Za 10 lat świat będzie pełen inteligentnych urządzeń. Wiele zaskakuje

Adobe Stock

Oszukiwanie monitoringu, osobiste systemy do zarządzania finansami, AI dobierająca przyjaciół, wygłuszające ściany czy inteligentne kombinezony – to tylko niektóre z przewidywań konsumentów na 2030 rok.

Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, przedstawił dziesięć gorących trendów konsumenckich przewidywanych za dekadę. Powstały na podstawie zebranych oczekiwań i przewidywań 50 mln respondentów z 15 dużych miast świata.

Konsumenci oczekują, że do 2030 roku technologia stanie się bardziej elastyczna i interaktywna, a inteligentne urządzenia będą umożliwiały podejmowanie lepszych wyborów.

Oto 10 najpopularniejszych pomysłów na 2030 rok:

Body bots (boty do ciała): 76 proc. ankietowanych przewiduje, że będą istniały inteligentne kombinezony podtrzymujące postawę ciała.

Guardian angels (aniołowie stróżowie): Trzy czwarte respondentów uważa, że strażnicy prywatności będą pomagali oszukać kamery monitoringu i blokować elektroniczne szpiegowanie (snooping).

Community bots (boty społecznościowe): 78 proc. pytanych uważa, że elektroniczne cerbery/usługi w zakresie nadzoru będą ostrzegały o wszelkich intruzach.

Sustainability bots (boty ds. zrównoważonego rozwoju): Pogoda w przyszłości ma być ekstremalna – 82 proc. osób uważa, że urządzenia będą udostępniały dane i ostrzegały przed lokalnymi nawałnicami oraz falami upału.

Home officers (osoby pracujące z domu): Praca z domu ma się odbywać bez zakłóceń – 79 proc. pytanych twierdzi, że powstaną wygłuszające ściany wokół przestrzeni do pracy z domu.

Explainers (wyjaśniacze): Ponad osiem na dziesięć osób przewiduje powstanie automatycznych systemów do zarządzania finansami, które wyjaśniają, w jaki sposób prowadzone są inwestycje.

Connectivity gofers (gońcy łączności): Inteligentne lokalizatory sygnału będą w stanie wskazać optymalne miejsca z zasięgiem, tak twierdzi 83 proc. konsumentów.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes Ericsson Polska: 5G pomoże ożywić gospodarkę

Baddie bots (boty-złoczyńcy): Bot, którego można wytrenować do dokonywania włamań lub atakowania innych ludzi, jest pożądany przez 37 proc. użytkowników AR/VR.

Media creators (kreatorzy mediów): Urządzenia będą tworzyły treści. 62 proc. ankietowanych uważa, że konsole do gier będą tworzyć oryginalne gry w oparciu o przebieg ich gry.

Bossy bots (władcze boty): Około siedmiu na dziesięć osób uważa, że AI w mediach społecznościowych będzie rozumiała osobowość użytkownika i stworzy krąg znajomych, który jest dobry dla jego dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego.

– Wszystkie te potencjalne usługi bazują na inteligentnej komunikacji pomiędzy urządzeniami, a to wysuwa sieć na pierwszy plan jeszcze bardziej niż obecnie – ocenia Michael Björn, szef agencji badawczej Ericsson Consumer & IndustryLab, a także autor raportu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Intel uczy maszyny wąchać

Dźwięk, wizja, a nawet dotyk to dziś zmysły, którymi dysponuje wiele urządzeń elektronicznych. Wciąż ...

Raport NASK: Hakerzy będą coraz groźniejsi

Im biznes czy administracja będą częściej korzystać z internetu, tym łatwiej mogą się zetknąć ...

Polak musi pracować na nowego iPhone’a miesiąc. A inni?

Na nowy model iPhone`a 12 w wersji Pro Polak musi pracować średnio 28 dni, ...

Paweł Orzeszko, ProALPHA: Firmy muszą postawić na informatyzację

Przedsiębiorstwa stały się częścią globalnego łańcucha dostaw – mówi Paweł Orzeszko, członek zarządu firmy ...

Już nie smartfony, a ubieralne gadżety są hitem

Sprzedaż opasek medycznych, ubrań z elektroniką, a zwłaszcza smartwatchy rośnie coraz szybciej. Kategoria technologii ...

Premiera “Cyberpunka” przesunięta. Analitycy oceniają, akcje tanieją

Nienaruszalna listopadowa data premiery “Cyberpunk 2077” okazała się znacznie bardziej elastyczna. CD Projekt opóźnia ...