Smartwatche coraz bardziej cieszą się ogromną popularnością . Na rynku pojawia się mnóstwo modeli w różnych przedziałach cenowych. Dlatego warto poznać dokładnie ich cechy, aby podjąć odpowiedni wybór i określić, czy to faktycznie rozwiązanie dla nas. Jeszcze kilka lat smartwatche stanowiły pewną ciekawostkę i mogliśmy je zobaczyć jedynie u zapalonych miłośników. Obecnie stanowią modny dodatek, więc coraz więcej marek wprowadza je do swojej oferty. Wiele interesujących modeli można znaleźć w sklepie Zegarki Centrum, a co warto wiedzieć o smartwatchach?

Jaka jest historia smartwatchy?

Zegarki oferujące dodatkowe funkcje, wykraczające poza wskazywanie godziny tak naprawdę mają długą historię. Początkowo smartwatche pojawiły się w komiksie o przygodach detektywa Dicka Tracyego w 1946 roku. Następnie w 1960 roku zaczynali nosić bohaterowie różnych programów telewizyjnych. Natomiast w 1972 roku firma Hamilton przedstawiła pierwszy ogólnodostępny zegarek naręczny Pulsar P1 Limited Edition, a rok później model Hamilton Pulsar P2 nosił James Bond w filmie „Żyj i pozwól umrzeć”. Był to pierwszy produkowany na szeroką skalę smartwatch.

Czym się różni smartwatch od klasycznego zegarka?

Jak widać, historia smartwatchy jest bardzo długa. Jednak nadal wiele osób nie potrafi ich odróżnić od zwykłych zegarków. Wydawać by się mogło, że smartwatche to przede wszystkim modele charakteryzujące się wysokim stopniem zaawansowania technologicznego. Dawniej były to zegarki z wbudowanym kalkulatorem lub melodyjkami, a obecnie z modułem GPS czy łącznością LTE. Jednak czy to kryterium wystarczy, aby odróżnić klasyczny zegarek od smartwatcha? Sam wysoki stopień zaawansowania technologicznego to jednak nie wszystko! Główną ideą smartwatchy jest wykroczenie poza możliwości klasycznego zegarka i stworzenie hybrydy posiadającej również cechy smartfonów. Ma więc on nie tylko wskazywać datę oraz godzinę, ale też pomagać w różnych sytuacjach z życia codziennego.

Jakie więc funkcje mają współczesne smartwatche?

Wysoki stopień zaawansowania technologicznego nie wystarczy, aby zegarek został uznany za smartwatch. Warto więc zapoznać się z podstawowymi funkcjami tych urządzeń. Przede wszystkim smartwatche wiele funkcji przejęły od smartfonów, a także mogą się z nimi komunikować przez Bluetooth. To sprawia, że na ekranie zegarka zobaczymy SMSy, połączenia telefoniczne, a także powiadomienia z portali społecznościowych, a następnie zdecydować, co chcemy z nimi zrobić. To najbardziej znana funkcja smartwatchy, ale te urządzenia mają znacznie większe możliwości.

Tego typu urządzenia również mogą kompleksowo monitorować naszą codzienną aktywność. Wykonają stosowne pomiary, np. tętno, liczba kroków, a także pobierają dokładne dane dotyczące jakości snu oraz lokalizacji, w których się znajdowaliśmy. W dodatku smartwatche świetnie zarządzają pracą naszych telefonów, m.in. przełączają utwory, obsługują aparat fotograficzny, a także umożliwiają prowadzenie rozmów głosowych. To sprawia, że smartwatche często cechują się podobnymi właściwościami co smartfony.

Materiał Partnera