Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa: jak korzystać z aplikacji i zgłosić miejsce policji?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja na państwowym Geoportalu, umożliwiająca zgłaszanie miejsc, w których dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Mapa jest istotnym elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym. To ważne źródło informacji dla policji.

Publikacja: 03.06.2024 21:05

W części statystycznej KMZB przedstawia wykaz najbardziej niebezpiecznych 5-km odcinków dróg krajowy

GITD

W części statystycznej KMZB przedstawia wykaz najbardziej niebezpiecznych 5-km odcinków dróg krajowych i wojewódzkich, na których odnotowano co najmniej 20 zdarzeń drogowych

Foto: GITD

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa (KMZB) została uruchomiona w 2016 roku z inicjatywy Komendy Głównej Policji i znajduje się na Geoportalu zarządzanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Mapa obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę, pozwala zapoznać się z zagrożeniami w danej lokalizacji, jak również umożliwia zgłoszenie różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacji.

Rozwiązanie to jest przykładem partycypacji społecznej związanej z zachowaniem bezpieczeństwa publicznego. Obywatele przesyłają zgłoszenia, które są przekazywane do operatorów w policji z automatycznym przypisaniem ich do właściwych jednostek na podstawie algorytmu. Policja weryfikuje prawdziwość tych informacji i podejmuje odpowiednie działania. Mapa zagrożeń jest dużą pomocą w pracy służb, ponieważ przyczynia się do optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych i podejmowania decyzji dotyczących lokalizacji komisariatów i posterunków.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
IT
„Śmierć papieża to mistyfikacja”. Świat zalewa fala oszustw „na Franciszka”
IT
Podszywają się pod znane osoby. Liczba takich oszustw wystrzeliła
IT
Wyborcze manipulacje u bram. Czy Polsce grozi scenariusz rumuński?
IT
SoDA wyróżniła projekty ze społeczną misją
IT
Przemysław Furlepa stanął na czele ING Hubs Poland