Robot w ludzkiej skórze zamiast silikonu. Będzie się... pocił

Wygląda na to, że maszyny będą coraz bardziej upodabniać się do ludzi – i nie chodzi tylko o człekokształtną sylwetkę czy „twarz”, którą coraz trudniej odróżnić od ludzkiej.

Polski robot pomoże w leczeniu padaczki

Sztuczna inteligencja coraz mocniej wkracza w świat medycyny. A Polacy mają w tym swój duży udział. Właśnie u nas powstała innowacyjna technologia wspierająca epileptologów.

Robią odkurzacze, biorą się za roboty. Czystość absolutna?

Brytyjska firma Dyson, znana z drogich odkurzaczy i suszarek, poinformowała, że pracuje nad całkiem nowym projektem: domowego robota.

Kontrowersyjny sposób na samotność. Robot dla staruszka

Stan Nowy Jork rozdaje setki robotów osobom powyżej 75 lat. Nie pomogą w pracach fizycznych. Mają inny cel.

Polaków nakarmią i napoją roboty

Kucharz, kelner czy barman z czipem zamiast mózgu? To nie science fiction, już teraz inteligentne maszyny odważnie zaglądają do barów i restauracji nad Wisłą.

Robot pomaluje paznokcie w sposób wyjątkowy. Wciąż się uczy

W amerykańskich supermarketach można tanio i szybko pomalować paznokcie między kolejnymi zakupami. Mechaniczna manikiurzystka robi furorę i pokazuje przyszłość usług „beauty”.

Robot rekordzistą w skokach wzwyż

Naukowcy stworzyli skaczącego robota, który potrafi wyskakiwać wysoko w powietrze, niczym rakieta. Zresztą ową rakietę nieco przypomina.

Roboty pomogą pielęgniarkom. Tak wygląda przyszłość medycyny

Pielęgniarki w Mary Washington Hospital we Fredericksburgu dostały pomocników. Roboty Moxi asystują im w codziennej pracy. To niezłe „lekarstwo” na zjawisko wypalenia zawodowego po kolejnych falach epidemii koronawirusa.

Nowy robot Amazona pilnuje domu pod nieobecność właścicieli

Astro jest jednocześnie fascynujący i nieco przerażający. Z jednej strony pilnuje domu podczas nieobecności właścicieli, ale z drugiej zbiera niepokojąco dużo informacji o nich samych.

Pandemia zmienia szpitale. Te roboty zastępują personel medyczny

Amerykański robot Moxi wykonuje zadania pielęgniarek – przyniesie probówki czy świeżą pościel. Zadanie można mu zlecić nawet SMS-em.

Robotyzacja to dobra i zła wiadomość. Amerykanie obawiają się o miejsca pracy

Do 2032 r. tylko w USA zniknie przez automatyzację aż 11 mln miejsc pracy – wynika z raportu firmy Forrester Research. Powstaną nowe stanowiska, ale wymagające dużej wiedzy.

Elon Musk chce humanoidów w każdym domu. Wykorzysta doświadczenia Tesli

To będzie większy przełom niż samochód, ale ludzie wciąż nie zdają sobie z tego sprawy – tymi słowami miliarder przekonuje, że inteligentne humanoidy odmienią w najbliższych latach naszą rzeczywistość.

Robot-ślimak może być przyszłością chirurgii

Podobnie jak ośmiornica owija się wokół przedmiotów. Może również „połykać” i usuwać szkodliwe ciała obce z żołądka, a nawet naprawiać sam siebie.

Roboty poczują dotyk. Coraz bliżej cyborgów i humanoidów

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu opracowali sztuczny „czubek palca”, który imituje to, co czują ludzie, gdy dotykają przedmiotów. Naśladujący receptory w skórze wynalazek pozwoli maszynom rozróżniać fakturę elementów.

Rosyjskie roboty wyrzucone z amerykańskich chodników

Yandex, koncern technologiczny nazywany „rosyjskim Google”, wycofuje swoje pilotaże ze Stanów Zjednoczonych. Firma prowadziła tam m.in. testy autonomicznych samochodów.

Mateusz szykuje w Polsce rewolucję. Robot dowiezie posiłek

Innowacyjna spółka z Lublina konstruuje roboty, które mają odwiedzać kawiarnie i zbierać fusy po kawie czy jeździć po parkach i kontrolować stan zapełnienia śmietników. W przyszłości mogłyby też rozwozić paczki. Na razie dostarczą pizzę.

Robot rakuRo przewiezie pacjentów. Jest bardzo miły

Japoński rząd wdrożył finansowany przez państwo projekt, który zakłada, że osoby starsze będą dowożone do klinik medycznych za pośrednictwem autonomicznych robo-pojazdów.

Chiny stworzyły potężnego „robotycznego jaka”. Broń przyszłości?

Robot podobny do słynnych robo-psów firmy Boston Dynamics, ale znacznie większy, może przewozić tyle ładunku, co dwa prawdziwe jaki. Eksperci przewidują, że takie roboty będą wkrótce wspierać wojska lądowe.