Pfizer, AstraZeneca i Amazon łączą siły w Izraelu

Shutterstock

W Izraelu powstanie w 2021 r. wyjątkowe centrum badawcze. Laboratorium prowadzone przez koncerny skupi się na tzw. biologii obliczeniowej oraz cyfrowym zdrowiu.

Za projektem stoją giganci branży farmaceutycznej i technologicznej, w tym twórcy szczepionek na Covid-19: Pfizer, AstraZeneca, Merck i Teva, a także izraelski fundusz biotechnologiczny (IBF) oraz chmurowe ramię Amazona – AWS (Amazon Web Services).

Innovation Lab ma w ciągu najbliższych pięciu lat dysponować budżetem 10 mln dol. Za te pieniądze firmy wchodzące w skład konsorcjum chcą wspólnymi siłami rozwijać nowatorskie przedsięwzięcia z zakresu biologii obliczeniowej (wykorzystanie modelowania matematycznego i technik symulacji obliczeniowych do badania systemów biologicznych) oraz szeroko rozumianej dziedziny digital health (z ang. cyfrowe zdrowie). Wspólne izraelskie centrum koncernów ma wspierać również startupy w tworzeniu innowacyjnych technologii opartych na sztucznej inteligencji, a służących np. do odkrywania spersonalizowanych terapii oraz rozwiązań farmaceutycznych.

CZYTAJ TAKŻE: Szczepionki na Covid-19 już w internecie. Obok narkotyków i broni

– Ze znaczenia tego, jak bardzo cyfrowe zdrowie i biologia obliczeniowa zmieniają zarówno opiekę zdrowotną, jak i gospodarkę, zdaliśmy sobie sprawę dopiero niedawno, przy okazji globalnego wyścigu o rozwój szczepionki na Covid-19 – podkreśla Asher Bitton, dyrektor generalny tamtejszego resortu cyfryzacji.

Laboratorium innowacji ruszy jeszcze w br. Placówka powstanie w Rehovot Science Park, znajdującym się na południe od Tel Awiwu. Jak podaje serwis InterestingEngineering, inicjatywa ta jest elementem tzw. strategii biokonwergencji rozwijanej przez izraelski urząd ds. innowacji. Aharon Aharon, kierujący tą instytucją, mówi, że celem jest budowanie w Izraelu ekosystemu startupów z tej branży i zakładanie innowacyjnych firm opartych na badaniach naukowych przeprowadzonych w obszarach związanych z ochroną zdrowia. – Wiedza i ogromne doświadczenie partnerów stojących za Innovation Lab umożliwi tym firmom stworzenie pionierskiej, acz znaczącej branży – podkreśla Aharon.

Biokonwergencja to dynamicznie rozwijająca się ostatnio branża, która integruje biologię z dodatkowymi dyscyplinami inżynierii, takimi jak elektronika, sztuczna inteligencja, fizyka, informatyka, nanotechnologia, ale także materiałoznawstwo i zaawansowana inżynieria genetyczna, w celu sprostania globalnym wyzwaniom zdrowotnym. Rehovot Science Park ma ambicję, by stać się w tym sektorze wiodącym ośrodkiem na świecie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Roboty pomogą dzieciom z autyzmem rozróżniać emocje

Najmłodsi dotknięci autyzmem często mają problemy z odczytywaniem lub okazywaniem emocji, mogą być bardzo ...

Bloomberg

Moderna: szczepionka na Covid-19 wykazuje skuteczność

Notowana na Nasdaqu spółka biotechnologiczna Moderna poinformowała, że jej szczepionka na Covid-19 wywołała silną ...

Naukowcy stworzyli ekran, który można wyginać, łamać i ciąć

Elastyczne mikrodiody LED, wzbogacone o cienką warstwę grafenu – ta technologia może zrewolucjonizować rynek ...

E-sport urósł na pandemii. Czas na olimpiadę?

Profesjonalne zawody fanów gier rosną w siłę, a pandemia, ograniczając tradycyjne formy rozrywki, przyspieszyła ...

Gry kupujemy już online, a nie na nośnikach

Dni gier na fizycznych nośnikach wydają się być policzone. Płyty w atrakcyjnych opakowaniach przyciągających ...

Galaxy Fold, składany flagowiec Samsunga bublem?

Topowy smartfon koreańskiej firmy na dniach pojawi się na polskim rynku, ale wcale nie ...