Robocop rusza na wojnę z wirusem

mat. pras.

Policjanci w Emiratach Arabskich zostaną wyposażeni w specjalne inteligentne hełmy, które pozwolą im wykrywać w tłumie osoby potencjalnie zakażone koronawirusem.

Podobne innowacyjne rozwiązania testowane były dotąd w Chinach i zdały egzamin. Teraz – właśnie z Kraju Środka – nowatorska technologia trafi na Półwysep Arabski. Funkcjonariuszy z Emiratów zaopatrzy firma KC Wearable. Jej inteligentne hełmy o nazwie N901 Smart Helmet zostały wyposażone w zaawansowane skanery i technologię, która pozwala odczytywać temperaturę u nawet 200 osób w ciągu zaledwie minuty. Wykorzystanie takich kasków, przypominających strój z filmu „Robocop”, ma wspomóc służby w wykrywaniu osób z gorączką i potencjalnie chorych na Covid-19.

Skaner potrafi wykonać precyzyjny pomiar z odległości 5 metrów, a w przypadku detekcji podwyższonej temperatury zaalarmować funkcjonariusza. Chiński producent podaje, że sprzedał już ponad tysiąc inteligentnych hełmów, ale zapotrzebowanie jest coraz większe. Według KC Wearable zamówienia płyną z Azji, Bliskiego Wschodu, a także Europy. Model N901 Smart Helmet testowany był już przez policję w Dubaju. Zdarzało się, że funkcjonariusze lokalizowali dzięki tej technologii osoby zakażone i musiały wzywać służby medyczne. Policjanci w takich innowacyjnych hełmach patrolują zatłoczone miejsca publiczne.

CZYTAJ TAKŻE: Chińczycy wysłali na ulice swojego robocopa

Ale hełmy KC Wearable mają nie tylko funkcję zdalnego termometru. Wyposażane są także w systemy rozpoznawania twarzy. W ten sposób można – nawet w tłumie – w łatwy sposób wyłapać osobę np. poszukiwaną przez wymiar sprawiedliwości, a także potwierdzić tożsamość kierowcy i pasażera podczas kontroli drogowej oraz zweryfikować tablice rejestracyjne auta. N901 Smart Helmet zapewnia ponadto policjantom możliwość widzenia w nocy, a obraz prezentowany na goglach zintegrowanych z kaskiem wyświetlany jest w trybie rozszerzonej rzeczywistości, dzięki czemu nie przysłania widoczności.

mat. pras. Youtube

Co więcej, gogle są w stanie dostosowywać się (przyciemniać) do warunków oświetleniowych. Hełm, wyposażony w kamerę, pozwala nagrywać obraz, a do tego jest odporny na uderzenia (ważący 3 kg stalowy stożek upuszczony z wysokości 1 m nawet nie uszkadza płaszcza ochronnego hełmu). Sprzęt nie jest jednak lekki – cała konstrukcja waży ponad 1 kg, ale zapewnia 24 godziny pracy bez ładowania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polak bardzo mało wart dla internetowych gigantów. Dlaczego?

O ile dane internauty z państw zachodnich warte są nawet 200 dol., to Polacy ...

Google: Nie zapłacimy wydawcom we Francji

Amerykańska firma nie zamierza płacić francuskim wydawcom prasy za wyświetlanie ich artykułów w swojej ...

Alibaba otworzy sezam? Największa oferta giełdowa w historii

Ant Group, spółka zależna chińskiego koncernu Alibaba Group, złożyła wniosek o przeprowadzenie oferty publicznej. ...

Multikino nie czekało na serwis drukarek. Kupiło nowe

Sieć kin szybko wymieniła urządzenia Novitusa, które z początkiem roku uległy awarii, na sprzęt ...

Facebook grozi wycofaniem się z Europy

W piśmie złożonym w sądzie w Dublinie, prawnicy Facebooka ostrzegli, że ich firma „może ...

Sieć wciąga już najbardziej opornych. Kto się najdłużej broni?

Polacy wciąż kochają papierowe gazetki reklamowe, ale coraz więcej osób korzysta z nich w ...