Jeden z najniższych wśród europejskich metropolii wskaźników bezrobocia, duży wybór ofert pracy a także wysoki średni poziom płac, który dorównuje już stawkom specjalistów IT w Lizbonie i Sztokholmie – na te atuty warszawskiego rynku pracy w sektorze technologicznym zwraca uwagę najnowszy raport działającej na rynku nieruchomości firmy CBRE „Global Tech Talent GuideBook 2025”. W raporcie, który porównuje 115 miast – największych rynków technologicznych na świecie, polskie ośrodki – Warszawa i Kraków – wyróżniają się rekordowo niskim poziomem bezrobocia (CBRE podaje wskaźnik 1,2 proc. za 2024 r) i dużą, bo szacowaną na 100-150 tysięczną pulą talentów technologicznych, w tym specjalistów ds. sztucznej inteligencji.
Ile zarabia się w IT w Warszawie? Ile w San Francisco?
- Warszawa umacnia się jako atrakcyjny rynek pracy specjalistów branży technologicznej dzięki swojej skali, konkurencyjnym zarobkom, ale również jako istotny hub przyciągający kolejne innowacyjne firmy – pracodawców – komentuje wyniki raportu Aleksander Hofmann, szef zespołu reprezentacji najemców biurowych w Warszawie, CBRE. Napływ inwestycji w IT (choć spowolniony w ostatnich latach) wpływa też na stawki specjalistów z tej dziedziny.
Czytaj więcej
Chociaż w branży IT przybywa sygnałów poprawy koniunktury, to większość specjalistów nie może lic...
Co prawda, Warszawie daleko jeszcze do średniej płacy w najbardziej atrakcyjnych miastach, na czele z San Francisco, gdzie średnie roczne zarobki specjalistów IT a konkretnie inżynierów ds. programowania (software engineer) sięgają – wraz z benefitami – wynoszą 177,3 tys. dolarów, i Nowym Jorkiem 158,4 tys.dolarów, ale stolica Polski dorównuje już pod tym względem Sztokholmowi i przewyższa nieco Lizbonę. Średnie wynagrodzenie specjalisty IT za 2024 rok wynosiło w Warszawie (wliczając w to benefity pozapłacowe) 73,2 tys. dolarów. Stolicę Polski przebijają tu jednak nadal zachodnie metropolie, ale też Praga, gdzie średnioroczne zarobki inżynierów oprogramowania wynosiły w ub. roku 79,5 tys. dolarów.
Czytaj więcej
Plany spółek technologicznych i prognozy „łowców głów” wieszczą w nachodzących miesiącach ożywien...