Mistrz mobilnej fotografii

Śmiało można powiedzieć, że smartfony Huawei z serii P40  są jednymi z najlepszych fotosmartfonów, dostępnych obecnie na rynku. Bez problemów można je wykorzystywać do profesjonalnych sesji fotograficznych, a efekt nie ustępuje tym wykonywanym tradycyjnymi aparatami systemowymi. Nowe smartfony z serii Huawei P40 reprezentują możliwości fotografii jutra – oferują jeszcze mocniejsze, w porównaniu do poprzedniej generacji, parametry aparatów fotograficznych oraz szereg innowacyjnych rozwiązań gwarantujących wysoką ostrość zdjęć nawet w słabym świetle i niespotykane dotąd możliwości edycji zdjęć.

Oczekiwania

Niewątpliwie aparaty w smartfonach, zepchnęły na dalszy plan, tradycyjne aparaty fotograficzne. W związku z tym, producenci telefonów coraz większą wagę przywiązują, do jakości montowanych w nich aparatów, tak by spełniały coraz większe oczekiwania użytkowników.  Jakie założenia powinny spełniać aparaty w smartfonie?

Przede wszystkim powinny mieć bardzo dobry autofokus, dobrze odwzorowywać kolory, pozwalać na samodzielną kontrolę ekspozycji. Radzić sobie dobrze w każdych warunkach: w pełni dnia i wieczorem, w słońcu i w pochmurne dni. Zapewniać stabilne kadrowanie i nieporuszone ujęcia nawet z ręki, mieć zoom – czyli umożliwiać fotografowanie przy różnych kątach widzenia.

Czy te założenia spełniają aparaty fotograficzne smartfonów serii Huawei P40 …

Aparat główny

Smartfony z serii P40 zostały wyposażone w aparat fotograficzny Ultra Vision opracowany we współpracy z legendarną marką Leica – jego największą innowacją jest zastosowanie sensora CMOS Ultra Vision o rekordowo dużym rozmiarze – 1/1,28”. Dzięki temu aparat fotograficzny rejestruje więcej światła, przez co zdjęcia i wideo wyróżniają się najwyższą, jakością i liczbą detali, również w bardzo słabych warunkach oświetleniowych. Wielkość pojedynczego piksela matrycy aparatu fotograficznego jest również rekordowa i wynosi 2,44 μm.

Większy rozmiar piksela zwykle kojarzymy z umiejętnością rejestrowania większej ilości sygnału, co prowadzi do mniejszych szumów w słabszym oświetleniu. Pozwala na swobodę oddania barw na zdjęciu jak i na naturalniejsze kontury przedmiotów. Twarze i sylwetki ludzi nie są jedynie cyfrowymi zlepkami figur geometrycznych, ale gładkimi bryłami dobrze oddającymi charakter danej osoby.

Zdjęcia robione aparatem fotograficznym smartfonów serii Huawei P40 doskonale oddają kolorystykę, dobrze przystają do odzwierciedlanej rzeczywistości.  Nowy system balansu bieli P40 Pro zasilany sztuczną inteligencją i czujnik wielospektralny wykonują dobrą pracę, a kolor jest ogólnie przyjemny w przypadku scen zewnętrznych jak i wewnętrznych.

Aparat bardzo dobrze radzi sobie z ujęciami o dużym kontraście, w tym wykonywanymi pod słońce. Ujęcia są bardzo szczegółowe, co umożliwia dobre odseparowanie detali na zdjęciach o maksymalnej rozdzielczości. Dzięki wyposażaniu głównego aparatu P40 Pro w silnik detekcji fazy, aparat trafne wybiera ostrość zdjęć.

Zdjęcia można wykonać, jako:

– JPEG o rozdzielczości 12,5 Mpix, czyli z zastosowaniem techniki QuadPixel i polu widzenia odpowiadającym ogniskowej 27 mm,

– JPEG o rozdzielczości 50 Mpix z wykorzystaniem wszystkich pikseli i szerszym polu widzenia odpowiadającym 23 mm,

– pliki w formacie RAW (DNG).

""

cyfrowa.rp.pl

Ultraszeroki kąt                          

Przedni aparat w smartfonie P40 Pro został wyposażony w 32 MP obiektyw fotograficzny oraz obiektyw IR do wykrywania głębi. Dzięki dużej matrycy obrazu w ultraszerokiej kamerze i udoskonalonemu przetwarzaniu oprogramowania, P40 Pro jest w stanie rejestrować ultraszeroki obraz z doskonałą równowagą tekstur i szumów w każdych warunkach. Zakres dynamiki jest bardzo szeroki, nie ma miękkości narożnika i zniekształceń.

Zdjęcia wyglądają jak z głównego aparatu, tyle, że kąt widzenia jest bardzo szeroki, co daje możliwość robienia ciekawych i efektownych zdjęć przyrody czy architektury. Wieloplanowość wpływa także na ewentualne rozmycie czy rozostrzenie niektórych części zdjęcia – co daje pewną naturalność.

Fotografowanie teleobiektywem

Model Huawei P40 Pro wyposażony jest w system czterech obiektywów: głównego o rozdzielczości 50 MP (f/1,8), ultraszerokokątnego Cine Camera o rozdzielczości 40 MP i z przesłoną f/1,8, obiektywu do pomiaru przestrzeni kadru oraz 12 MP teleobiektywu peryskopowego SuperSensing Zoom (f/3,4). Teleobiektyw umożliwia wykonanie wysokiej, jakości zdjęć z 5-krotnym zoomem optycznym i 50-krotnym zoomem cyfrowym. Podczas powiększania aparat Huawei jest w stanie rejestrować bardzo wysoki poziom szczegółowości,  we wszystkich zakresach powiększenia, jednocześnie utrzymując szumy obrazu pod kontrolą.

Zdjęcia nocne

Tryb Nocne tradycyjnie przydaje się, gdy światła jest mniej, chcemy wyciągnąć z cieni szczegóły, ale jednocześnie nie zepsuć jasnych motywów.

Nocne zdjęcia możemy wykonywać na kilka sposobów. Najtrudniejszy to RAW, który wymaga umiejętności, oprogramowania, a takżej statywu dla długiego czasu naświetlania. Oprogramowanie aparatu bardzo dobrze radzi sobie z doborem czasu ekspozycji zależnie od sceny. Jest także w stanie zauważyć, czy fotografia jest robiona ze statywu (zamiast kilku sekund naświetlania, wybiera wtedy nawet kilkadziesiąt sekund).

Automatyczny tryb nocny gwarantuje udane zdjęcie.  W ciągu kilku sekund (średnio 3-6) smartfon wykonuje kilka zdjęć z różną ekspozycją, a potem nakłada je na siebie. Dzięki temu poprawia się szczegółowość i jasność zdjęć, a skuteczna stabilizacja sprawia, że są one też ostre jak brzytwa. Tryb nocny w Huawei P40 Pro obsługuje wszystkie obiektywy.

Autoportrety

Aparatami Huawei P40 Pro można zrobić bardzo dobrej, jakości zdjęcia portretowe. A to wszystko za sprawą sensora 32 Mpix, który dzięki technice QuadPixel, gwarantuje wysoką jakość zdjęć za dnia a także w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Wieczorem wystarczy światło ekranu, który pełni rolę podświetlenia, by zdjęcie wypadło bardzo dobrze. Autofokus wbudowany w przedni aparat umożliwi robienie bardzo ostrych zdjęć zarówno z bliska jak i z daleka. Nowy system autofokusa jest wyposażony w podwójną fazę wykrywania na wszystkich subpikseli i może używać wszystkich pikseli do autofokusa. W słabym świetle system wykorzystuje również informacje o odległości obiektu, które przechwytuje czujnik laserowy ToF.

W przypadku przedniej kamery nie mamy możliwości wyboru trybu HDR, ale oprogramowanie aparatu dba o to, by tło nie było prześwietloną plamą. Fotografując z silnym światłem słonecznym za głową aparat stara się wyciągnąć maksymalnie dużo z tła i robi to skutecznie.

Dzięki autofokusowi i zwiększonej odległości od przedniego obiektywu istnieje możliwość wykonania grupowych zdjęć wysokiej jakości.

Edycji zdjęć

Smartfony serii Huawei P40 umożliwiają innowacyjną edycję zdjęć, wspieraną przez algorytmy sztucznej inteligencji. W przypadku wykonywania serii zdjęć w minimalnych odstępach czasowych, na przykład podczas próby uchwycenia dynamicznego występu artystycznego, funkcja Golden Snap – AI  Best Moments automatycznie wybiera najkorzystniejsze zdjęcia w oparciu m.in. o mimikę twarzy oraz postawę fotografowanej osoby. Algorytmy AI umożliwiają również usuwanie z dalszego planu fotografii niechcianych obiektów. Smartfon zbiera informacje o zdjęciach 1,7 sekundy przed i po zamknięciu migawki. Następnie zdjęcia są porównywane i przetwarzane w celu łatwego wykreślenia przypadkowych obiektów, na przykład przechodniów.

Nowa, jakość filmów

Aparat fotograficzny smartfona Huawei P40 Pro wspierany jest przez technologię SuperSensing Cine Camera, a obiektywy główny i szerokokątny wyposażone zostały w superczuły sensor o wysokiej wartości ISO 51200, który umożliwia rejestrowanie filmów o rozszerzonym zakresie dynamiki, a także w superzwolnionym tempie 7680 klatek na sekundę i odtwarzanie w tempie 1/256 rzeczywistej prędkości. Dzięki tej funkcji można zaobserwować detale szybko poruszającego się otoczenia, którego ludzkie oko nie mogłoby dostrzec. System aparatu obsługuje również filmy poklatkowe 4K Ultra-Wide-Angle, nawet w bardzo słabym świetle.

""

cyfrowa.rp.pl

Materiał Promocyjny