Michał Kanownik: Polska w cyfrowej odbudowie

tv.rp.pl

Choć transformacja cyfrowa stanowi jedną z pięciu części projektu Krajowego Planu Odbudowy, to nowoczesne rozwiązania mogą być wykorzystane na szeroką skalę od energetyki, przez edukację, służbę zdrowia, po rozwój polskiej sztuki – pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Aby zwalczyć konsekwencje recesji i przywrócić krajową gospodarkę na ścieżkę wzrostu, powstał KPO. Projekt podlegający właśnie konsultacjom oparty jest na pięciu komponentach, a jednym z nich jest transformacja cyfrowa. Oznacza to, że rząd wsłuchał się w ekspertyzy i szacunki dotyczące walki z kryzysem. Jak jednak prowadzić transformację? Jakie zaawansowane technologie pozwolą na odbudowę polskiej gospodarki i wyjście z kryzysu wywołanego pandemią?

Bezpieczeństwo i 5G

Wiele zyskamy na cyfryzacji procesów administracyjnych i biznesowych. Aby mogły przebiegać bezpiecznie, konieczne są narzędzia do wykorzystania cyfrowej tożsamości użytkownika czy zdalnej, umocowanej prawnie akceptacji jego czynności. Z pomocą przychodzą tutaj rozwiązania, takie jak certyfikaty w ramach PKI (Public Key Infrastructure), które stanowią gwarant tożsamości stron uczestniczących w wymianie informacji czy e-podpis o mocy prawnej równej odręcznemu. Te narzędzia pozwalają na znaczne przyspieszenie działań biznesowych i administracyjnych, zachowując niezbędne bezpieczeństwo.

Mówiąc o rozwoju łączności 5G – kluczowym napędzie cyfrowej gospodarki, który zdeterminuje konkurencyjność krajowego przemysłu i otworzy nam drzwi do inteligentnych fabryk – warto zwracać uwagę na wartość budowy tej sieci w oparciu o różne modele, także Open RAN. Pozwoli to na zerwanie z uzależnieniem od jednego dostawcy sprzętu, oddzielenie warstwy fizycznej od oprogramowania sieci i wspierać będzie innowacyjne, wydajne, a przede wszystkim bezpieczne środowisko sieciowe z korzyścią dla gospodarki i użytkowników. 5G to również zapowiedź rozwoju internetu rzeczy. Wiele zyskać może na tym polu rolnictwo – przed tym sektorem nadejście nowoczesnych maszyn komunikujących się między sobą w gospodarstwach, narzędzi sprawnego zarządzania danymi nt. plonów czy skutecznej walki z suszą.

Edukacja XXI wieku

Pandemia wymusiła na polskim szkolnictwie przejście w tryb zdalnego nauczania. Cyfrowa edukacja powinna na stałe zagościć w polskiej rzeczywistości, lecz niestety wielu uczniów nie może w pełni lub wcale skorzystać z e-zajęć. Z pomocą przyjść może tu rządowy plan pokrycia całego kraju dostępem do szerokopasmowego internetu. Ten powinien stanowić też standard w każdej polskiej szkole. W ramach KPO konieczne jest stworzenie wieloletniego pakietu dla edukacji. Objąć musi inwestycje w edukacyjną infrastrukturę IT: interaktywne monitory zapewniające możliwość przekazu obrazu w internecie, sprzęt audio i wideo, dostęp do bibliotek sieciowych, platform edukacyjnych czy narzędzia wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości. Sprzęt powinien pojawić się nie tylko w szkołach, ale też w domach polskich uczniów, a wdrożenie infrastruktury uzupełnić trzeba o zbudowanie kompetencji korzystania z niej wśród pracowników szkół i młodzieży szkolnej. Warto, by podstawowe treści edukacyjne i programy powstawały z myślą o cyfrowych metodach nauczania.

Cyfrowe zdrowie

Jeśli pandemia wskazała jeden obszar, który potrzebuje całego technologicznego wsparcia, to jest to ochrona zdrowia. Wymaga kompleksowych rozwiązań z zakresu internetu rzeczy oraz ogromnego rozwoju cyberbezpieczeństwa, aby zapobiegać sytuacjom podobnym do ataków Wannacry z 2017 r. Rozwiązania cyfrowe dla medycyny powinny obejmować mobilne diagnozowanie. Z pomocą przyjdzie w tym obszarze odpowiednio rozwinięta infrastruktura oparta na 5G, lecz równie ważne jest inwestowanie w sprzęt umożliwiający diagnostykę zdalną. Urządzenia pomiarowe, wyposażone w czujniki, które pacjenci mogą nosić, np. w postaci opasek na nadgarstek, w połączeniu z możliwościami technologii internetu rzeczy czy AI i uczenia maszynowego mogą stanowić przełom w profilaktyce i leczeniu np. chorób serca czy problemów neurologicznych i wspierać rehabilitację. Konieczne jest też, by cyfrowa obsługa pacjenta bazowała na bezpiecznych i prostych w obsłudze systemach, dostępnych z poziomu telefonów i tabletów. Prostym rozwiązaniem, przystępnym dla pacjentów po 60. roku życia, które znacznie przyspiesza obieg danych o stanie zdrowia i administracyjnych w placówkach i zapisywanie ich w cyfrowych archiwach, jest skanowanie kodów kreskowych.

Pandemia pokazała znaczenie dostępu do środków ochrony osobistej, a w szczególności utrzymanie odzieży medycznej w higienicznej czystości. W tym obszarze do arsenału służby zdrowia XXI w. dołączyć powinny zaawansowane urządzenia dezynfekujące tę odzież z pomocą pary, gorącego powietrza, światła UV LED i pomp ciepła, oferujące usuwanie 99,9 proc. bakterii, wirusów czy alergenów.

Przyszłość sztuki

Tak jak biznes i edukacja, kultura szukała ratunku w czasie pandemii w sieci. Transmisje spektakli i innych wydarzeń kulturalnych na żywo okazały się doskonałym narzędziem na dotarcie do szerszego grona odbiorców, którzy do niedawna byli z ich odbioru niemal wykluczeni. Warto, by ta forma została z nami już na dobre. Nowoczesne technologie przekazu dzieł kultury nie obejdą się jednak bez budowania odpowiednich kompetencji wśród twórców i pracowników instytucji. Przyszłością kultury jest komunikacja treści muzealnych za pomocą doświadczeń immersyjnych, które dzięki powszechności ekranów dotykowych mogą zostać przeniesione z obiektów publicznych do naszych mieszkań. Z pomocą przychodzi technologia VR, pozwalająca na doznanie przebywania w świecie wirtualnym. To prawdziwa gratka dla środowisk kreatywnych. Cyfrowym trendem wśród instytucji kultury zajmujących się działalnością wystawienniczą jest w końcu wykorzystywanie sensorów i czujników reagujących na ruch. Dostosowanie doświadczenia obcowania z wystawą do zachowania zwiedzających upowszechnia się i staje wyzwaniem dla twórców i instytucji kultury.

Na wdrażaniu zaawansowanych technologii skorzystać mogą wszystkie sektory gospodarki i administracji publicznej. Ważne, by wzrastała świadomość na temat ich znaczenia i dostępności, szczególnie dziś, gdy transformacja cyfrowa ma stanowić obiekt ogromnego wsparcia finansowego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mobilny Mario najwcześniej latem

Nintendo od dawna podgrzewa atmosferę wokół kultowej gry „Super Mario”, jednak choć rynkowy debiut ...

Rekordowy Dzień singla. Polacy ruszyli na internetowe zakupy do Chin

Tegoroczne wyniki internetowe święta zakupowego Dzień Singla na chińskich serwisach zakupowych znów dały rekord. ...

Apple ma sprytny plan na Chińczyków. Wojna handlowa mu niestraszna

Urządzenia Apple’a produkowane są w Chinach, ale Foxconn twierdzi, że nie będzie problemów z ...

YouTube z rekordową karą za wykorzystywanie danych dzieci

Serwis YouTube został ukarany grzywną w wysokości 170 mln dol. za gromadzenie danych osobowych ...

Dyrektor programu GovTech: Teraz to my jesteśmy wzorcem

Nawet niezależny think tank w Wielkiej Brytanii zarekomendował rządowi, żeby wzorować się na nas, ...

Wart ponad 6 mld dol. startup idzie na giełdę. Potęga gier

Unity Technologies, jeden z najważniejszych startupów branży gier, przygotowuje się do IPO, wynika z ...