Zaskakujący powrót Anny Streżyńskiej. „Żelazna dama" szefową ważnej instytucji

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powołał w poniedziałek rano na stanowisko dyrektor państwowego Instytutu Łączności Annę Streżyńską. Była m.in. ministrem cyfryzacji w rządzie PiS.

Publikacja: 17.03.2025 11:35

Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Foto: UKE

Informację tę przekazał w rozmowie z nami Marek Gieorgica, rzecznik resortu cyfryzacji.

Kim jest Anna Streżyńska, nowa szefowa Instytutu Łączności

Anna Streżyńska, z wykształcenia prawniczka, to znana postać rynku telekomunikacyjnego. Ekspertka kojarzona do tej pory raczej z centrum i prawą stroną sceny politycznej.

Była m.in. doradczynią ministrów w rządzie Jerzego Buzka. Premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał ją na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Pełniąc tę funkcję (w latach 2006-2012) zasłynęła walki z monopolem dawnej Telekomunikacji Polskiej (dziś Orange Polska) i oligopolem trzech sieci komórkowych. Wymusiła na TP inwestycje w infrastrukturę szerokopasmowego internetu. Za jej prezesury na polski rynek wszedł i mógł się rozwijać operator komórkowej sieci Play.

Czytaj więcej

Była minister cyfryzacji Anna Streżyńska startuje w wyborach samorządowych

W 2013 r. związała się z Fundacją Republikańską. Została też wiceprezesem w Stowarzyszeniu „Republikanie” założonym przez Przemysława Wiplera.

Budowała sieci szerokopasmowe i mObywatela. Pokieruje instytutem z laboratorium 

Kolejny etap jej kariery to zarządzanie dwiema regionalnymi sieciami szerokopasmowymi: Wielkopolską Sieć Szerokopasmową (WSS miała prywatnego inwestora – wielkopolską Ineę) oraz Internetem dla Mazowsza.

W latach 2015-2018 była ministrem cyfryzacji w rządzie PiS. Ogłosiła wtedy m.in. plan wprowadzenia aplikacji mObywatel. Podczas jednej z rekonstrukcji rządu została jednak odwołana przez ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego.

Ostatnio Streżyńska angażowała się w prace nad budową sieci komputerów kwantowych w Polsce. Dołączyła też do zarządu Krajowej Izby Gospodarki Elektronicznej i Telekomunikacji, jako szefowa spółki MC2 Innovation, którą współtworzyła.

Startowała także w wyborach samorządowych w 2024 r. 

Streżyńska na stanowisku szefa IŁ zastąpiła Dariusza Dąbka, który pełnił tę funkcję od 8 lutego 2024 r. Według rzecznika resortu miał sygnalizować chęć odejścia z IŁ.

Co ciekawe, do państwowego sektora telekomunikacyjnego wróciła jakiś czas temu Magdalena Gaj, także prawniczka,  była prezes UKE i dobra znajoma Anny Streżyńskiej. Magdalena Gaj jest m.in. prokurentką Exatelu, państwowego operatora telekomunikacyjnego.  

Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy jest niezależną, narodową instytucją badawczo-rozwojową w dziedzinie telekomunikacji i technik informacyjnych. Angażuje się m.in. w rozwój sieci 5G w Polsce.

Czytaj więcej

Komputery kwantowe skusiły Annę Streżyńską. Dołącza do fińskiego start-upu

Wg informacji ze strony internetowej, zatrudnia 250 osób. Prowadzi akredytowane laboratoria. Instytut Łączności jest rozlokowany w trzech ośrodkach: w Warszawie Miedzeszynie, w Gdańsku i we Wrocławiu, dysponuje łącznym areałem 7,2 ha i powierzchnią użytkową pomieszczeń 27 tys. m kw.

27 lipca 2023 r. instytut otrzymał poświadczenie bezpieczeństwa przemysłowego wydane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Umożliwia mu to prowadzenie prac, badań, zawieranie umów z innymi podmiotami państwowymi i prywatnymi, w których przetwarzane będą informacje niejawne.

Informację tę przekazał w rozmowie z nami Marek Gieorgica, rzecznik resortu cyfryzacji.

Kim jest Anna Streżyńska, nowa szefowa Instytutu Łączności

Pozostało jeszcze 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Rosja namiesza przy polskich urnach? UE ostrzega przed atakami
IT
Przed wyborami prezydenckimi NASK rusza z kampanią o dezinformacji
IT
Wzbiera już fala przedwyborczych dezinformacji. Jak je rozpoznać?
IT
Jak chronić sieć przed wrogami i przestępcami. Klucze do cyberbezpieczeństwa
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
IT
„Chcą ukraść Polakom wybory”. Rząd wskazał sprawców ataku na PO