Koreańscy naukowcy dokonali, wydawałoby się, niemożliwego. Przy pomocy specjalnego reaktora syntezy jądrowej ustanowili nowy rekord świata, a właściwie wszechświata.
Wygenerowali bowiem temperaturę wynoszącą ponad 100 mln stopni, czyli wyższą, niż osiąga jądro Słońca (ok. 15 mln st. C). Taki stan utrzymali przez 20 sekund, bijąc poprzedni rekord.
CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Energia ze słońca trafi do auta i smartfona
Południowokoreańscy badacze z Superconducting Tokamak Advanced Research (KSTAR), w kooperacji z naukowcami z Uniwersytetu Narodowego w Seulu i Uniwersytetu Columbia, przeprowadzili eksperyment, który miał sprawdzić, czy w przyszłości będzie możliwe wytwarzanie plazmy, będącej napędem wysoko wydajnego reaktora termojądrowego. Ten ma stanowić tanie źródło energii odnawialnej.
Si-Woo Yoon, dyrektor badań w KSTAR, planuje w ciągu pięciu lat doprowadzić tę technologię do takiego stanu, by była w stanie utrzymywać temperaturę przez 300 sekund.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.