Brytyjscy żołnierze mają nową broń. To strzelający dron z AI

Shutterstock

Brytyjska armia ma nowego bojowego drona, który ma pomóc żołnierzom w miastach. Dron i9 nie jest już tylko zwykłym zwiadowcą. Ma pomagać w walce.

Dron i9 powstał z myślą o walkach w mieście, szturmach domów i neutralizacji wrogów. Ma odnajdywać wroga w przestrzeni miejskiej, niepostrzeżenie dostawać się do okupowanych budynków, przemieszczać między pomieszczeniami, lokalizować cele i neutralizować przeciwnika za pomocą wbudowanej dwulufowej strzelby. Dron nie będzie jednak działał autonomicznie, to operator będzie musiał zdecydować, czy wystrzelić.

CZYTAJ TAKŻE: Niewidzialny super-dron z 6-cioma tonami bomb. Rosjanie idą na całość

Dziennik „Times of London” napisał, że dron został opracowany specjalnie na zamówienie brytyjskiej armii.

Operacje szturmowe należą do najbardziej niebezpiecznych w wojnie naziemnej. Wojska lądowe muszą zazwyczaj sforsować siłą drzwi i wpaść do środka, strzelając do wroga z bliskiej odległości. Straty w takich operacjach są zazwyczaj bardzo wysokie, szczególnie w przypadku pierwszych przechodzących przez drzwi żołnierzy. Drony mają pozwolić na znacznie ograniczenie strat i chronić życie żołnierzy.

Dron i9 ma wykonywać najbardziej niebezpieczną część szturmu. Po wysadzeniu drzwi lecący wysoko i szybko dron zidentyfikuje osoby znajdujące się w budynku, gotowy do ewentualnego ataku. Operator i9 może sprawdzić, czy cele są wrogimi bojownikami, a następnie zezwolić dronowi na otwarcie ognia.

CZYTAJ TAKŻE: Drony-ważki zmienią pole walki. Bezzałogowce błyskawicznie się kurczą

Nowy dron brytyjskiej armii jest heksakopterem (dronem z sześcioma wirnikami) z zaawansowanym systemem optycznym, który automatycznie identyfikuje cele za pomocą sztucznej inteligencji. Dron wykorzystuje tzw. widzenie maszynowe do identyfikacji celów. Automatycznie wybierze wroga, który pojawi się w polu widzenia jego kamery wideo, zamiast zmuszać operatora do tego ręcznie za pomocą ekranu podręcznego. Identyfikacja ta działa podobnie jak identyfikowanie przeszkód w autonomicznych samochodach, które identyfikują znaki drogowe i przeszkody, rejestrując je, a następnie porównując z wizualną biblioteką obiektów drogowych.

Poza tym i9 może też być wykorzystywany jako broń przeciwko innym dronom. To jeden z pierwszych dronów z wbudowaną bronią używanych przez wojsko.

CZYTAJ TAKŻE: Drony z karabinem maszynowym. Z 200 metrów trafią w piłeczkę

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spadkobierca Samsunga może trafić do więzienia. Nowe zarzuty

Południowokoreańscy prokuratorzy wystąpili z wnioskiem o wydanie nakazu aresztowania spadkobiercy i wiceprezesa Samsunga. Jay ...

Krzysztof A. Kowalczyk: Półroczny urlop testuj u siebie, rządzie

Przepisami nie da się kształtować kultury biznesowej. Dlatego, zanim władza wprowadzi sześciomiesięczny powszechny urlop ...

Strach przed koronawirusem. Kina mocno tną ceny

Cena biletu na film 2D w większości multipleksów w Polsce spada do 15 zł. ...

Wiedźmin dalej lokomotywą CD Projektu. Wyniki nie rozczarowały

Wyniki studia za trzeci kwartał są lepsze od oczekiwań analityków. Inwestorzy czekają na nowe ...

Gigant e-handlu rzuca wyzwanie. Powstanie „Netflix dla gier”

Amazon ogłosił, że planuje uruchomić usługę subskrypcji gier wideo online. Kierujący koncernem Jeff Bezos ...