Michał Kanownik: Polska w cyfrowej odbudowie

tv.rp.pl

Choć transformacja cyfrowa stanowi jedną z pięciu części projektu Krajowego Planu Odbudowy, to nowoczesne rozwiązania mogą być wykorzystane na szeroką skalę od energetyki, przez edukację, służbę zdrowia, po rozwój polskiej sztuki – pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Aby zwalczyć konsekwencje recesji i przywrócić krajową gospodarkę na ścieżkę wzrostu, powstał KPO. Projekt podlegający właśnie konsultacjom oparty jest na pięciu komponentach, a jednym z nich jest transformacja cyfrowa. Oznacza to, że rząd wsłuchał się w ekspertyzy i szacunki dotyczące walki z kryzysem. Jak jednak prowadzić transformację? Jakie zaawansowane technologie pozwolą na odbudowę polskiej gospodarki i wyjście z kryzysu wywołanego pandemią?

Bezpieczeństwo i 5G

Wiele zyskamy na cyfryzacji procesów administracyjnych i biznesowych. Aby mogły przebiegać bezpiecznie, konieczne są narzędzia do wykorzystania cyfrowej tożsamości użytkownika czy zdalnej, umocowanej prawnie akceptacji jego czynności. Z pomocą przychodzą tutaj rozwiązania, takie jak certyfikaty w ramach PKI (Public Key Infrastructure), które stanowią gwarant tożsamości stron uczestniczących w wymianie informacji czy e-podpis o mocy prawnej równej odręcznemu. Te narzędzia pozwalają na znaczne przyspieszenie działań biznesowych i administracyjnych, zachowując niezbędne bezpieczeństwo.

Mówiąc o rozwoju łączności 5G – kluczowym napędzie cyfrowej gospodarki, który zdeterminuje konkurencyjność krajowego przemysłu i otworzy nam drzwi do inteligentnych fabryk – warto zwracać uwagę na wartość budowy tej sieci w oparciu o różne modele, także Open RAN. Pozwoli to na zerwanie z uzależnieniem od jednego dostawcy sprzętu, oddzielenie warstwy fizycznej od oprogramowania sieci i wspierać będzie innowacyjne, wydajne, a przede wszystkim bezpieczne środowisko sieciowe z korzyścią dla gospodarki i użytkowników. 5G to również zapowiedź rozwoju internetu rzeczy. Wiele zyskać może na tym polu rolnictwo – przed tym sektorem nadejście nowoczesnych maszyn komunikujących się między sobą w gospodarstwach, narzędzi sprawnego zarządzania danymi nt. plonów czy skutecznej walki z suszą.

Edukacja XXI wieku

Pandemia wymusiła na polskim szkolnictwie przejście w tryb zdalnego nauczania. Cyfrowa edukacja powinna na stałe zagościć w polskiej rzeczywistości, lecz niestety wielu uczniów nie może w pełni lub wcale skorzystać z e-zajęć. Z pomocą przyjść może tu rządowy plan pokrycia całego kraju dostępem do szerokopasmowego internetu. Ten powinien stanowić też standard w każdej polskiej szkole. W ramach KPO konieczne jest stworzenie wieloletniego pakietu dla edukacji. Objąć musi inwestycje w edukacyjną infrastrukturę IT: interaktywne monitory zapewniające możliwość przekazu obrazu w internecie, sprzęt audio i wideo, dostęp do bibliotek sieciowych, platform edukacyjnych czy narzędzia wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości. Sprzęt powinien pojawić się nie tylko w szkołach, ale też w domach polskich uczniów, a wdrożenie infrastruktury uzupełnić trzeba o zbudowanie kompetencji korzystania z niej wśród pracowników szkół i młodzieży szkolnej. Warto, by podstawowe treści edukacyjne i programy powstawały z myślą o cyfrowych metodach nauczania.

Cyfrowe zdrowie

Jeśli pandemia wskazała jeden obszar, który potrzebuje całego technologicznego wsparcia, to jest to ochrona zdrowia. Wymaga kompleksowych rozwiązań z zakresu internetu rzeczy oraz ogromnego rozwoju cyberbezpieczeństwa, aby zapobiegać sytuacjom podobnym do ataków Wannacry z 2017 r. Rozwiązania cyfrowe dla medycyny powinny obejmować mobilne diagnozowanie. Z pomocą przyjdzie w tym obszarze odpowiednio rozwinięta infrastruktura oparta na 5G, lecz równie ważne jest inwestowanie w sprzęt umożliwiający diagnostykę zdalną. Urządzenia pomiarowe, wyposażone w czujniki, które pacjenci mogą nosić, np. w postaci opasek na nadgarstek, w połączeniu z możliwościami technologii internetu rzeczy czy AI i uczenia maszynowego mogą stanowić przełom w profilaktyce i leczeniu np. chorób serca czy problemów neurologicznych i wspierać rehabilitację. Konieczne jest też, by cyfrowa obsługa pacjenta bazowała na bezpiecznych i prostych w obsłudze systemach, dostępnych z poziomu telefonów i tabletów. Prostym rozwiązaniem, przystępnym dla pacjentów po 60. roku życia, które znacznie przyspiesza obieg danych o stanie zdrowia i administracyjnych w placówkach i zapisywanie ich w cyfrowych archiwach, jest skanowanie kodów kreskowych.

Pandemia pokazała znaczenie dostępu do środków ochrony osobistej, a w szczególności utrzymanie odzieży medycznej w higienicznej czystości. W tym obszarze do arsenału służby zdrowia XXI w. dołączyć powinny zaawansowane urządzenia dezynfekujące tę odzież z pomocą pary, gorącego powietrza, światła UV LED i pomp ciepła, oferujące usuwanie 99,9 proc. bakterii, wirusów czy alergenów.

Przyszłość sztuki

Tak jak biznes i edukacja, kultura szukała ratunku w czasie pandemii w sieci. Transmisje spektakli i innych wydarzeń kulturalnych na żywo okazały się doskonałym narzędziem na dotarcie do szerszego grona odbiorców, którzy do niedawna byli z ich odbioru niemal wykluczeni. Warto, by ta forma została z nami już na dobre. Nowoczesne technologie przekazu dzieł kultury nie obejdą się jednak bez budowania odpowiednich kompetencji wśród twórców i pracowników instytucji. Przyszłością kultury jest komunikacja treści muzealnych za pomocą doświadczeń immersyjnych, które dzięki powszechności ekranów dotykowych mogą zostać przeniesione z obiektów publicznych do naszych mieszkań. Z pomocą przychodzi technologia VR, pozwalająca na doznanie przebywania w świecie wirtualnym. To prawdziwa gratka dla środowisk kreatywnych. Cyfrowym trendem wśród instytucji kultury zajmujących się działalnością wystawienniczą jest w końcu wykorzystywanie sensorów i czujników reagujących na ruch. Dostosowanie doświadczenia obcowania z wystawą do zachowania zwiedzających upowszechnia się i staje wyzwaniem dla twórców i instytucji kultury.

Na wdrażaniu zaawansowanych technologii skorzystać mogą wszystkie sektory gospodarki i administracji publicznej. Ważne, by wzrastała świadomość na temat ich znaczenia i dostępności, szczególnie dziś, gdy transformacja cyfrowa ma stanowić obiekt ogromnego wsparcia finansowego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Cyfrowy świat z dnia na dzień mocniej zawładnął naszym życiem

Rozważne i bezpieczne korzystanie z dobrodziejstw wirtualnego świata to wyzwanie. Tak dla dorosłych, jak ...

Trump: Zuckerberg powiedział, że jestem „numerem jeden” na Facebooku

W wywiadzie radiowym udzielonym znanemu prawicowemu dziennikarzowi, Rushowi Limbaugh, prezydent Donald Trump pochwalił się, ...

Polska wprowadza opłatę od serwisów streamingowych

1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy ustawy o kinematografii, zmienione tzw. tarczą 3.0. ...

Uber w całej Polsce za gotówkę

Do tej pory z amerykańskiej aplikacji przewozowej, łączącej pasażerów i kierowców, w Polsce korzystać ...

Senator oskarża korporacje. „Miesięczna subskrypcja kosztuje więcej, niż zapłacili podatków”

Senator Bernie Sanders oskarżył serwis Netflix, że koszt najtańszej miesięcznej subskrypcji kosztuje w nim ...

Amazon zatrudni w Polsce 10 tys. osób. Wiemy, ile zarobią

Gigant e-handlu, Amazon szykuje się na przedświąteczną gorączkę. Właśnie rozpoczął rekrutację ponad 10 tys. ...