Roboty prowadzą hotel. Nie zagadniesz barmana czy pokojówki

W barze hotelu FlyZoo koktajle przygotowuje robot
piotr mazurkiewicz

Niedaleko centrali chińskiej grupy Alibaba działa hotel FlyZoo. Wciąż pracują w nim ludzie, ale znacznie mniej niż w innych, ponieważ zastąpiły ich maszyny.

To – na razie – jedyny tego typu obiekt, jaki uruchomiła grupa Alibaba, i trudno powiedzieć, czy zdecyduje się na kolejne tego typu inwestycje. – Chcemy dzięki niemu sprawdzić, jak niektóre zastosowane rozwiązania wyglądają w praktyce i jak podchodzą do nich goście – mówi „Rzeczpospolitej” Andy Wang, prezes Alibaba Future Hotel. Za projektem stoi tak naprawdę cała grupa, ale głównie firmuje go spółka Fliggy zajmująca się ofertami turystycznymi.

Winda rozpozna gościa

Hotel ma 290 pokoi i wciąż pracuje w nim ponad 100 osób, co jednak – jak podkreślają pracownicy – jest liczbą dużo niższą niż w podobnych obiektach. Jeśli ktoś się spodziewa, że z tego względu hotel jest tańszy, to się pomylił. Za noc trzeba zapłacić ok. 1,4 tys. juanów (ponad 700 zł), czyli jednak przynajmniej 20–30 proc. więcej niż u konkurencji.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjska firma sprzedaje roboty-klony prawdziwych ludzi

Liczy się bowiem aura nowości, posiadacze chińskich dowodów tożsamości mogą samodzielnie się zarejestrować na recepcji, a jeśli zgodzą się na skan twarzy, to od tego momentu podczas pobytu w obiekcie mogą bez kluczy otwierać pokój, łatwo korzystać z restauracji, części hotelowej czy baru. Nawet winda rozpoznaje twarze i jeśli ktoś nie jest gościem, nie może pojechać na żadne piętro. Cudzoziemcy przy rejestracji potrzebują pomocy obsługi i gdy nie chcą, aby to twarz była kluczem do drzwi, mogą otrzymać kartę.

W hotelu roboty czy systemy sztucznej inteligencji to norma. Pokoje wyposażone są w inteligentny głośnik z asystentem Genie, któremu można wydawać polecenia związane z natężeniem światła, włączaniem telewizji i zmianą kanałów czy zasłanianiem okien. Można także w ten sposób zamawiać kapcie, ręczniki czy inne tego typu rzeczy, które pod drzwi dostarczy robot. Na razie zajmuje to dość dużo czasu. Robotów dostawców jest tylko kilku i jednorazowo mogą obsługiwać trzy zlecenia, a wielu gości z czystej ciekawości zamawia cokolwiek do pokoju. W efekcie wciąż krążą po piętrach, same zamawiają windę i dają znać pod drzwiami, że już dotarły na miejsce. Trzeba wtedy wprowadzić specjalny kod otrzymany oczywiście przez mobilną aplikację.

Lody od robota

Podczas pobytu w hotelu smartfon jest głównym łącznikiem ze światem. Maszyny przyrządzą także koktajl w hotelowym barze czy zaserwują lody włoskie w dowolnie wybranej wersji. Oczywiście płatność możliwa jest tylko za pomocą aplikacji AliPay, stworzonej w ramach grupy Alibaba. Ta aplikacja mobilna jest fenomenem, ma ją w zasadzie każdy posiadacz smartfona, ponieważ nie tylko w dużych sklepach czy w internecie, ale także na ulicznych straganach najlepiej i najwygodniej jest płacić w ten właśnie sposób. Po prostu sprzedawca podsuwa swój wygenerowany kod QR i po jego zeskanowaniu aplikacja przekazuje odpowiednią należność na konto sklepu.

Nawet winda rozpoznaje twarze i jeśli ktoś nie jest gościem, nie może pojechać na żadne piętro

Ponieważ popularność aplikacji dostępnej tylko dla Chińczyków oznaczała kłopoty dla cudzoziemców, którzy mieli kłopoty z płaceniem nawet za podstawowe zakupy, powstała już również międzynarodowa wersja. Choć jest na rynku od niedawna, to już jest wielkim przebojem – nie trzeba mieć chińskiej karty kredytowej, aby móc podłączyć się do aplikacji i płacić.

CZYTAJ TAKŻE: Roboty przegrały z ludźmi. Adidas zamknie fabryki

Robot jest niesłychanie precyzyjny w doborze składników, ale już z drobnymi modyfikacjami na życzenie klienta będzie kłopot. Dodatkowo co to za hotelowy bar, w którym nie można roztrząsać rozterek emocjonalnych nad szklaneczką mocniejszego trunku w rozmowie z barmanem? – Nasz barman nie rozmawia z klientami, tylko serwuje koktajle lub gorące napoje – śmieje się jeden z pracowników hotelu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwszy komercyjny lot rakiety Elona Muska

Start ma nastąpić w środę 10 kwietnia z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na ...

Kreml powoli zamyka dostęp do internetu

Senat przyjął ustawę umożliwiającą odcięcie rosyjskiej sieci od światowej. – Wyłączenie prądu sparaliżowało prace ...

Deepfake będzie wkrótce groźną bronią polityczną

Fałszywki wideo ośmieszające celebrytów i polityków przestają już być niewinną zabawą. Mogą wpływać na ...

Elektryczne samoloty szykują się do startu

Samochody i autobusy elektryczne stają się codziennością. Po chodnikach ludzie poruszają się na elektrycznych ...

Uber wciąż nie ma dość. Teraz schodzi pod wodę

Uber uruchamia w Australii całkiem nowa usługę. Za pomocą aplikacji będzie można zamówić taksówkę ...

Straszna wpadka Facebooka. Przechowuje niezaszyfrowane hasła użytkowników

Największy portal społecznościowy od lat gromadził na serwerach dane do logowania swoich użytkowników w ...