Superkomputery rzucają wyzwanie koronawirusowi

Szesnaście superkomputerów w USA pracuje nad wynalezieniem lekarstwa na Covid-19. Grupa naukowców pracujących nad lekami i szczepionkami uzyskała dostęp do komputerów IBM oraz chmur obliczeniowych Amazonu, Microsoftu i Google.

Publikacja: 26.03.2020 14:25

Najpotężniejszy superkomputer znajduje się obecnie w Oak Ridge National Laboratory w USA

Najpotężniejszy superkomputer znajduje się obecnie w Oak Ridge National Laboratory w USA

Foto: mat. pras.

Amerykański rząd, przemysł oraz uczelnie połączyły siły, aby pokonać koronawirusa. Firmy informatyczne udostępniają naukowcom potężne superkomputery, licząc na przyśpieszenie prac nad powstaniem leku i szczepionki.

CZYTAJ TAKŻE: Technologiczni giganci dostarczą roboty do walki z wirusem

Jak pisze cnet.com, projekt COVID-19 High Performance Computing Consortium ma nie tylko pomóc w pracach nad lekami, ale i w analizach i prognozach rozprzestrzeniania się choroby w USA. Konsorcjum powstało dzięki wspólnym wysiłkom koncernu IBM, Biura Nauki i Technologii Białego Domu oraz Departamentu Energii USA, w tym Oak Ridge National Laboratory, w którym mieści się najszybszy superkomputer na świecie. Dołączają do nich także National Science Foundation, NASA, Massachusetts Institute of Technology i Rensselaer Polytechnic Institute. Sieć ma ogromna moc obliczeniową 330 PFLOPS.

– Łącząc moce superkomputerowe w ramach konsorcjum możemy zaoferować badaczom oraz agencjom rządowym niezwykłą moc obliczeniową, konieczną do szybkiej reakcji na globalną sytuację kryzysową – powiedział portalowi cnet.com Dario Gil, dyrektor działu IMB Research.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie budują najpotężniejszy superkomputer na świecie

Superkomputery, które zajmują piętrowe budynki i zużywają tyle energii co niewielkie miasto, na co dzień wykorzystywane są do symulacji wybuchów broni jądrowej, skutków zmian klimatycznych i zajmują się fizyką wszechświata.

Dostęp dla badaczy koronawirusa jest darmowy. – Ameryka łączy się w walce z Covid-19, a to oznacza uwolnienie pełnej mocy naszych superkomputerów do przyspieszenia postępu badań nad terapiami i szczepionkami – napisał Michael Kratsios, doradca Białego Domu ds. technologii.

Biznes Ludzie Startupy
Polki rewolucjonizują usługi krawieckie. Zrozumiały pokolenie Z i zarabiają
Biznes Ludzie Startupy
Ta aplikacja ochroni Polaków. Wykryje szkodliwe związki
Biznes Ludzie Startupy
Dotyk przez internet? Tak, to już możliwe, Polacy zbliżą narody
Biznes Ludzie Startupy
Polacy połączyli modę z AI. Na celowniku Stany Zjednoczone
Biznes Ludzie Startupy
Indeks strachu Trumpa. Ukraińcy w Polsce stworzyli narzędzie przewidujące przyszłość
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem