Lepszy rok dla informatyków. Kto ma wzięcie? O ile wzrosną płace?

Łowcy głów przewidują ożywienie w rekrutacji w IT, także dzięki ekspansji sztucznej inteligencji. Na ożywieniu rekrutacji skorzystają jednak głównie doświadczeni specjaliści.

Aktualizacja: 09.01.2024 09:38 Publikacja: 08.01.2024 13:11

Do niedawna królowali programiści java, teraz królują specjaliści od bezpieczeństwa i AI

Do niedawna królowali programiści java, teraz królują specjaliści od bezpieczeństwa i AI

Foto: Adobe Stock

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa, eksperci od chmury (cloud computing) i big data, a także inżynierowie devops (łączący umiejętności rozwoju oprogramowania i utrzymania infrastruktury IT) – to oni zdaniem łowców głów specjalizujących się w nowych technologiach będą najbardziej poszukiwani w 2024 r., który ma przynieść oczekiwane ożywienie rekrutacji w tej branży. Zwiększonemu zapotrzebowaniu na pracowników będzie sprzyjać prognozowany przez firmę Gartner wzrost wydatków na IT, które na świecie mają wzrosnąć o 8 proc., zaś w Europie – o 9,3 proc. w porównaniu z 2023 r.

rp

Jak zaznacza John-David Lovelock, wiceprezes ds. badań w Gartnerze, pomimo niejednoznacznej sytuacji ekonomicznej europejskie wydatki na IT są odporne na recesję, choć minął już etap „wzrostu za wszelką cenę”. Teraz CIO, czyli dyrektorzy IT, kładą dużo większy nacisk na kontrolę kosztów, efektywność i automatyzację, tym bardziej że duże nadzieje wiążą z rozwojem AI. Takie podejście wpływa zarówno na wymiar rekrutacji, jak i podwyżek w IT, których skala nie wróci w tym roku do czasów pandemicznej hossy z 2021 i początku 2022 r. nakręcanej w dużej mierze przez łatwe pieniądze dla start-upów.

Sztuczna inteligencja wzmacnia popyt

Według raportu płacowego Hays Poland zdecydowana większość, bo 93 proc., firm z branży IT będzie w 2024 r. rekrutować pracowników. O ostrożnym optymizmie na rynku pracy w IT mówi Anna Szczepowska, szefowa firmy rekrutacyjnej Awareson. Choć nadal nie można mówić o pełnym ożywieniu, to sytuacja jest zdecydowanie lepsza niż przed rokiem. Pozytywną zmianą jest wyraźny spadek niepewności.

Czytaj więcej

Programiści już nie są rozchwytywani, a płace hamują. Kto i ile zarobi w IT

– Obecne kontrakty są w większości przedłużane – w przeciwieństwie do początku ubiegłego roku, kiedy wiele z nich wstrzymano. Powoli startują też nowe projekty, szczególnie w firmach z zagranicznym kapitałem, które otwierają też w Polsce centra kompetencyjne i centra usług wspólnych – wylicza Szczepowska, przewidując, że w II i III kwartale powinno nadejść większe ożywienie rekrutacji w IT. Nowe szanse rozwoju polskiej branży IT – związane z polityką klimatyczną – podkreślała ostatnio w programie radia Tok FM Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Według niej silna presja na ograniczenie śladu węglowego w sektorze technologicznym zwiększy atrakcyjność Polski jako dostawcy outsourcingu usług IT w porównaniu z Azją. To wprawdzie długofalowy trend, ale jego pierwszych przejawów można oczekiwać już w tym roku.

– Już widać niewielki wzrost zapytań rekrutacyjnych oraz inwestorskich związanych z rolami w obszarze nowych technologii – twierdzi Alicja Malok, dyrektor w Hays Poland. Jej zdaniem stopniowy spadek inflacji, uruchomienie środków z KPO i wzrost konsumpcji powinny zachęcić firmy do inwestycji w digitalizację, którą ułatwia rozwój sztucznej inteligencji (AI).

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa i AI

Również Fabian Pietras, dyrektor Antal IT Services, twierdzi, że popularyzacja rozwiązań AI może być akceleratorem transformacji cyfrowej firm. – Wdrożenie AI zwykle wiąże się ze zwiększoną efektywnością pracy i długoterminowo niższymi kosztami działalności, co jest kuszące dla coraz większej liczby firm, skłaniając je do budowy lub rozbudowy działów IT – tłumaczy Pietras.

Czytaj więcej

Polska może być mocna w sztucznej inteligencji. Rzuciły się na nią start-upy

Rozwój sztucznej inteligencji i technologii chmurowych wpływa też na strukturę rynku pracy w IT, gdzie do niedawna królowali programiści java. Dzisiaj, gdy wraz z postępem cyfryzacji wzrosło ryzyko zagrożeń związanych z cyberprzestępczością, szybko rośnie i będzie rosnąć zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów ds. cybersecurity.

Obok nich na większy wybór ofert pracy mogą też liczyć w tym roku eksperci od chmury i devopsi. Anna Szczepowska przewiduje też stabilny wzrost zatrudnienia w obszarze aplikacji biznesowych, w tym w SAP – którym sprzyjają wdrożenia S/4Hana i wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur. Również Piotr Jeziorski, dyrektor w Michael Page, twierdzi, że w 2024 r. firmy na dużą skalę będą poszukiwały specjalistów w obszarze aplikacji biznesowych (z naciskiem na systemy HR/IT) oraz migration project managerów.

Kogo szukają firmy

Na ożywieniu rekrutacji skorzystają jednak głównie doświadczeni specjaliści. – Największym zainteresowaniem pracodawców będą się cieszyć doświadczeni eksperci, gdyż do wykorzystania pełnego potencjału, jaki drzemie w sztucznej inteligencji, są niezbędne zaawansowane kompetencje – wyjaśnia Alicja Malok. Również szefowa Awareson ocenia, że firmy stawiają na seniorów i regularów z kilkuletnim doświadczeniem. Szukają szczególnie tych specjalistów, którzy potrafią samodzielnie nauczyć się nowej technologii i szybko przełożyć ją na rozwiązania biznesowe.

Rosnące wykorzystanie AI zmniejsza z kolei popyt na początkujących w branży juniorów, gdyż specjalistów wspierają teraz w pracy narzędzia sztucznej inteligencji. – Efektem rozwoju sztucznej inteligencji jest też malejące zapotrzebowania na programistów, gdyż bardzo powszechne stają się rozwiązania typu low code czy kod pisany przez AI – zwraca uwagę Michał Młynarczyk, prezes Devire.

Zarówno rozwój AI, jak i presja na oszczędności będą w tym roku trzymać w ryzach oferowane specjalistom stawki. Podobnie zresztą jak w 2023 r., gdy – według danych Hays Poland – pensje, które oferowano najczęściej specjalistom IT zatrudnianym na etacie, były średnio o 5–10 proc. wyższe niż rok wcześniej. Zdaniem szefowej Awareson presję na wzrost stawek będzie ograniczała wystarczająco duża dostępność kandydatów, będąca efektem ubiegłorocznych zwolnień i zamrażania rekrutacji w branży IT. – Kandydaci są skłonni do negocjacji, co w poprzednich latach było rzadkością. Ważniejsze niż wynagrodzenie są rozwój, możliwość pracy zdalnej i dobre zarządzanie – dodaje Szczepowska.

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa, eksperci od chmury (cloud computing) i big data, a także inżynierowie devops (łączący umiejętności rozwoju oprogramowania i utrzymania infrastruktury IT) – to oni zdaniem łowców głów specjalizujących się w nowych technologiach będą najbardziej poszukiwani w 2024 r., który ma przynieść oczekiwane ożywienie rekrutacji w tej branży. Zwiększonemu zapotrzebowaniu na pracowników będzie sprzyjać prognozowany przez firmę Gartner wzrost wydatków na IT, które na świecie mają wzrosnąć o 8 proc., zaś w Europie – o 9,3 proc. w porównaniu z 2023 r.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Google usuwa konta. Chodzi m.in. o Gmail. Jak tego uniknąć?
IT
Nie opłaca się kraść iPhone'ów, nawet na części. Apple wprowadziło rewolucyjną zmianę
IT
ING Hubs Poland z nowym szefem pionu globalnego bezpieczeństwa IT
IT
Zaskakujące ożywienie w IT. Jakich pracowników poszukują firmy w Polsce?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
IT
Czy Telegram to bezpieczny komunikator i czy warto z niego korzystać?