Segway – kultowy dwukołowiec – przechodzi do historii

Krisztian Bocsi/Bloomberg

Trwające dwie dekady „życie” jednego z najbardziej innowacyjnych pojazdów naszych czasów dobiegło właśnie końca. Segway Inc. zdecydował o zamknięciu produkcji popularnego dwukołowca.

Elektryczne tzw. urządzenie transportu osobistego (UTO) przez wiele lat było znakiem rozpoznawczym ochroniarzy w centrach handlowych, czy też grupek turystów zwiedzających miasta na całym świecie. Spektakularną karierę tej innowacyjnej technologii – opracowanej przez amerykańskiego wynalazcę Deana Kamena – kończą jednak Chińczycy. To właśnie firma z tego kraju – Ninebot – kupiła w 2015 r. Segway Inc. i po pięciu latach wycofuje kultowego już dwukołowca, o którym Steve Jobs, twórca Apple, mówił, że stanie się tak popularny jak komputer PC, a założyciel Amazona Jeff Bezos określał mianem „jednego z najbardziej znanych produktów wszechczasów”.

CZYTAJ TAKŻE: Twórca Segwaya zaprojektował pojazd dostawczy, który wchodzi po schodach

Segway powstał w 1999 r., ale samo rozwiązanie, polegające na samobalansującym robocie transportowym, jak określano ten pojazd, zostało opatentowane w 1993 r. Amerykańska firma długo ze swoim wynalazkiem nie mogła się przebić na rynek (pierwsze egzemplarze do klientów trafiły dopiero w 2002 r.) i właściwie do końca nie udało jej się podbić segmentu konsumenckiego.

Akwizycja przez startup z Pekinu nie pomogła w popularyzacji tego środka transportu. Ninebot, w którego zainwestowały Xiaomi oraz Sequoia Capital (fundusz VC z Doliny Krzemowej) postawił m.in. na e-hulajnogi pod marką Segway. Dwukołowe jeździki z roku na rok traciły na znaczeniu (w ub. r. odpowiadały za mniej niż 1,5 proc. przychodów firmy). Ostatecznie z fabryki w Bedford w stanie New Hampshire w czerwcu br. zwolniono 21 pracowników, a produkcję wstrzymano.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Microsoft jest już wart ponad 1 bln dol.

Koncern, którym zarządza Satya Nadella, po raz pierwszy w historii przekroczył magiczny próg wyceny ...

Nie uwierzysz, do czego służą już drony

Wykorzystywane są nie tylko do celów militarnych i zabawy. Tzw. bezzałogowce mają coraz więcej ...

Gry coraz bardziej rozszerzone

Rzeczywistość rozszerzona (AR) i wirtualna (VR) nie zawojowały jeszcze świata, ale coraz częściej są ...

Lekarz w goglach przeprowadzi zdalnie operację

Dzięki nowym technologiom lekarze mogą doskonalić umiejętności poza salą operacyjną. To tylko jeden z ...

Wiemy już, kiedy Facebook wprowadzi kryptowalutę

Facebook potwierdził krążące w mediach pogłoski o tym, że pracuje nad własną kryptowalutą i ...

Wiceprezes Huawei pozostanie w areszcie do poniedziałku

Meng Wanzhou pozostanie w kanadyjskim areszcie do poniedziałku, wtedy to sąd zdecyduje czy zostanie ...