Nowojorska policja sięga po „robocopa”. Ma patrolować kluczowe miejsce w mieście

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Manhattanie będzie pilnie strzeżone przez robota. Pierwszy robo-policjant właśnie rusza na służbę, ma patrolować stację metra na Times Square.

Te roboty są jak ludzie i będą pracować. Powstaje pierwsza fabryka humanoidów

Inwestycja Agility Robotics może całkowicie odmienić naszą rzeczywistość – amerykańska firma ma bowiem plan, by uruchomić masową produkcję humanoidów. Chce zalać rynek zbliżonymi do wyglądu człowieka inteligentnymi robotami.

Ultralekkie roboty-origami nie potrzebują baterii. Polecą jak liście

Naukowcy opracowali miniroboty, które są w stanie unosić się w powietrzu jedynie za pomocą ruchów zmieniających ich kształt. Będą zbierać dane z otoczenia.

Tego nie przewidziano. Roboty dostawcze padają łupem złodziei i wandali

Autonomiczne maszyny dostawcze, transportujące internetowe zakupy ze sklepu lub magazynu wprost do odbiorcy, zapowiadano jako przyszłość logistyki tzw. ostatniej mili i przełom w e-handlu. Nie spodziewano się jednak przeszkody w postaci człowieka.

Zaskakujący trend. Teraz to człowiek może zastąpić robota

W dobie powszechnej automatyzacji procesów biznesowych rodzi się odwrotne zjawisko, tzw. remanualizacji – przejmowania pracy maszyn na powrót przez ludzi.

Powstają „człekokształtne" i coraz mądrzejsze roboty. Kto jest najlepszy?

Humanoidy i inne maszyny z „mózgiem” AI wezmą udział w najbliższym szczycie ONZ. Za sprawą wywołanego przez ChatGPT boomu na sztuczną inteligencję, wizja znana z filmów science fiction, w której ludzie żyją obok robotów, staje się realna

Czas na sztuczną pamięć. Robot towarzyszący znajdzie zgubę

O AI wszyscy już słyszeli, czas na sztuczną pamięć. Inżynierowie z University of Waterloo opracowali nową metodę programowania robotów – mają pomóc np. osobom z demencją w znajdowaniu zagubionych przedmiotów, takich jak lekarstwa czy telefony.

Coraz bliżej robotów przypominających ludzi. Zyskały kolejny zmysł

Technologia AI zyskała możliwość rozpoznawania zapachów. Potrafi już poprawnie identyfikować m.in. zapach chleba, kawy i wielu innych aromatów.

Japończycy tworzą superczłowieka. Zintegrują ludzi z robotami i AI

Robotyczne ramiona, przyczepiane użytkownikom, mają poprawić nasze możliwości manualne. Dodatkowe automatyczne ręce sprawdzą się w wielu zastosowaniach – od magazynu, po salę operacyjną. To dopiero początek.

Humanoidy są już bardzo blisko. Te projekty zmienią świat

Roboty asystujące nam w sklepie i humanoidy w fabrykach, wykonujące za nas najtrudniejsze manualnie czynności – to już nie science fiction, a kwestia paru lat.

Roboty zyskują odruchy. Będą zręczniejsze i delikatniejsze od człowieka

Zespół inżynierów z prestiżowego MIT zaprojektował zautomatyzowany chwytak, który potrafi reagować z refleksem godnym sprawnego człowieka, łapać np. spadający przedmiot. To może być przełom w robotyce.

NASA wypuści w kosmos robo-węże. Nie ma dla nich przeszkód

Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA opracowało nowatorski projekt maszyny, która ma eksplorować obce planety. Tzw. egzobiologiczny robot przeciśnie się przez każdą szczelinę.

Czworonożne roboty zastąpią psy. W Chinach to już się dzieje

Wizja, w której w przyszłości ludzie będą mieszkali pod dachem z maszynami przypominającymi zwierzęta, staje się realna. Firma z Chin stworzyła robo-psa o wyjątkowej budowie i zasilanego sztuczną inteligencją.

Powstaną super inteligentne roboty. ChatGPT ma zasilić humanoidy

Firma OpenAI, która podbiła świat swoją wspieraną przez Microsoft konwersacyjną sztuczną inteligencją, nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Wiele wskazuje na to, że teraz zamierza połączyć swojego chatbota z maszynami.

Kierowca już niepotrzebny. Robo-taxi wyjeżdżają na ulice

Wizja autonomicznych taksówek, które zamawiane przez aplikacje samodzielnie, bez kierowcy, podjeżdżają po klienta i zawożą go w wyznaczone miejsce, staje się faktem – przynajmniej w Chinach.

Holownik zepchnie stację kosmiczną do oceanu. Czas na nowe pojazdy orbitalne

NASA planuje zbudowanie holownika kosmicznego, który wypchnie z orbity zużytą Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ma to nastąpić w 2030 roku. Pojawiły się też inne projekty kosmicznych holowników.

Testuje się już roboty kierowane myślami żołnierzy. Telepatię trudno zakłócić

Bojowe maszyny mogą wkrótce zdominować pola bitew – wojsko coraz mocniej skłania się bowiem do tego, by wspierać żołnierzy, a niekiedy całkowicie ich zastępować robotami. Najnowszym pomysłem jest sterowanie nimi za pomocą fal mózgowych.

Maszyny i AI zamiast ludzi – rewolucja na rynku pracy już ruszyła

Pracownicy na razie wygrywają w wojnie z robotami, ale zmiany są nieuchronne – powszechna automatyzacja i masowa sztuczna inteligencja w stylu ChatGPT może zwiększyć bezrobocie. Zmiany przyspieszają w sposób zawrotny.