Kosmiczny powrót Ameryki. Pierwszy taki lot od dekady

Kapsuła Dragon w rakiecie Falcon 9 może zabrać maksymalnie czterech astronautów.
AFP

Po prawie dekadzie przerwy amerykańscy astronauci polecą w kosmos, startując z amerykańskiej ziemi. Na środę zaplanowano start rakiety firmy SpaceX należącej do Elona Muska.

Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon ma wystartować w przestrzeń kosmiczną w środę o 22.33 czasu polskiego. W ramach misji Demo-2 amerykańscy astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley wyruszą na Międzynarodową Stację Kosmiczną, w której obecnie mieszkają dwaj Rosjanie i jeden Amerykanin.

CZYTAJ TAKŻE: Rakietę kosmiczną wystrzelono z samolotu. Klapa pionierskiej misji

Obecna misja odbędzie się we współpracy z NASA, która dała zgodę na start z bazy na Florydzie w piątek. Będzie to pierwszy załogowy lot, który rozpocznie się w USA od roku 2011, kiedy zakończył się program misji wahadłowców. Obecnie Amerykanie latają w statkach Sojuz. Chcą się jednak uniezależnić od rosyjskiej agencji kosmicznej i jej wysokich opłat.

Udający się w kosmos astronauci spędzą tam od dwóch do trzech miesięcy. To doświadczeni piloci. Obaj pracują dla NASA od 2000 roku i brali już udział w lotach wahadłowców. 49-letni Robert Behnken uczestniczył w wyprawie na statku Endeavour w 2008 roku. Z kolei 54-letni Douglas brał udział w ostatnim locie, który odbył się w ramach amerykańskiego programu wahadłowców – był to Atlantis. Jeśli planowany lot zakończy się powodzeniem, to wkrótce odbędą się kolejne misje załogowe, w tym na Księżyc w 2024 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Starlink nabiera kształtów. Wkrótce internet z kosmosu

Najwięcej na rosnących zamówieniach NASA może skorzystać SpaceX. – Są naprawdę dobrzy w lataniu i testowaniu, a także w niepowodzeniach i ich naprawianiu – mówi szef NASA Jim Bridenstine, cytowany przez portal Futurism.com.

W maju firma uzyskała rządowe wsparcie w wysokości 135 mln dol. na budowę rakiety wielokrotnego użytku Super Heavy Starship, który może latać na Księżyc czy na Marsa (w jednym z wariantów ma zabierać nawet 100 osób), bo główną ideą Elona Muska jest zasiedlenie Czerwonej Planety.

Musk ma groźnych rywali w swej kosmicznej ekspansji. To choćby inni miliarderzy. Jeff Bezos, właściciel Amazona, buduje poprzez firmę Blue Origin specjalny lądownik księżycowy Blue Moon, a także rakiety. Z kolei Brytyjczyk Richard Branson stawia na całą flotę statków Virgin Galactic, którymi zamierza wysyłać kosmicznych turystów. Inny jego pomysł: odpalanie rakiet z mniejszymi satelitami spod lecącego boeinga 747 na razie idzie gorzej. W poniedziałek podczas pionierskiego lotu pierwsza z nich spadła do Pacyfiku.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zbuduje wahadłowiec, rakietę nośną i stację kosmiczną

Przemysł kosmiczny szybko rozwijają także Chińczycy, ale i Rosjanie nie powiedzieli ostatniego słowa. Zapowiedzieli właśnie powrót do programu (jeszcze z czasów radzieckich) promów typu Buran, budowę super ciężkiej rakiety nośnej oraz stacji orbitalnej. Jedno jest pewne: po latach pewnego marazmu, lata 20-te mogą przynieść renesans podboju kosmosu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Produktowe plany Grupy Orange na 2019 rok

W minionym tygodniu w Paryżu odbyło się szóste już „Show Hello”, doroczne spotkanie prezesa ...

Inteligentne opony poprowadzą kierowcę. To będzie rewolucja

Nawigacja omijająca drogi o dużym nachyleniu i ostrych zakrętach po wykryciu poważnego zużycia bieżnika ...

McDonald`s kupuje startupy, by zrewolucjonizować sprzedaż big maca

Koncern wybrał się z workiem pieniędzy na zakupy w Krzemowej Dolinie, a na celownik ...

Wolność i bezpieczeństwo mogą iść w parze

Podczas tegorocznej edycji Forum Zarządzania Internetem dyskutowano o wolności słowa w sieci, innowacjach oraz ...

Była programistka Google: autonomiczne drony z AI sprowokują wojnę

Laura Nolan, była programistka Google`a, przestrzega Pentagon przed stosowaniem sztucznej inteligencji w dronach. Jej ...

Bot pomoże premierowi w walce z wirusem

Sztuczna inteligencja (AI) od warszawskiego startupu dotąd wspomagała firmy w obsłudze klientów czy w ...