Dron w służbie drużyny. Zdezynfekuje stadion po meczu

YouTube

Specjalny dron będzie dezynfekował stadion w Atlancie w stanie Georgia. Autonomiczne urządzenie oczyści z patogenów siedzenia, poręcze oraz szklane części.

Stadion, na którym grają takie drużyny futbolu amerykańskiego jak Atlanta Falcons oraz piłki nożnej jak Atlanta United FC, to najnowocześniejszy obiekt sportowy w stolicy stanu Georgia.

Dron, który został wyprodukowany przez firmę Lucid Drone Technologies, ma dezynfekować stadion między kolejnymi wydarzeniami sportowymi. D1 Disinfecting Drone jest wyposażany w specjalne dysze, za pomocą których rozpyla nietoksyczny środek dezynfekujący na powierzchnie. Urządzenie ma zadebiutować po meczu futbolu amerykańskiego 11 października między Atlanta Falcons a Carolina Panthers.

CZYTAJ TAKŻE: Z Ameryki nadlatuje dron-czyściciel. Usunie nawet grzyba

Przedstawiciele zarządu stadionu twierdzą, że będzie on pierwszym obiektem sportowym w USA czyszczonym przez drony. Ma to pomóc w efektywniejszym, dokładniejszym, a przede wszystkim szybszym wyczyszczeniu stadionu z niebezpiecznych patogenów, w tym koronawirusa. Użycie drona ma skrócić niezbędny czas dezynfekcji aż o 95 procent i odciążyć pracowników. Stadion kupił trzy drony: dwa będą go sprzątać po meczu, trzeci dron ma być użyty w razie awarii pozostałych – informuje portal The Verge.

Użycie robotów i dronów wydaje się najbardziej efektywnym i bezpiecznym sposobem na czyszczenie miejsc publicznych. Od maja na lotnisku w Pittsburghu robot czyści i dezynfekuje hale za pomocą promieni UV. Podobne urządzenie pracuje na stacji kolejowej w Londynie – St Pancras. W indyjskim mieście Chennai roboty dezynfekują lokalny szpital.

Zdaniem niektórych mediów w Atlancie drony nad stadionem to „cyrk medialny”, ponieważ według CDC wirus przez powierzchnie przenosi się znacznie słabiej niż poprzez drogę kropelkową i kontakt międzyludzki. Dlatego zamiast drogich urządzeń lepiej zachęcać do noszenia maseczek oraz zachowania dystansu społecznego, co jest znacznie bardziej efektywne w zastopowaniu epidemii – napisał dziennik „The Atlantic”.

CZYTAJ TAKŻE: Brytyjscy żołnierze mają nową broń. To strzelający dron z AI

Jednak zarząd Mercedes-Benz Stadium nie poprzestał na kupnie trzech dronów. Obiekt, który ma 71 tys. miejsc, ograniczy liczbę miejscówek tak, by możliwe było zachowanie dystansu 2 metrów pomiędzy widzami. Poza tym zainstalowanych zostanie 600 stacji do dezynfekcji rąk.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

We wtorek poznamy nowego iPhone`a

O godz. 19 polskiego czasu 10 września wszystko będzie jasne. Światło dzienne ujrzy najnowszy ...

CD Projekt przekłada premierę „Cyberpunka”. Aż o pięć miesięcy

Tego nikt się nie spodziewał. Najbardziej wyczekiwana na świecie gra nie zadebiutuje 16 kwietnia. ...

Debata „Rzeczpospolitej”: Popularność płatności elektronicznych dynamicznie rośnie

Pandemia nagle zmieniła obraz rynku płatności. Podczas zamknięcia gospodarki większość transakcji odbywała się bezgotówkowo. ...

Ma konto na Instagramie. Jej biznes wart jest ponad 1 mld dol.

Huda Kattan, znana influencerka, poinformowała, że chce wprowadzić na giełdę swoją firmę. Huda Beauty ...

Internauci z całego świata oburzeni reklamą nakręconą w Polsce

Południowokoreańskie przedsiębiorstwo LG, które produkuje między innymi telewizory i telefony, przeprosiło za seksistowską reklamę, ...

Kolejny cios w Huawei. Facebook zrywa współpracę

Facebook ogłosił, że zawiesza współpracę z Huawei. Aplikacje kontrolowane przez Marka Zuckerberga nie będą ...