Powstaną super inteligentne roboty. ChatGPT ma zasilić humanoidy

Firma OpenAI, która podbiła świat swoją wspieraną przez Microsoft konwersacyjną sztuczną inteligencją, nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Wiele wskazuje na to, że teraz zamierza połączyć swojego chatbota z maszynami.

Kierowca już niepotrzebny. Robo-taxi wyjeżdżają na ulice

Wizja autonomicznych taksówek, które zamawiane przez aplikacje samodzielnie, bez kierowcy, podjeżdżają po klienta i zawożą go w wyznaczone miejsce, staje się faktem – przynajmniej w Chinach.

Holownik zepchnie stację kosmiczną do oceanu. Czas na nowe pojazdy orbitalne

NASA planuje zbudowanie holownika kosmicznego, który wypchnie z orbity zużytą Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ma to nastąpić w 2030 roku. Pojawiły się też inne projekty kosmicznych holowników.

Testuje się już roboty kierowane myślami żołnierzy. Telepatię trudno zakłócić

Bojowe maszyny mogą wkrótce zdominować pola bitew – wojsko coraz mocniej skłania się bowiem do tego, by wspierać żołnierzy, a niekiedy całkowicie ich zastępować robotami. Najnowszym pomysłem jest sterowanie nimi za pomocą fal mózgowych.

Maszyny i AI zamiast ludzi – rewolucja na rynku pracy już ruszyła

Pracownicy na razie wygrywają w wojnie z robotami, ale zmiany są nieuchronne – powszechna automatyzacja i masowa sztuczna inteligencja w stylu ChatGPT może zwiększyć bezrobocie. Zmiany przyspieszają w sposób zawrotny.

Pszczoły nie są już nam potrzebne? Mogą je zastąpić miniroboty

Ekolodzy co krok straszą wizją wymarcia pszczół i katastrofalnymi skutkami dla ludzkości. Tymczasem okazuje się, że owady da się zastąpić – naukowcy opracowują bowiem miniroboty, które mogłyby zająć się zapylaniem kwiatów.

Ten niezwykły robot pokona każdą przeszkodę. Potrafi nawet latać

Zespół badaczy kierowanych przez profesora Soon-Jo Chunga opracował wyjątkowego robota, który potrafi poruszać się na dwóch nogach, ale też – dzięki specjalnym wirnikom – zachować równowagę w sytuacji, gdy musi balansować.

Chiński robot jak Terminator. Zmienia kształt i przelewa się przez kraty

Zespołowi badaczy z Chin udało się opracować rozwiązanie niczym z filmów science fiction. Stworzyli zmiennokształtnego robota, umieścili go w zminiaturyzowanym modelu więzienia i pokazali, jak potrafi wydostać się on zza krat.

Wojskowe roboty pomogą Ukrainie na froncie. Rosyjskie nie dotarły

Bezzałogowe pojazdy gąsienicowe mają pomóc walczącym Ukraińcom – 14 zestawów trafi na pole walki (pierwsza partia lada dzień, kolejna w II kwartale 2023 r.). Chodzi o zaawansowane pojazdy THeMIS, które zostaną jednak pozbawione atrybutów bojowych.

Wyścig na humanoidy. Chiński gigant rzuca wyzwanie robotowi Tesli

Dwa miesiące temu Elon Musk pochwalił się maszyną o nazwie Optimus. Teraz niezwykłe możliwości muzyczne swojego cyborga pokazuje chiński Xiaomi. Humanoidalne roboty mają zrewolucjonizować życie ludzi.

Roboty mają zabijać przestępców. Ameryka robi wielki krok

Organy ścigania USA twierdzą, że śmiercionośny robot jest często jedynym sposobem ochrony bezpieczeństwa publicznego. Krytycy boją się nadużyć i wyrwania się spod kontroli nowej technologii.

Policja sięgnie po zabójczego robota. Ma strzelbę gładkolufową

Departament policji w San Francisco (SFPD) stara się o wprowadzenie do służby robotów, które wyposażone byłyby w broń. Funkcjonariusze wystąpili już w tej sprawie z petycją do władz miasta. Decyzja ma zapaść 29 listopada.

Produkują uzbrojone roboty dla armii. Firma oskarżona o kradzież patentów

Spór prawny dotyczący patentów na roboty przerodził się w wojnę na słowa. Ghost Robotics kontratakuje za pozew Boston Dynamics. Firma z Filadelfii twierdzi, że pozew jest zarówno „obstrukcyjny, jak i bezpodstawny”.

Robołosoś „Gillbert” z drukarki 3D oczyści jeziora

Zanieczyszczenie wód odpadami, również tymi w postaci niewidzialnych gołym okiem drobin plastiku, to globalny problem. Jedna ze studentek w W. Brytanii znalazła być może sposób na jego rozwiązanie.

Najdelikatniejszy robot na świecie. Wciąż szukają dla niego nazwy

Robot, którego stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Harvard, może wydawać się przerażający, ale ma niezwykle delikatny dotyk.

FedEx rezygnuje z autonomicznych robotów dostawczych. Koniec z robo-kurierami?

Projekt, który miał stanowić o przyszłości rynku KEP (kurier, ekspres, paczka), trafia na półkę ledwie miesiąc po tym, jak Amazon ogłosił, że wycofuje się z testów robota dostawczego Scout, który miał zastąpić kurierów na tzw. ostatniej mili.

Chińskie wojsko łączy drony i roboty. To może być zabójcza mieszanka

Podczas niedawnych ćwiczeń wojskowych Pekin zdecydował się przeprowadzić zupełnie nowy model desantu. Na miejskim poligonie armia wykorzystała do tego bezzałogowe statki powietrzne oraz uzbrojone roboty na czterech nogach.

Amazon zatrzymuje wielki projekt robotów dostawczych

Amerykański gigant e-commerce rezygnuje z testów autonomicznych pojazdów Scout, które dostarczały produkty do domów. Ma to związek ze spowolnieniem wzrostu sprzedaży firmy.