Apple w tajemnicy pracuje nad zupełnie nowym urządzeniem. Kolejny kultowy produkt?

Uzależniony od sprzedaży iPhone`ów koncern szuka nowego źródła przychodów. Po porażce projektu autonomicznego auta Apple pracuje nad mobilnym robotem, który będzie chodził za właścicielem po domu i wykonywał jego polecenia.

Roboty zyskają „zdrowy rozsądek”. Będą jak ludzie

Inżynierowie Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowują oprogramowanie dla robotów domowych, które umożliwi im dalsze działanie mimo niespodziewanych przeciwności. Nad podobnymi rozwiązaniami pracują też Chińczycy. To nowa era w robotyce.

Auta i człekokształtne roboty o niezwykłych możliwościach. Elon Musk wchodzi w 5G

Miliarder, założyciel Tesli i SpaceX, chce dodać najnowszą szybką łączność internetową do pojazdów marki Tesla. Wiele wskazuje również, że sieć 5G zasili również roboty Optimus.

NASA chce wysłać w kosmos węże. Poszukają życia

Enceladus, a więc skuty lodem, szósty pod względem wielkości naturalny satelita Saturna, będzie celem przyszłej misji kosmicznej NASA. Znajdzie się na nim wyjątkowe urządzenie.

Chińczycy pracują nad robo-snajperami. Czworonożne roboty mogą zmienić pole walki

Autonomiczne maszyny, imitujące i poruszające się jak psy, wyposażane w broń – tak może wyglądać pole walki przyszłości. I to wcale nie tak odległej. Chińscy naukowcy testują robo-psy uzbrojone w karabiny maszynowe.

Potęgi sztucznej inteligencji zainwestowały w producenta humanoidów. Co za wycena

Firmy takie jak Amazon, Microsoft, OpenAI i Nvidia zainwestowały w start-up Figure AI, który pracuje nad projektem dwunożnych robotów przypominających człowieka. Wycena spółki istniejącej ledwie od 2022 r. sięgnęła 2,6 mld dol.

Jeff Bezos i Nvidia będą rozwijać humanoidy. Roboty mają zastąpić ludzi w pracy

Firma tworząca dwunożne roboty Figure AI zyska dofinansowanie i najpotężniejszych inwestorów z branży technologicznej. W humanoidy wierzy Jeff Bezos, założyciel Amazona.

Polskie roboty przejęły konkurenta z Niemiec. Drzwi do ekspansji

Delivery Couple, start-up Sergiusza Lebedyna, stworzył maszyny na czterech kołach, które w kilku miastach dostarczają zakupy i posiłki zamawiane online. Firma przejęło właśnie konkurenta z Niemiec – start-up Theo.

Banki w erze robotów

Sztuczna inteligencja rozmawia z klientem na infolinii, roboty dostarczają analitykom wszystkim informacji potrzebnych do udzielenia kredytu, ale to człowiek decyduje czy klientowi udzielić kredytu czy nie. Takie jest prawo. Bankowcy przyznają, że choć sztuczna inteligencja już zmieniła ich pracę, to największe zmiany przed nimi.

Ukraińskia „Furia” ma trafić na front. Zabójczy robot odporny na zakłócenia

Przemysł zbrojeniowy Ukrainy testuje najnowocześniejszy sprzęt – naziemnego bezzałogowca, który ma ograniczyć straty w żołnierzach na polu walki. To w praktyce miniczołg sterowany zdalnie przez operatora. Ukraina szykuje kolejne podobne pojazdy.

Roboty nie mają lekko. „Najbardziej niszczycielski atak na pojazd autonomiczny"

W San Francisco tłum zniszczył a następnie podpalił białego SUV-a firmy Waymo. Coraz większa „wrogość społeczna" dotyczy w USA nie tylko autonomicznych samochodów, ale i robotów dostarczających zakupy.

Kopany i obrzucany śmieciami. Słynny nowojorski robot policyjny K5 skapitulował

Maszyna, zwana też czasem „Robocopem”, miała patrolować w nocy stacje metra, wykrywać zagrożenia i pomagać pasażerom w potrzebie. Eksperyment jednak nie powiódł się i robota wyłączono.

Niemieckie roboty będą mówić w różnych dialektach. Ufają tylko „swoim" maszynom

Roboty zaprogramowane do interakcji z ludźmi, coraz częściej mają różne głosy i akcenty. Badania sugerują, że użytkownicy wolą, aby roboty mówiły w ich dialekcie. Zrozumienie tych preferencji ma kluczowe znaczenie dla komfortu ich użytkowania.

Zaskakujący ruch motoryzacyjnego giganta. Zatrudni humanoidy

Koncern BMW podpisał umowę partnerską ze start-upem Figure, zajmującym się robotyką. Humanoidy mają zwiększyć wydajność w fabryce, pracując przy produkcji nadwozi, w blacharni czy w magazynie.

Twórca ChatGPT stawia na humanoidy. Wsparty przez gigantów Neo zastąpi ludzi

Dwunożny Neo rozumie, o co użytkownik pyta w języku naturalnym i wykona zadanie. Norwegowie chcą doprowadzić do rewolucji na rynku pracy. Tu rywalizować będzie m.in. z Optimusem Tesli.

Do wyścigu humanoidów dołącza maszyna z Azji. To niezwykły cyborg GR-1

Start-up Fourier Intelligence z Singapuru ogłosił plan wprowadzenia na rynek cyborga GR-1. Porusza się z prędkością 5 km/h i może wyręczać człowieka w ciężkiej pracy fizycznej, brać udział w akcjach ratunkowych, ale i opiekować się osobami starszymi.

Ukraiński robot-zabójca na froncie. „Jest jak Wall-E – usuwa śmieci”

Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy, odpowiedzialny za rozwój nowych technologii, pokazał na X (d. Twitter) najnowsze dziecko tamtejszego przemysłu zbrojeniowego, a właściwie laboratoriów innowacji.

Miniaturowe roboty z ludzkich komórek naprawią ciało i wyleczą choroby. To przełom

Bioboty, nie większe od główki zaostrzonego ołówka, mają wypełnić niszę pomiędzy nanotechnologią a tradycyjnymi urządzeniami medycznymi. Na razie kojarzą się z filmami fantastyczno-naukowymi. Jednak naukowcy mogą to szybko zmienić.