ExCEED – organiczna „Dolina Krzemowa” na mapie Polski

prof. Przemysław Data
mat. pras.

W Politechnice Śląskiej powstaje Centrum Doskonałości w Elektronice Organicznej jako strategiczny punkt rozwoju nauki i innowacji w regionie śląskim i w całej Polsce.

Elektronika organiczna jest przyszłością rozwoju wielu gałęzi przemysłu. Postęp technologiczny w tej dziedzinie kojarzy się jednak przede wszystkim z wiodącymi ośrodkami kontynentu azjatyckiego. W technologie organiczne intensywnie inwestują również takie kraje europejskie jak: Niemcy, Francja, czy Wielka Brytania. Na horyzoncie pojawia się szansa, że w gronie liczących się graczy znajdzie się również i Polska O tym, co w bliskiej perspektywie, ale także o planach rozwoju na kolejne lata rozmawiamy z kierownikiem projektu dr hab. inż. Przemysławem Datą, profesorem Politechniki Śląskiej.

To nie pierwszy pana projekt, lecz szczególny. Co stanowi o jego wyjątkowości?

Dr hab. inż. Przemysław Data: Ten projekt jest owocem mojej dotychczasowej pracy naukowo-badawczej. Do tego etapu doprowadziło nas szereg realizowanych projektów badawczych oraz rozległa współpraca międzynarodowa. Zajmuję się nie tylko rozwojem naukowym technologii elektroniki organicznej, ale również jej rozpowszechnieniem i chciałbym, aby te technologie były rozwijane u nas w Polsce, na Politechnice Śląskiej. Ten pięcioletni projekt jest z pewnością przysłowiowym kamieniem milowym na drodze rozwoju technologii organicznych, ale co istotne, ich rozwoju w Polsce.

Unia Europejska doceniła potencjał naszych możliwości i daje nam szansę, którą powinniśmy wykorzystać. To pozwoli pozyskiwać kolejne środki, tak aby stawiać kolejne kroki i zapewnić wykładniczy rozwój technologii organicznych w Polsce.

Koncepcja projektu nawiązuje do idei inteligentnego rozwoju. Jakie zadania stoją przed panem i zespołem?

Przede wszystkim zyskujemy perspektywę zainwestowania w kapitał ludzki i zatrudnienia światowej klasy specjalistów środowiska naukowego w dziedzinie elektroniki organicznej na Politechnice Śląskiej. Z drugiej strony otwierają się przed nami możliwości doposażenia infrastruktury, co w perspektywie dalszego rozwoju jest niezbędne. Koncepcja jest taka, abyśmy mogli konkurować ze światowymi jednostkami naukowymi i będziemy ten cel systematycznie realizować. Infrastruktura i zespół – ten etap projektu chcemy zamknąć w ciągu roku, tak aby resztę czasu poświęcić na rozwój centrum i samych technologii.

Jakie są główne obszary działalności naukowo-badawczej nowo powstającego centrum?

Planujemy rozwój w zakresie organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED), organicznych ogniw słonecznych (OPV), organicznych tranzystorów polowych (OFET) oraz organicznych systemów magazynowania energii elektrycznej.

Na chwilę obecną koncentrujemy się na rozwoju rozwiązań emisyjnych. Opracowujemy i udoskonalamy materiały do zastosowań w ekranach telewizorów i smartfonów. Intensywnie pracujemy również nad oświetleniem OLED-owym. Na dzień dzisiejszy jest kilka problemów technologicznych, które nie zostały rozwiązane. Rozwijamy nowe materiały, nowe rozwiązania i nowe typy urządzeń, które pozwolą na poprawę parametrów i stabilności oświetlenia. Organiczne żarówki OLED-owe lepiej odwzorowują barwy i są przyjemniejsze dla oka. Ponadto dzięki ultracienkiej, elastycznej, a jednocześnie trwałej strukturze, technologie OLED-owe mogą być z powodzeniem stosowane praktycznie na każdej powierzchni. Kiedy kształty geometryczne nie stanowią przeszkody, możemy stwarzać nietypowe rozwiązania – i tak np. świecąca parasolka, a nawet cała wygięta tafla światła są w zasięgu naszej ręki.

Elektronika organiczna ożywi również przemysł odzieżowy?

Materiały świecące aktualnie są najbliższe wdrożeniu, natomiast do chwili obecnej nie zaproponowano skutecznych rozwiązań. Dlatego też w ramach współpracy z jedną z portugalskich firm przemysłu włókienniczego staramy się elektronikę organiczną zaimplementować właśnie w materiałach świecących.

Czego dotyczą prace badawcze w dalszej perspektywie?

W kolejnej perspektywie rozwijamy organiczne generatory termoelektryczne. Są to urządzenia zamieniające ciepło na energię elektryczną. W przypadku ogniw słonecznych do uzyskania pożądanego efektu niezbędne są promienie słoneczne, natomiast w przypadku generatora termoelektrycznego wystarczy ciepło, które jest obecne praktycznie wszędzie. Implementacja takiego rozwiązania np. w odzieży umożliwi naładowanie naszego smartfona dzięki ciepłu generowanemu przez organizm ludzki. Nie można pominąć również organicznych magazynów energii. Staramy się wyeliminować niezbędne elementy stałe m.in. lit, co zapewni bateriom elastyczność i lekkość, a tym samym praktycznie nieograniczoną możliwość implementacji również w połączeniu z innymi elementami elektroniki organicznej np. wyświetlaczami czy generatorami termoelektrycznymi.

Staramy się myśleć globalnie. Każda z grup ma jasno wytyczone cele, które krok po kroku realizujemy, systematycznie rozwijając elektronikę organiczną w Polsce. Dzięki projektowi ExCEED programu Horyzont 2020 mamy niepowtarzalną szansę na podniesienie naszej konkurencyjności na tle Europy i w skali światowej – konkluduje prof. Przemysław Data.

rozmawiała Joanna Laskowska

mat. pras.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Interaktywne lustro zastępuje kluby fitness w pandemii koronawirusa

Pandemia pomaga nie tylko sklepom internetowym, ale również firmom oferującym domowe systemy do ćwiczeń. ...

Elastyczne smartfony czekają w kolejce. Samsung ma kolejny pomysł

Samsung swoim telefonem ze zginanym ekranem Galaxy Fold rozpoczął wyścig producentów w tej  nowej ...

Szczepionki ratują biznes randkowy. Tinder liczy na gorące lato

Match Group, właściciel aplikacji randkowej Tinder ma za sobą dobry początek roku i spodziewa ...

Jeff Bezos ma już 200 mld dol. majątku. Ale szybciej zyskuje Elon Musk

Majątek Jeffa Bezosa, założyciela i prezesa Amazona jest już warta 202 miliardów dolarów. Zdecydowanie ...

Facebook bierze się za kłamstwa o szczepionkach na Covid-19

Serwis będzie oznaczał wszystkie posty omawiające bezpieczeństwo szczepionek, na razie w USA. Także Instagram ...

Wielki producent smartfonów wchodzi do Polski

W cieniu pandemii Realme, mało znany nad Wisłą chiński producent smartfonów, pojawił się w ...