„100 innowacji stulecia”. Firmy dostają kosmiczne wsparcie

Bezpieczeństwo kosmiczne, obserwacja Ziemi, a także łączność satelitarna – to przykłady priorytetów wynikających z polskiej strategii kosmicznej.

Publikacja: 28.06.2020 21:45

„100 innowacji stulecia”. Firmy dostają kosmiczne wsparcie

Foto: NASA

Polska znalazła się na 12. miejscu wśród 27 krajów UE w rankingu beneficjentów konkursów dotyczących technologii kosmicznych w ramach programu Horyzont 2020. Od 2014 r. 35 polskich podmiotów pozyskało prawie 13 mln euro dofinansowania w 39 projektach. Liderem jest Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Zajmuje ona 14. miejsce wśród wszystkich unijnych podmiotów pozyskujących dofinansowanie z tego programu.

Jaka jest przyszłość sektora kosmicznego? – Jesteśmy przekonani, że będzie wzrastać liczba inwestycji oraz że przykładem innych państw w Polsce administracja stanie się świadomym klientem: będzie kupowała usługi i produkty oparte na danych satelitarnych oferowanych przez polskie firmy – odpowiada Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Dodaje, że obecnie POLSA w ramach grantu na budowę systemu świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej przeznacza dla polskich firm i jednostek naukowych zaangażowanych w budowę sieci ponad 70 proc. jego wartości.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Technologie
Naukowy przełom: sztuczna inteligencja, która programuje życie
Technologie
Rosjanie stworzyli supernarzędzie do inwigilacji. Ciężko się przed nim ukryć
Technologie
Szpiegostwo i zmasowane ataki? Chiny umieją już sterować pszczołami
Technologie
AI Elona Muska w amoku. Grok obraża Muska, X i sam siebie
Materiał Promocyjny
Tak zaawansowane technologie pomogły Andrzejowi Draganowi w stworzeniu futurystycznego teledysku Quebonafide
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama