„100 innowacji stulecia”. Medycyna w nowej odsłonie

Opieka zdrowotna stanowi już 25 proc. rynku internetu rzeczy. Dalszy rozwój e-medycyny jest nieunikniony.

Publikacja: 17.05.2020 19:46

„100 innowacji stulecia”. Medycyna w nowej odsłonie

Foto: Olena Yakobchuk – shutterstock

Materiał powstał we współpracy z firmą Emitel

Wydatki związane z internetem rzeczy (ang. IoT, czyli sieć połączonych ze sobą urządzeń) osiągną w tym roku niemal 1,3 mld dolarów – szacuje firma analityczna IDC. W przyszłym roku te wydatki będą jeszcze wyższe. Internet rzeczy znajduje zastosowanie w wielu obszarach, m.in. w medycynie.

Osiem na dziesięć organizacji z obszaru opieki zdrowotnej zauważyło wzrost innowacyjności dzięki wdrożeniu rozwiązań IoT, a ponad 70 proc. dostawców usług medycznych zdołało zmniejszyć dzięki nim koszty. Najpopularniejsze rozwiązania technologiczne z zakresu IoT w tym sektorze to: monitorowanie i utrzymywania w dobrym stanie pacjentów (73 proc.) oraz zdalny nadzór ( 50 proc.).

Rynek będzie rósł

Według BI Intelligence, liczba komunikujących się między sobą urządzeń z tego sektora w 2020 r. miała sięgnąć 650 mln. Oznacza to, że opieka zdrowotna stanowi już około jednej czwartej całego rynku IoT.

Instytut Sobieskiego podkreśla, że powstają już bezprzewodowe neuronowe stymulatory o wielkości mniejszej niż jeden milimetr, co umożliwia nieinwazyjne wprowadzenie ich do organizmu i monitorowanie zdrowia pacjenta. Z kolei przy diagnostyce coraz częściej wykorzystywane są roboty. Dzięki IoT diagnostyka mogłaby też odbywać się zdalnie. Polskie prawo jest już na to przygotowane. Pacjenci po operacjach kardiologicznych mogliby na przykład otrzymywać zestaw do monitorowania swojego stanu i indywidualnej rehabilitacji, który umożliwiałby stały nadzór lekarza. IoT jest już z powodzeniem wykorzystywany w takich miastach jak Londyn, Singapur czy Barcelona. Coraz śmielej wkracza również do Polski.

CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Sztuczna inteligencja już wie, co kupisz

Łódź informowała pod koniec ubiegłego roku o wyposażeniu seniorów w inteligentne opaski. Nosi je już około 1500 osób. Mają przycisk, po wciśnięciu którego uruchamiane jest połączenie z numerem alarmowym 112. Potrafią także wyczuć upadek osoby, która go nosi, i zdalnie poinformować dyspozytora, żeby skontaktował się z użytkownikiem opaski i sprawdził, czy wszystko jest w porządku (a w razie braku reakcji wysłał na miejsce karetkę). Na początku roku wyposażono w podobne opaski również kilkuset seniorów w gminach regionu radomskiego.

""

cyfrowa.rp.pl

Z powodu koronawirusa wiele osób musiało ograniczać wizyty u lekarza. Tu ciekawym rozwiązaniem działającym w kilku miastach w Polsce jest opieka nad kobietami w ciąży. Przyszłe mamy, które przebywają w kwarantannie albo wymagają częstych wizyt u lekarza, otrzymały od miasta przenośne urządzenia do badań KTG. Wyniki są pod kontrolą położnych, które są pod telefonem przez całą dobę. Jakość badania jest porównywalna z najlepszymi urządzeniami stacjonarnymi dostępnymi w placówkach medycznych.

Bez cyfryzacji ani rusz

Obecnie najpopularniejszą metodą połączeń jest bluetooth, zigbee lub wi-fi. Nie brakuje opinii, że dla niektórych urządzeń korzystne byłoby zastosowanie alternatywnego podejścia o niskim poborze mocy, w którym urządzenie może połączyć się bezpośrednio z dostawcą usług internetowych. Dlatego naturalną metodą łączności dla urządzeń, które potrzebują długiego czasu działania, a nie ma możliwości ich doładowywania (np. stymulator serca, dozownik insuliny), jest technologia LoRa, działająca również w Polsce i rozwijana przez Emitel.

Digitalizacja opieki zdrowotnej jest koniecznością – chociażby ze względu na postępujący proces starzenia się społeczeństwa

– Jesteśmy przekonani, że na bazie proponowanych przez nas rozwiązań, w tym możliwości, jakie daje sieć transmisyjna na bazie technologii LoRaWAN, istnieje możliwość kreowania niemal nieskończonej liczby pomysłów na poprawę bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i komfortu życia mieszkańców Polski – komentuje Andrzej Kozłowski, prezes firmy Emitel. Dodaje, że niezawodność tej technologii może mieć kluczowe znaczenie dla ratowania życia. Ma to niebagatelne znaczenie również w kontekście trwającej pandemii. Urządzenia wykorzystujące technologię LoRaWAN mają zostać częścią podstawowego wyposażenia służb medycznych we Włoszech, zajmujących się chorymi na Covid-19. Czujniki będą stale informować o temperaturze personelu medycznego i przekazywać dane do centrum monitoringu, by móc jak najszybciej zareagować.

Digitalizacja opieki zdrowotnej jest koniecznością – chociażby ze względu na postępujący proces starzenia się społeczeństwa. Już prawie co piąta osoba w Polsce ma przynajmniej 65 lat. W 2035 r. wiek ten osiągnie niemal jedna czwarta społeczeństwa, a w 2050 r. blisko jedna trzecia (a jednocześnie średnia długość życia się wydłuży). Tym samym powiększy się grupa osób starszych, cierpiących na choroby przewlekłe. Bez telemedycyny system opieki zdrowotnej nie będzie w stanie zapewnić wszystkim pacjentom odpowiedniej opieki.

CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Peryskop, który zmienił wojnę czołgową

Oczywiście wyzwań związanych z cyfryzacją medycyny nadal jest sporo. Mają charakter finansowy czy technologiczno-mentalny. Kluczowym czynnikiem, powodującym wykluczenie cyfrowe, jest wiek poszczególnych osób. Kilka lat temu tylko kilkanaście procent seniorów korzystało z internetu. Prognozuje się jednak, że do 2025 r. ponad 80 proc. osób powyżej 55. roku życia będzie korzystało z internetu i rozwiązań mobilnych. Trwająca pandemia może ten proces przyspieszyć.

Materiał powstał we współpracy z firmą Emitel

""

cyfrowa.rp.pl

Technologie
Satelita zniszczony na orbicie. Szczątki obiektu śledzą Siły Kosmiczne USA
Cykl Partnerski
Miejskie plany adaptacji do zmian klimatu: co warto wiedzieć?
Technologie
„Polski eksperyment”. O radiu z botami zamiast dziennikarzy głośno za granicą
Technologie
Tapeta alternatywą dla kotłów i kaloryferów. Znaleziono lepszy sposób na ogrzewanie
Materiał Promocyjny
Telewizor w inteligentnym, bezpiecznym domu
Technologie
Publiczne radio sięga po deepfake? Wywiad ze zmarłą noblistką wywołał oburzenie