieoficjalnej komunikacji.

Czytaj więcej

Rosja chciała stworzyć swojego Androida. Takich problemów się nie spodziewano

Putin zawsze powtarzał, że nie ma smartfona, choć Kreml twierdzi, że teraz od czasu do czasu korzysta z internetu.

Rosyjskie ostrzeżenie pojawiło się na kilka godzin przed tym, jak krajowa firma zajmująca tworzeniem oprogramowania antywirusowego, Kaspersky Lab, opublikowała raport, w którym stwierdziła, że iPhone`y nieujawnionej liczby jej pracowników padły ofiarą „niezwykle złożonego, profesjonalnie ukierunkowanego cyberataku”.

Kaspersky twierdzi, że oprogramowanie szpiegujące, infekujące telefon dostało się przez luki w systemie operacyjnym iOS, a informacje z urządzenia zostały następnie przesłane na odpowiednie serwery.

Według firmy Kaspersky cyfrowa kampania szpiegowska była wymierzona w „wyższe i średnie kierownictwo” firmy i opublikowała raport techniczny opisujący, jak działało złośliwe oprogramowanie. Firma nie odpowiedziała natychmiast na e-maile i telefony z prośbą o komentarz na temat terminu publikacji raportu lub tego, czy ma on związek z ostrzeżeniem FSB.

Na początku tego roku Kreml nakazał urzędnikom zaangażowanym w przygotowania do wyborów prezydenckich w Rosji w 2024 r., by przestali używać iPhone'ów Apple z powodu obaw, że urządzenia te są podatne na ataki zachodnich agencji wywiadowczych, podała gazeta „Kommersant”.

IT
Patronat "Rzeczpospolitej". Na ścieżce do medycznej przyszłości
Materiał partnera
Women in Tech Summit. Polska będzie producentem półprzewodników
Materiał partnera
AI w bankowości to szanse i wyzwania
IT
Cios Joe Bidena w rosyjską firmę Kaspersky. Jest totalny zakaz
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
IT
Women in Tech Summit. Sztuczna inteligencja może być używana w niemal każdym biznesie
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą