Hakerzy wyprowadzili z izraelskiej giełdy miliony dolarów

Nie chodzi jednak o giełdę papierów wartościowych TASC w Tel-Awiwie, lecz o izraelską giełdę kryptowalut Bancor.

W poniedziałek w nocy padła ofiarą cyberataku. Bancor na swoim twiterze wydał komunikat w tej sprawie. Przestępcy wyprowadzili w sumie kryptowalutę o wartości ponad 23 mln dol. Sprawę opisuje serwis Bithub.pl. Jak podaje, hakerzy uzyskali dostęp do jednego z portfeli firmy i wycofali środki, głównie w kryptowalucie Ethereum. Wypłacili także 3,2 mln tokenów Bancora (BNT), wartych ok. 10 mln dol., które Bancor wydał w ub. r. w ramach ICO, zbierając ponad 150 mln dol. – pisze Bithub.

Izraelska giełda w oświadczeniu poinformowała, że rozpoczęła współpracę z dziesiątkami giełd kryptowalut, aby wyśledzić skradzione fundusze. Ma to utrudnić złodziejom spieniężenia wirtualnych pieniędzy.

Giełdy kryptowalut to coraz popularniejszy cel ataków ceberprzestępców. W 2017 r. głośno było o zhakowaniu południowokoreańskiej giełda wymiany bitcoinów Bithumb. Wówczas atak dotknął 30 tys. klientów, a straty wyniosły miliardy wonów (1 mld wonów to ok. 3,3 mln zł). W styczniu br. doszło do prawdopodobnie największego tego typu incydentu w historii. Tokijska Coincheck, jedna z największych giełd wymiany kryptowaluty, padła ofiarą kradzieży – jak podają różne źródła – od 400 do 570 mln dol. Z kolei w czerwcu br. ponownie hakerzy uderzyli w Bithumb. Tym razem ich łupem padło 32 mln dol.

Mogą Ci się również spodobać

Smartfony na gwiazdkę: Szukamy urządzeń tanich, ale z dużym ekranem

Telefon to już od kilku lat jeden z chętniej kupowanych prezentów. Duży wyświetlacz to ...

Koniec ery twardych dysków. Co w zamian?

SSD, czyli tzw. napęd półprzewodnikowy (z ang. solid-state drive), zdominuje rynek. Tak przynajmniej wynika ...

SpaceX umieścił 60 satelitów Starlink na orbicie. To nowa era internetu?

SpaceX rozpoczął budowę satelitarnego internetu, który ma zapewnić dostęp do sieci z każdego zakątka ...

Sam pojedzie w pole i zbierze tylko dojrzałe rośliny

Nobliwy producent sprzętu rolniczego przedstawił nowy pomysł na wykorzystanie technologii w rolnictwie z wykorzystaniem ...

Pół-ludzie, pół-roboty trafią na taśmy produkcyjne Boeinga

Największy na świecie producent samolotów zaczął wyposażać swych mechaników w egzoszkielety, powłoki na zewnątrz ...

Ośmiolatek stał się najlepiej zarabiającym youtuberem świata

Ośmioletni Amerykanin prowadzący kanał recenzujący zabawki, Ryan ToysReview, okazał się najlepiej zarabiającym youtuberem. W ...