Tworzywa biodegradowalne mają być dobre dla środowiska. Ale ponieważ są specjalnie zaprojektowane do szybkiej degradacji, nie można ich poddać recyklingowi. To ma się zmienić. Naukowcy z University of Canterbury w Nowej Zelandii opracowali metodę przekształcania biodegradowalnych plastikowych noży, łyżek i widelców w piankę, która może być używana jako izolacja w ścianach lub wypełniacz kapoków.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy sposób na zalew plastikowych śmieci. Można je zjeść

Naukowcy umieścili sztućce, które zrobiono z biodegradowalnego plastiku, który dotychczas uważano za „niespienialny”, w komorze wypełnionej dwutlenkiem węgla. Wraz ze wzrostem ciśnienia gaz rozpuszczał się w plastiku. Kiedy nagle obniżyli ciśnienie w komorze, dwutlenek węgla rozszerzył się w plastiku, powodując jego pienienie. Autor projektu Heon Park powiedział, że proces ten jest jak otwieranie puszki z napojem i uwalnianie gazu z napoju. Naukowcy odkryli idealną temperaturę i ciśnienie, by przekształcić ten rodzaj plastiku w piankę. Nie w każdych warunkach się to udaje.

Za każdym razem, gdy plastik jest poddawany recyklingowi, traci trochę swojej wytrzymałości. Pianki są idealnym nowym materiałem, ponieważ nie muszą być tak mocne i wytrzymałe w kolejnych aplikacjach. Plastik poddawany recyklingowi jest raczej kruchy i może okazać się, że widelec z recyklingu popęka w czasie jedzenia.

Natomiast idealna struktura pianki zależy od jej ostatecznego zastosowania, na przykład pianki o dużej objętości, które mają duże pęcherzyki powietrzne są dobre jako budulec boi.

CZYTAJ TAKŻE: Jest roślinna alternatywa dla plastiku. Piekielna wytrzymałość

Umożliwienie recykling biodegradowalnych tworzyw sztucznych będzie można złagodzić niektóre z globalnych problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Mimo, iż materiał biodegradowalny ulega rozkładowi w środowisku naturalnym, to dla tegoż środowiska jeszcze bardziej korzystne jest ponownie wykorzystane. Tym bardziej, że biodegradowalne i nadające się do recyklingu tworzywa sztuczne mogą być używane więcej niż jeden raz.