Firma OpenAI, która podbiła świat swoją wspieraną przez Microsoft konwersacyjną sztuczną inteligencją, nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Wiele wskazuje na to, że teraz zamierza połączyć swojego chatbota z maszynami.
Wizja autonomicznych taksówek, które zamawiane przez aplikacje samodzielnie, bez kierowcy, podjeżdżają po klienta i zawożą go w wyznaczone miejsce, staje się faktem – przynajmniej w Chinach.
NASA planuje zbudowanie holownika kosmicznego, który wypchnie z orbity zużytą Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ma to nastąpić w 2030 roku. Pojawiły się też inne projekty kosmicznych holowników.
Bojowe maszyny mogą wkrótce zdominować pola bitew – wojsko coraz mocniej skłania się bowiem do tego, by wspierać żołnierzy, a niekiedy całkowicie ich zastępować robotami. Najnowszym pomysłem jest sterowanie nimi za pomocą fal mózgowych.
Pracownicy na razie wygrywają w wojnie z robotami, ale zmiany są nieuchronne – powszechna automatyzacja i masowa sztuczna inteligencja w stylu ChatGPT może zwiększyć bezrobocie. Zmiany przyspieszają w sposób zawrotny.
Ekolodzy co krok straszą wizją wymarcia pszczół i katastrofalnymi skutkami dla ludzkości. Tymczasem okazuje się, że owady da się zastąpić – naukowcy opracowują bowiem miniroboty, które mogłyby zająć się zapylaniem kwiatów.
Zespół badaczy kierowanych przez profesora Soon-Jo Chunga opracował wyjątkowego robota, który potrafi poruszać się na dwóch nogach, ale też – dzięki specjalnym wirnikom – zachować równowagę w sytuacji, gdy musi balansować.
Zespołowi badaczy z Chin udało się opracować rozwiązanie niczym z filmów science fiction. Stworzyli zmiennokształtnego robota, umieścili go w zminiaturyzowanym modelu więzienia i pokazali, jak potrafi wydostać się on zza krat.
Bezzałogowe pojazdy gąsienicowe mają pomóc walczącym Ukraińcom – 14 zestawów trafi na pole walki (pierwsza partia lada dzień, kolejna w II kwartale 2023 r.). Chodzi o zaawansowane pojazdy THeMIS, które zostaną jednak pozbawione atrybutów bojowych.
Dwa miesiące temu Elon Musk pochwalił się maszyną o nazwie Optimus. Teraz niezwykłe możliwości muzyczne swojego cyborga pokazuje chiński Xiaomi. Humanoidalne roboty mają zrewolucjonizować życie ludzi.
Organy ścigania USA twierdzą, że śmiercionośny robot jest często jedynym sposobem ochrony bezpieczeństwa publicznego. Krytycy boją się nadużyć i wyrwania się spod kontroli nowej technologii.
Departament policji w San Francisco (SFPD) stara się o wprowadzenie do służby robotów, które wyposażone byłyby w broń. Funkcjonariusze wystąpili już w tej sprawie z petycją do władz miasta. Decyzja ma zapaść 29 listopada.
Spór prawny dotyczący patentów na roboty przerodził się w wojnę na słowa. Ghost Robotics kontratakuje za pozew Boston Dynamics. Firma z Filadelfii twierdzi, że pozew jest zarówno „obstrukcyjny, jak i bezpodstawny”.
Zanieczyszczenie wód odpadami, również tymi w postaci niewidzialnych gołym okiem drobin plastiku, to globalny problem. Jedna ze studentek w W. Brytanii znalazła być może sposób na jego rozwiązanie.
Projekt, który miał stanowić o przyszłości rynku KEP (kurier, ekspres, paczka), trafia na półkę ledwie miesiąc po tym, jak Amazon ogłosił, że wycofuje się z testów robota dostawczego Scout, który miał zastąpić kurierów na tzw. ostatniej mili.
Podczas niedawnych ćwiczeń wojskowych Pekin zdecydował się przeprowadzić zupełnie nowy model desantu. Na miejskim poligonie armia wykorzystała do tego bezzałogowe statki powietrzne oraz uzbrojone roboty na czterech nogach.
Amerykański gigant e-commerce rezygnuje z testów autonomicznych pojazdów Scout, które dostarczały produkty do domów. Ma to związek ze spowolnieniem wzrostu sprzedaży firmy.