Oxford Insights: Polska może być jednym z liderów w branży AI

Wykonany z grafenu model ludzkiego mózgu, który pokazuje jego aktywność, zademonstrowano w trakcie targów telekomunikacyjnych MWC w Barcelonie
Bloomberg

Nasz kraj jest najlepiej przygotowanym do wdrażania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (AI) w całej Europie Centralnej. Na tle świata dobrze wypadają kraje europejskie – wynika z prestiżowego rankingu opracowanego przez firmę konsultingową Oxford Insights.

W pierwszej 10. jest aż sześć europejskich państw. W publikowanym co roku zestawieniu, w którym eksperci analizują, jak świat radzi sobie z przygotowaniami do adaptacji technologii opartych na sztucznej inteligencji, wyraźnie widać, że trendy w tej technologii wyznaczają trzy kraje: Singapur (zebrał 9,186 punktów w dziesięciostopniowej skali), Wlk. Brytania (9,069) oraz Niemcy (8,81).

CZYTAJ TAKŻE: Sztuczna inteligencja zrobi z tobą film porno

To, co z pewnością widać na pierwszy rzut oka, to obecność silnej reprezentacji Starego Kontynentu. W pierwszej 10. państwa europejskie stanowią aż 60 proc. Dobrze wypadają Finlandia (8,772), Szwecja (8,674), Francja (8,608) oraz Dania (8,601). – Europa swojej konkurencyjności szuka w innowacjach. Od kilku lat w naszym regionie zwiększa się rola i udział przemysłu w gospodarkach narodowych, co prowadzi do tego, że kraje inwestują w nowe technologie, bo to się opłaca – zauważa Rafał Orawski, prezes firmy BPSC, dostarczającej rozwiązania IT dla biznesu.

CZYTAJ TAKŻE: Hollywood wie już, jak uniknąć filmowej klapy

Jednak Europa nie jest zieloną wyspą. Gdy spojrzymy na dane Oxford Insights widać, że Ameryka Północna również dobrze sobie radzi. Stany Zjednoczone zajmują 4. lokatę z wynikiem 8,804 pkt. Kanadyjczycy z wynikiem 8,674 dzielą 6. pozycję ze Szwecją. Stawkę zamyka drugi przedstawiciel Azji, którym jest Japonia (8,582). – Od przemysłu, przez energetykę, finanse, na medycynie i nauce skończywszy, Każdego interesuje sztuczna inteligencja. Według wielu ekspertów ta technologia ma okazać się rewolucją na miarę elektryczności. Czas pokaże, czy będzie tak w rzeczywistości – komentuje Lucjan Giza, dyrektor ds. rozwoju w BPSC.

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie ożywili Monę Lisę

Jak się okazuje, nasz kraj na tle Europy radzi sobie całkiem dobrze. Z opublikowanych wyników indeksu wynika, że zajmuje 27. miejsce na świecie, tuż za Koreą Płd. A to nie jedyna dobra informacja. Polacy są również regionalnymi liderami. W dziesięciostopniowej skali uzyskaliśmy wynik 6,835 pkt. Według Oxford Insights mamy najwyższą gotowość na wdrożenie technologii sztucznej inteligencji spośród wszystkich krajów Europy Centralnej. Jedynie Czesi, zajmujący 31. pozycję w miarę dotrzymują kroku Polakom. Wypadamy lepiej od Słowacji (5,923), Węgier (5,794), ale również Irlandii (6,542), Portugalii (6,693), czy Hiszpanii (6,332).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Uber w Polsce obniża ceny. Jest jednak haczyk

Operator popularnej aplikacji łączącej pasażerów z kierowcami rzuca wyzwanie rywalom. Zdecydował właśnie, że na ...

CES2020: Motoryzacyjny debiut… Sony i mercedes z „Avatara”

Pojazdy naszpikowane elektroniką i innowacjami już od kilku lat podbijają tę prestiżową imprezę w ...

Prezes CI Games sprzedał pakiet akcji. Nie wierzy w sukces nowej gry?

22 listopada na rynek trafi czwarta część znanej serii autorstwa polskiej firmy CI Games. ...

Polski fiskus jest zniecierpliwiony. Chce rozliczyć cyfrowych gigantów

Polska nie chce już czekać na decyzję Unii Europejskiej w zakresie podatku cyfrowego, gdyż ...

Człowiek, który pokonał Amazona

„Jeśli marzenia są wystarczająco ambitne, nie zwracaj uwagi na fakty”. Całe życie założyciela i ...

O przyszłości robotów zdecydują księgowi

Po robotnikach w zakładach produkcyjnych do współpracy z robotami i automatami muszą zacząć się ...