Wyprodukowany przez firmę Clockwork robot malujący paznokcie znajduje się w sklepie Target w Walnut Creek w Kalifornii. Klienci najpierw rezerwują i płacą za wizytę online, a następnie wkładają rękę do urządzenia, które wygląda bardzo podobnie do drukarki. Urządzenie najpierw poleruje paznokieć, a następnie go maluje – z dużą precyzją. Na razie pracę robota nadzoruje ludzki asystent, korygujący wszystkie błędy popełniane przez robota, który wciąż się uczy, jak powinny wyglądać idealnie pomalowane paznokcie – informuje CNN.

Roboty Clockwork stanęły na razie w trzech sklepach sieci Target i od lutego, w ramach testu i na małą skalę, mają testować, jak klienci odbierają tego typu usługi, czy chętnie z nich korzystają i czy są zadowoleni z efektu końcowego.

Dyrektor generalny i założyciel Clockwork, Renuka Apte, powiedział CNN, że już w maju roboty malujące paznokcie pojawią się w kolejnych sklepach.

Czytaj więcej

Robot rekordzistą w skokach wzwyż

Malowanie paznokci kosztuje 10 dolarów, ale dla każdego, kto skorzysta z tej usługi po raz pierwszy jest zniżka, dwa dolary. Cały zabieg upiększający trwa około 10 minut.

Renuka Apte powiedziała CNN, że wpadła na pomysł stworzenia robota Clockwork w 2018 roku, po części po to, by rozwiązać swój własny problem.

Aby precyzyjnie pomalować paznokcie, maszyny Clockwork wyposażone są w kamery, dane i algorytmy. Zanim przystąpią do malowania, robią około 100 zdjęć paznokcia. Obrazy są wykorzystywane do tworzenia trójwymiarowego wzoru obrazującego jego kształt, jego krawędzie. Te dane algorytm wykorzystuje, by obliczyć i zaplanować, jak poprowadzić pędzel z lakierem. Chodzi o to, by pomalować paznokieć precyzyjnie i odpowiednią ilością lakieru.

Clockwork gromadzi też zdjęcia paznokci w zbiorze danych, który służy do ulepszania oprogramowania firmy i do precyzyjnego malowania paznokci. Może nie brzmi to specjalnie skomplikowanie, ale różnice w nachyleniu ludzkich paznokci – w połączeniu ze zmieniającą się lepkością lakieru, w zależności od tego, jak jest nakładany – sprawiają, że jest to bardzo trudne zadanie dla robota.