Segway – kultowy dwukołowiec – przechodzi do historii

Krisztian Bocsi/Bloomberg

Trwające dwie dekady „życie” jednego z najbardziej innowacyjnych pojazdów naszych czasów dobiegło właśnie końca. Segway Inc. zdecydował o zamknięciu produkcji popularnego dwukołowca.

Elektryczne tzw. urządzenie transportu osobistego (UTO) przez wiele lat było znakiem rozpoznawczym ochroniarzy w centrach handlowych, czy też grupek turystów zwiedzających miasta na całym świecie. Spektakularną karierę tej innowacyjnej technologii – opracowanej przez amerykańskiego wynalazcę Deana Kamena – kończą jednak Chińczycy. To właśnie firma z tego kraju – Ninebot – kupiła w 2015 r. Segway Inc. i po pięciu latach wycofuje kultowego już dwukołowca, o którym Steve Jobs, twórca Apple, mówił, że stanie się tak popularny jak komputer PC, a założyciel Amazona Jeff Bezos określał mianem „jednego z najbardziej znanych produktów wszechczasów”.

CZYTAJ TAKŻE: Twórca Segwaya zaprojektował pojazd dostawczy, który wchodzi po schodach

Segway powstał w 1999 r., ale samo rozwiązanie, polegające na samobalansującym robocie transportowym, jak określano ten pojazd, zostało opatentowane w 1993 r. Amerykańska firma długo ze swoim wynalazkiem nie mogła się przebić na rynek (pierwsze egzemplarze do klientów trafiły dopiero w 2002 r.) i właściwie do końca nie udało jej się podbić segmentu konsumenckiego.

Akwizycja przez startup z Pekinu nie pomogła w popularyzacji tego środka transportu. Ninebot, w którego zainwestowały Xiaomi oraz Sequoia Capital (fundusz VC z Doliny Krzemowej) postawił m.in. na e-hulajnogi pod marką Segway. Dwukołowe jeździki z roku na rok traciły na znaczeniu (w ub. r. odpowiadały za mniej niż 1,5 proc. przychodów firmy). Ostatecznie z fabryki w Bedford w stanie New Hampshire w czerwcu br. zwolniono 21 pracowników, a produkcję wstrzymano.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Facebook pozwany za dyskryminację

Portal społecznościowy znów w tarapatach. Tym razem giganta pozwał amerykański Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju ...

Szczepionki na Covid-19 już w internecie. Obok narkotyków i broni

Analitycy firmy Check Point Research wykryli liczne oferty sprzedaży szczepionek oraz lekarstw na Covid-19 ...

10 najbardziej oryginalnych zbiórek w polskim internecie

Rekonstrukcja czaszki gada z Lisowic sprzed 205 milionów lat, elektroniczna ręka dla koleżanki ze ...

CD Projekt i giganci gier odkryją karty w Los Angeles

E3, największa impreza dla fanów gier wideo, rusza 11 czerwca. Choć tym razem targi ...

Wymiana starszych systemów ERP jest konieczna dla utrzymania konkurencyjności

Starszym systemom ERP coraz trudniej sprostać nowym wymaganiom biznesu, takim jak potrzeba zaawansowanej analityki, ...

Nowa aplikacja ma zatrzymać wirusa. Pomysł Austriaków

Aplikacja Stopp Corona, wymyślona przez austriacki Czerwony Krzyż, to rodzaj wirtualnej książki kontaktów towarzyskich. ...