Dron w służbie drużyny. Zdezynfekuje stadion po meczu

YouTube

Specjalny dron będzie dezynfekował stadion w Atlancie w stanie Georgia. Autonomiczne urządzenie oczyści z patogenów siedzenia, poręcze oraz szklane części.

Stadion, na którym grają takie drużyny futbolu amerykańskiego jak Atlanta Falcons oraz piłki nożnej jak Atlanta United FC, to najnowocześniejszy obiekt sportowy w stolicy stanu Georgia.

Dron, który został wyprodukowany przez firmę Lucid Drone Technologies, ma dezynfekować stadion między kolejnymi wydarzeniami sportowymi. D1 Disinfecting Drone jest wyposażany w specjalne dysze, za pomocą których rozpyla nietoksyczny środek dezynfekujący na powierzchnie. Urządzenie ma zadebiutować po meczu futbolu amerykańskiego 11 października między Atlanta Falcons a Carolina Panthers.

CZYTAJ TAKŻE: Z Ameryki nadlatuje dron-czyściciel. Usunie nawet grzyba

Przedstawiciele zarządu stadionu twierdzą, że będzie on pierwszym obiektem sportowym w USA czyszczonym przez drony. Ma to pomóc w efektywniejszym, dokładniejszym, a przede wszystkim szybszym wyczyszczeniu stadionu z niebezpiecznych patogenów, w tym koronawirusa. Użycie drona ma skrócić niezbędny czas dezynfekcji aż o 95 procent i odciążyć pracowników. Stadion kupił trzy drony: dwa będą go sprzątać po meczu, trzeci dron ma być użyty w razie awarii pozostałych – informuje portal The Verge.

Użycie robotów i dronów wydaje się najbardziej efektywnym i bezpiecznym sposobem na czyszczenie miejsc publicznych. Od maja na lotnisku w Pittsburghu robot czyści i dezynfekuje hale za pomocą promieni UV. Podobne urządzenie pracuje na stacji kolejowej w Londynie – St Pancras. W indyjskim mieście Chennai roboty dezynfekują lokalny szpital.

Zdaniem niektórych mediów w Atlancie drony nad stadionem to „cyrk medialny”, ponieważ według CDC wirus przez powierzchnie przenosi się znacznie słabiej niż poprzez drogę kropelkową i kontakt międzyludzki. Dlatego zamiast drogich urządzeń lepiej zachęcać do noszenia maseczek oraz zachowania dystansu społecznego, co jest znacznie bardziej efektywne w zastopowaniu epidemii – napisał dziennik „The Atlantic”.

CZYTAJ TAKŻE: Brytyjscy żołnierze mają nową broń. To strzelający dron z AI

Jednak zarząd Mercedes-Benz Stadium nie poprzestał na kupnie trzech dronów. Obiekt, który ma 71 tys. miejsc, ograniczy liczbę miejscówek tak, by możliwe było zachowanie dystansu 2 metrów pomiędzy widzami. Poza tym zainstalowanych zostanie 600 stacji do dezynfekcji rąk.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Europa bierze się na ostro za Facebooka. Mocne oskarżenia

Komisja Europejska oraz Wielka Brytania rozpoczynają pierwszą sprawę antymonopolową względem internetowego giganta. Najpopularniejsza platforma ...

Korespondencja ze Sztokholmu. Autobusy bez kierowcy, za to z napędem 5G

Ericsson, jeden z największych dostawców infrastruktury dla sieci telekomunikacyjnych, prowadzi prace badawczo-rozwojowe z wykorzystaniem ...

LOT chce polecieć na algorytmach, a PKO BP na chmurze

Polski przewoźnik z przytupem chce wejść w zastosowanie nowych technologii, np. przy planowaniu siatki ...

Legenda boksu Manny Pacquiao stworzy własną kryptowalutę Pac

Token Pac będzie notowany na singapurskiej giełdzie kryptowalut GCOX (Global Crypto Offering Exchange). Za ...

Maszyna wykrywająca korupcję okazała się zbyt skuteczna

Chiński system oparty o sztuczną inteligencję łapie skorumpowanych urzędników. Wzbudził jednak silne protesty administracji ...

Przybywa rekordowo dużo e-sklepów. Branża kwitnie

W pierwszym półroczu 2019 r. w Polsce przybyło aż 2,8 tys. sklepów internetowych. To ...