Reklama
Rozwiń

Anodowanie z mniejszą ilością toksyn

Warunki pracy oraz toksyczne substancje emitowane do środowiska to nie tylko temat debat, ale na szczęście także badań podejmowanych przez naukowców.

Publikacja: 18.02.2019 09:57

dr inż. Przemysław Kwolek

dr inż. Przemysław Kwolek

Foto: mat.pras.

W Katedrze Nauki o Materiałach i Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej dr inż. Przemysław Kwolek pracuje nad zastąpieniem szkodliwych związków chemicznych stosowanych podczas elektrochemicznej obróbki powierzchni stopów aluminium.

Celem projektu o nazwie „Analiza elektrochemiczna procesu korozji fazy międzymetalicznej Al2Cu w roztworach kwaśnych, w obecności nieorganicznych inhibitorów korozji” jest opracowanie inhibitorów korozji fazy międzymetalicznej Al2Cu, które mogłyby zastąpić związki chromu na stopniu utlenienia +6. Są one stosowane w procesie trawienia elementów wykonanych ze stopów aluminium podczas elektrochemicznej obróbki ich powierzchni (anodowanie) i niestety są rakotwórcze. Żeby zrozumieć, w jaki sposób inhibitor oddziałuje na proces korozji stopu, należy ustalić jego wpływ na zachowanie się poszczególnych faz tworzących ten stop (m. in. fazy Al2Cu) w środowisku korozyjnym. – Ograniczenie zużycia toksycznych związków chromu przyczyniłoby się do poprawy warunków BHP w galwanizerniach i zmniejszenia kosztów utylizacji ścieków. Stąd pomysł na realizację takiego działania – wyjaśnia dr inż. Kwolek.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Biznes Ludzie Startupy
Niemcy rzucają wyzwanie tanim liniom lotniczym. Z Polski mają pojechać luksusowe nocne pociągi
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes Ludzie Startupy
Firmy będą wynagradzać za oglądanie ich reklam? Polacy szykują rewolucję
Biznes Ludzie Startupy
Twórca Spotify finansuje broń przyszłości. Ten tajemniczy start-up jest już wart miliardy
Biznes Ludzie Startupy
Latający skuter Polaka stał się hitem. Teraz pojawił się kolejny model
Biznes Ludzie Startupy
Digitalizacja musi wzmocnić ludzkie zespoły
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama