Amazon zaoferuje pierwszego robota-asystenta. Przyniesie nawet kawę z kuchni

Gigant e-handlu, znany ze swoich inteligentnych głośników Echo i asystenta głosowego Alexa, idzie o krok dalej – chce zaoferować robota. Nie jest on zabawką, ale mobilnym elementem smart home. Amazon właśnie pokazał Astro.

Armia Izraela stawia na elektryczną amfibię. Oszczędzi żołnierzy

Israel Aerospace Industries (IAI) zaprezentował Rex MK II – najnowszą bezzałogową platformę lądową, która może w armii wykonywać szereg misji naziemnych. Ale nie tylko. Napędzany silnikiem spalinowo-elektrycznym pojazd to bowiem amfibia.

Rozciągliwe roboty inspirowane robakami. Wejdą wszędzie

Gąsienice nie mają żadnych kończyn ani kości, a poruszają się z dużą precyzją i szybkością. Potrafią pokonywać znaczne przeszkody. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow zainspirowali się nimi , by stworzyć roboty o podobnych możliwościach.

Patrole robotów ścigają lekceważących obostrzenia związane z Covid-19

Na ulice Singapuru wyjechały autonomiczne roboty, które mają monitorować, jak przestrzegane są zasady bezpieczeństwa związane z Covid-19. Patrole takich maszyn zwracają uwagę na osoby, które lekceważą m.in. zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób.

Szokująca liczba wypadków w pracy. Amazon zatrudni roboty

Amazon „zatrudni” cztery nowe typy robotów, by zapobiec licznym wypadkom pracowników. Ernie i Bert oraz Scooter i Kermit powstały w laboratorium koncernu w Seattle i przechodzą pierwsze testy.

Robot-wąż schodzi na dno Oceanu. To przyszłość podwodnych napraw

Przemysł naftowy i gazowy jest właścicielem dużej i kosztownej w utrzymaniu infrastruktury, z której większość znajduje się na dnie mórz i oceanów. Od niedawna nafciarze mają nowe narzędzie do monitoringu i naprawy.

Robot tysiąc razy szybszy od człowieka dokonał pierwszego odkrycia

Specjalny robot-naukowiec został zbudowany na Uniwersytecie Liverpoolskim w czasie pandemii, by pomóc tamtejszym naukowcom. Okazał się od nich nie tylko szybszy i wydajniejszy, ale także bardziej precyzyjny. I dokonał już pierwszego odkrycia.

W Japonii powstaje chodzący robot wielkości 7-piętrowego bloku

W Jokohamie zostanie odsłonięty ruchomy model robota Gundam, który będzie miał aż 18 metrów wysokości. Demonstrację zaplanowano na 1 października 2020 roku.

Narkomani opanowali autonomiczne samochody

Należąca do koncernu Google firma Waymo, rozwijająca usługi przewozu osób samojezdnymi pojazdami, ma problem.

Amerykanie wprowadzają bezzałogowe pojazdy bojowe i lasery

W 2020 roku amerykańska armia przeprowadzi pierwsze testy zrobotyzowanych, zdalnie sterowanych pojazdów bojowych. W arsenale Pentagonu znajdą się też mieszczące się w kieszeni drony, lasery i działa elektromagnetyczne.

Miniaturowe roboty zrewolucjonizują medycynę. Będą leczyć od wewnątrz

Naukowcy z Georgia Institute of Technology stworzyli robota mierzącego zaledwie 2 milimetry.

Roboty pomogą dzieciom z autyzmem rozróżniać emocje

Najmłodsi dotknięci autyzmem często mają problemy z odczytywaniem lub okazywaniem emocji, mogą być bardzo wrażliwi na dźwięki czy dotyk. Zazwyczaj takie dzieci współpracują z terapeutami, którzy pomagają im w tych trudnościach, niestety ich usługi są drogie, a sesje trwają zaledwie kilkadziesiąt minut.

Japończycy zbudowali robota z gałęzi. I nauczyli go chodzić

Badacze z uniwersytetu w Tokio, przy współpracy z firmą Preferred Networks, zbudowali roboty, które składają się głównie z gałęzi.

Roboty pomogą farmerom przy uprawie pomidorów

Nowatorski robot ma ułatwić życie holenderskim hodowcom pomidorów. Urządzenie o nazwie Plantalyzer pozwoli przewidywać plony, wielkość, poziom dojrzałości, a nawet ewentualne choroby pomidorów.

Nowy biznes twórców Skype`a. Roboty dostarczą zakupy lub posiłek

Twórcy Skype’a wzięli się za nowy spektakularny biznes. Ten pomysł chce też wprowadzać w życie Amazon.

Inteligentne maszyny będą zabierać, ale i tworzyć miejsca pracy

Robotyzacja i sztuczna inteligencja to technologie, które wyznaczą przyszłość firm

Największe gospodarki robotyzują się na potęgę

W polskich fabrykach pracuje ok. 10 tys. robotów. To zdecydowanie za mało w porównaniu z innymi krajami – mówi Jędrzej Kowalczyk, prezes zarządu FANUC Polska.