Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa: jak korzystać z aplikacji i zgłosić miejsce policji?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja na państwowym Geoportalu, umożliwiająca zgłaszanie miejsc, w których dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Mapa jest istotnym elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym. To ważne źródło informacji dla policji.

Publikacja: 03.06.2024 21:05

W części statystycznej KMZB przedstawia wykaz najbardziej niebezpiecznych 5-km odcinków dróg krajowy

GITD

W części statystycznej KMZB przedstawia wykaz najbardziej niebezpiecznych 5-km odcinków dróg krajowych i wojewódzkich, na których odnotowano co najmniej 20 zdarzeń drogowych

Foto: GITD

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa (KMZB) została uruchomiona w 2016 roku z inicjatywy Komendy Głównej Policji i znajduje się na Geoportalu zarządzanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Mapa obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę, pozwala zapoznać się z zagrożeniami w danej lokalizacji, jak również umożliwia zgłoszenie różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacji.

Rozwiązanie to jest przykładem partycypacji społecznej związanej z zachowaniem bezpieczeństwa publicznego. Obywatele przesyłają zgłoszenia, które są przekazywane do operatorów w policji z automatycznym przypisaniem ich do właściwych jednostek na podstawie algorytmu. Policja weryfikuje prawdziwość tych informacji i podejmuje odpowiednie działania. Mapa zagrożeń jest dużą pomocą w pracy służb, ponieważ przyczynia się do optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych i podejmowania decyzji dotyczących lokalizacji komisariatów i posterunków.

Pozostało 80% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
IT
Nowa funkcja w Google Maps. Tym razem nie dla kierowców
IT
Nowy sposób przejmowania kont pocztowych. Cyberprzestępcy kradną pliki cookie
IT
Biznes musi znaleźć potężne pieniądze na cyberbezpieczeństwo. Nowe przepisy unijne
IT
Social media dopiero od 15. roku życia? Norwegia chce wprowadzić limit wiekowy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
IT
Zaskakujące przyspieszenie. Polacy odrabiają cyfrowe zapóźnienie