Według naukowców będziemy musieli pogodzić się z wymogiem testowania na Covid-19 w miejscu pracy. Kolejne mutacje wirusa zmuszą pracodawców do częstego testowania pracowników, by zachować ciągłość produkcji czy pełna obsadę w biurach i sieciach handlowych.

Dotychczas problemem było to, że testy były albo szybkie albo dokładne. Brytyjski startup zajmujący się ochroną biologiczną Vatic opracował test „KnowNow” na Covid-19, który, jak twierdzi, jest dokładny i szybki. Wystarczy tylko wymaz z ust, a wynik pojawia się w specjalnej aplikacji, która generuje nawet kod QR działający jak tzw. paszport covidowy i umożliwia dostęp do miejsc zarezerwowanych dla osób zaszczepionych.

CZYTAJ TAKŻE: Maska, która wykrywa Covid-19. Testy będą już niepotrzebne

Firma Vatic zebrała już 6,37 miliona dolarów na opracowanie i testowanie specjalnych domowych testów.

Założona w 2019 roku Vatic opracowała domowy test, który pokazuje wyniki już po 15 minutach i wiarygodnie wskazuje czy dana osoba jest zakażona czy zdrowa. Nie myli się, pokazując fałszywie pozytywny wynik, mimo iż organizm zwalczył infekcję. Testy antygenowe mogą pokazywać fałszywie dodatni wynik – dotyczy to 1 na 200 testów.

Wiarygodne i szybkie testy są ogromnie potrzebne. Według lekarzy do zarażenia się wariantem delta wystarczy zaledwie kilka sekund przebywania z zarażoną osoba.

CZYTAJ TAKŻE: Testy na Covid-19 z ulicznej maszyny

Test „KnowNow” jest już używany w Wielkiej Brytanii. Można go zamówić do domu i samemu pobrać wymaz z gardła. Wynik testu jest dostępny na stronie internetowej, do której dostęp ma pacjent i przedstawiciele służby zdrowia. Firma Vatic prowadzi obecnie również badania kliniczne w Stanach Zjednoczonych, aby uzyskać autoryzację do użytku w sytuacjach awaryjnych wydaną przez FDA.

Vatic twierdzi, że jej test wykrywa wszystkie mutacje koronawirusa.