Platforma już ruszyła, choć po cichu. Jej oficjalny start i szersza promocja zaplanowane są na najbliższe dni. Jednak na stronie można już sprawdzić jak wygląda oferta.

iPhone 7 nowy w sklepie kosztuje ok 1,9 tys., a Finowie oferują go od 499 zł. iPhone 8 z kolei można dostać do 800 zł podczas gdy sklepowe ceny rozpoczynają się od 2 tys. zł. iPhone 8. iPhone X zaś w sklepie można dostać za minimum 2,3-2,8 tys zł zaś na Swappie oferty rozpoczynają się od 1439 zł

W przypadku najnowszych modeli różnice w cenach są mniejsze. iPhone 12 w sklepach jest do dostania za 3,6-3,8 tys., zaś używany na Swappie od 3 tys. zł.

Czytaj więcej

Apple szachuje rywali. Nowy iPhone z łącznością satelitarną?

Firma podaje, że odnawia iPhone’y w swoich zakładach w Helsinkach i Tallinie oraz przechodzą rygorystyczny 52-stopniowy test. Oczywiście są widoczne czasami ślady użytkowania, niemniej różnica w cenie wielu chętnym to zrekompensuje. Telefony, które trafiają do tych zakładów, przechodzą przez ręce grupy specjalistów, zanim trafią do klienta. Nad całością procesu czuwa Otso Ojanen, który wcześniej pracował m.in. w BCG.

Dzisiaj firma zatrudnia 850 osób.To europejski lider sprzedaży używanych smartfonów, które stanowią już 10 proc. rynku urządzeń mobilnych, z wartością rynku szacowaną na 100 mld euro. Swappie nie tylko kupuje i sprzedaje używane iPhone’y ale przede wszystkim samodzielnie je odnawia.

Firma podaje, że wyprodukowanie smartfona wymaga emisji 56 kg CO2 i zużycia 1,2 tys. litrów wody. Odnowienie go wydłuża cykl życia telefonu z 2-3 lat do ok. 5-6 lat, znacznie zmniejszając ślad ekologiczny urządzenia, z którego korzystamy.