Pozwem w rozpoznawanie twarzy. Bo uderza w imigrantów

W Chinach doskonale rozwinięta jest technologia rozpoznawania twarzy.
Bloomberg

Clearview AI, kontrowersyjna firma zajmująca się oprogramowaniem do rozpoznawania twarzy używanym przez organy ścigania, została pozwana w Kalifornii przez dwie grupy zajmujące się prawami imigrantów, chcące powstrzymać rozprzestrzenianie się tej technologii.

Aplikacja opracowana przez Clearview pozwala na totalną inwigilację dowolnej osoby. Jest niezwykle skuteczna. Umożliwia identyfikację osoby na ulicy – wystarczy zrobić jej zdjęcie smartfonem.

Pozew, który został złożony w Kalifornijskim Sądzie Najwyższym w hrabstwie Alameda, dowodzi, że oprogramowanie Clearview AI jest nadal używane przez stanowe i federalne organy ścigania do identyfikacji osób, mimo że kilka miast Kalifornii odmówiło rządowi federalnemu korzystania z technologii rozpoznawania twarzy.

CZYTAJ TAKŻE: Cios w techniki rozpoznawania twarzy. Maski i jeden… kolor

Pozew złożyły dwie organizacje społeczne działające na rzecz społeczności latynoskich – Mijente, NorCal Resist oraz cztery osoby, które w dokumentach sądowych widnieją jako działacze społeczni.

W pozwie zarzucają, że baza danych Clearview AI ze zdjęciami narusza prawa do prywatności mieszkańców Kalifornii oraz że „technologia masowej inwigilacji nieproporcjonalnie szkodzi imigrantom i społecznościom kolorowych” – informuje CNN.

Startup Clearview AI dzięki ogromnej bazie danych 3 mld zdjęć z internetu stworzył niezwykle skuteczną aplikację do rozpoznawania twarzy. Firma zapewniała, że używają jej tylko siły porządkowe i agencje rządowe. Jednak okazało się, że było to kłamstwo. Poza policją, FBI, Interpolem i innymi agencjami rządowymi korzystały z niej także także firmy komercyjne takie jak: sieci handlowe Macy’s i Best Buy, banki Wells Fargo i Bank of America, a także Madison Square Garden, Pechanga Resort Casino, NBA i giełda Coinbase oraz także amerykańskie uniwersytety.

CZYTAJ TAKŻE: Pentagon stworzył laser, który rozpozna wroga po biciu jego serca

Coraz powszechniejsze stosowanie technologii inwigilacji za pomocą tego typu aplikacji wzbudza coraz większe zaniepokojenie. San Francisco, Boston i Portland w stanie Oregon – częściowo zakazały tej technologii. Kilka stanów, w tym Illinois, Kalifornia i Waszyngton, mają podobne przepisy, które ograniczają jego użycie. Permanentna kontrola obywateli jest według nich niezgodna z amerykańską konstytucją.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chińskie aplikacje padły ofiarą konfliktu z Indiami

W Indiach wprowadzono zakaz używania 59 chińskich aplikacji mobilnych, w tym popularnego na całym ...

W japońskim stylu o papieżu Polaku

Poznańskie Mobinet Games tworzy grę o papieżu Polaku „Karol Wojtyła: Totus Tuus”. Równocześnie wystartowali ...

YouTube zastąpił już młodym telewizję. Co i jak długo oglądamy?

Liczba light TV viewers w Polsce, czyli osób, które zamiast linearnej telewizji wybierają platformy ...

Gates i Bezos inwestują w producenta sztucznego mięsa. „To przyszłość”

Były prezes Microsoft Bill Gates oraz Jeff Bezos zainwestowali miliony dolarów w firmę Memphis ...

Czołgi z gry komputerowej wyjeżdżają do realu

Fani sieciowej gry „World of Tanks” teraz będą mogli toczyć pancerne bitwy offline. Rozgrywka ...

Hongkong stał się polem walki w popularnej grze GTA V

Protesty w Hongkongu przeniosły się do cyfrowego świata rozrywki. Już kilka tygodni temu Chiny ...