Aktualizacja: 21.11.2024 10:04 Publikacja: 22.11.2021 00:47
Foto: mat. pras.
To praca „Dlaczego jest raczej coś niż nic” autorstwa Pawła Kowalewskiego. Obiekt trafi na aukcję „Sztuka współczesna - op-art, popkultura, postmodernizm”, która odbędzie się 2 grudnia w Warszawie. Prezentacja pracy to debiut domu aukcyjnego DESA Unicum na rynku sztuki cyfrowej.
Cyfrowe prace NFT, które podbijają światowe rynki i osiągają rekordowe ceny już niebawem będą licytowane także w Polsce. Telewizor The Frame, który ma z założenia łączyć sztukę i technologię, idealnie wpisuje się w sztukę cyfrową. To jeden z wiodących kierunków rozwoju rynku sztuki, a według Nonfungible.com w zeszłym roku wartość światowej sprzedaży prac cyfrowych wyniosła 250 mln dolarów i była cztery razy wyższa niż rok wcześniej. W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wartość ta osiągnęła już 3,5 mld dolarów – wynika z publikacji Hiscox Online Art Trade Report 2021.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Obowiązujące w Unii Europejskiej prawo oraz orzecznictwo dokładnie nie precyzują, jakie ograniczenia wynikają z wykorzystania sztucznej inteligencji, w tym jakie są skutki bezprawnych działań.
Większość słynnych tokenów cyfrowych NFT jest bezwartościowa. Jak wynika z raportu portalu dappGambl, obecnie aż 95 proc. nie przedstawia na rynku żadnej wartości.
Od czasu stworzenia pierwszego tokenu NFT w 2014 roku, rynek tych zasobów cyfrowych przeżywa gwałtowne wzloty i upadki. Choć obecnie wydaje się być na dobrej drodze, to trudno ocenić, czy powróci do dawnej formy.
Były prezydent USA Donald Trump wypuścił kolekcję cyfrowych kart kolekcjonerskich przedstawiających go w różnych postaciach, w tym superbohatera, astronautę i kierowcę Nascar. Zapewnia, że „zawierają niesamowitą SZTUKĘ mojego życia i kariery!”
Przeniesienie praw do niezamiennych tokenów na licytanta, który wygrał aukcję, z której środki mają być przeznaczone na leczenie nowotworów, nie stanowi odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT.
Boom na cyfrowe „dzieła sztuki” to już historia. W ub.r. rynek ten wzrósł o 8500 proc., jednak od stycznia br. globalna branża tzw. niewymiennych tokenów runęła aż o 97 proc.
NFT to dla jednych sztuka, dla innych aktywa do spekulacji. Są tacy, którzy z nich drwią, ale są też ludzie widzący w nich ważny etap transformacji cyfrowej w gospodarce.
Od zeszłego roku NFT podbija Internet i wzbudza coraz szersze zainteresowanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas