„100 innowacji stulecia”. Firmy dostają kosmiczne wsparcie

Bezpieczeństwo kosmiczne, obserwacja Ziemi, a także łączność satelitarna – to przykłady priorytetów wynikających z polskiej strategii kosmicznej.

Publikacja: 28.06.2020 21:45

„100 innowacji stulecia”. Firmy dostają kosmiczne wsparcie

Foto: NASA

Polska znalazła się na 12. miejscu wśród 27 krajów UE w rankingu beneficjentów konkursów dotyczących technologii kosmicznych w ramach programu Horyzont 2020. Od 2014 r. 35 polskich podmiotów pozyskało prawie 13 mln euro dofinansowania w 39 projektach. Liderem jest Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Zajmuje ona 14. miejsce wśród wszystkich unijnych podmiotów pozyskujących dofinansowanie z tego programu.

Jaka jest przyszłość sektora kosmicznego? – Jesteśmy przekonani, że będzie wzrastać liczba inwestycji oraz że przykładem innych państw w Polsce administracja stanie się świadomym klientem: będzie kupowała usługi i produkty oparte na danych satelitarnych oferowanych przez polskie firmy – odpowiada Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Dodaje, że obecnie POLSA w ramach grantu na budowę systemu świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej przeznacza dla polskich firm i jednostek naukowych zaangażowanych w budowę sieci ponad 70 proc. jego wartości.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Technologie
Rewolucja w elektronice. Ekran dostosuje kształt do potrzeb użytkownika
Technologie
Właściciel wyszukiwarki zainwestuje w elektrownie atomowe. Pojawił się „pożeracz energii”
Technologie
„Rozmowa" z psem i kotem? Właśnie pada bariera w komunikacji
Technologie
Jest najszybszy na świecie. Może dać Chinom podwodną dominację
Technologie
To największy elektryczny pojazd na świecie. Same baterie ważą 250 ton
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem