Dron w służbie drużyny. Zdezynfekuje stadion po meczu

Specjalny dron będzie dezynfekował stadion w Atlancie w stanie Georgia. Autonomiczne urządzenie oczyści z patogenów siedzenia, poręcze oraz szklane części.

Publikacja: 07.10.2020 00:45

Dron w służbie drużyny. Zdezynfekuje stadion po meczu

Foto: YouTube

Stadion, na którym grają takie drużyny futbolu amerykańskiego jak Atlanta Falcons oraz piłki nożnej jak Atlanta United FC, to najnowocześniejszy obiekt sportowy w stolicy stanu Georgia.

Dron, który został wyprodukowany przez firmę Lucid Drone Technologies, ma dezynfekować stadion między kolejnymi wydarzeniami sportowymi. D1 Disinfecting Drone jest wyposażany w specjalne dysze, za pomocą których rozpyla nietoksyczny środek dezynfekujący na powierzchnie. Urządzenie ma zadebiutować po meczu futbolu amerykańskiego 11 października między Atlanta Falcons a Carolina Panthers.

CZYTAJ TAKŻE: Z Ameryki nadlatuje dron-czyściciel. Usunie nawet grzyba

Przedstawiciele zarządu stadionu twierdzą, że będzie on pierwszym obiektem sportowym w USA czyszczonym przez drony. Ma to pomóc w efektywniejszym, dokładniejszym, a przede wszystkim szybszym wyczyszczeniu stadionu z niebezpiecznych patogenów, w tym koronawirusa. Użycie drona ma skrócić niezbędny czas dezynfekcji aż o 95 procent i odciążyć pracowników. Stadion kupił trzy drony: dwa będą go sprzątać po meczu, trzeci dron ma być użyty w razie awarii pozostałych – informuje portal The Verge.

Użycie robotów i dronów wydaje się najbardziej efektywnym i bezpiecznym sposobem na czyszczenie miejsc publicznych. Od maja na lotnisku w Pittsburghu robot czyści i dezynfekuje hale za pomocą promieni UV. Podobne urządzenie pracuje na stacji kolejowej w Londynie – St Pancras. W indyjskim mieście Chennai roboty dezynfekują lokalny szpital.

Zdaniem niektórych mediów w Atlancie drony nad stadionem to „cyrk medialny”, ponieważ według CDC wirus przez powierzchnie przenosi się znacznie słabiej niż poprzez drogę kropelkową i kontakt międzyludzki. Dlatego zamiast drogich urządzeń lepiej zachęcać do noszenia maseczek oraz zachowania dystansu społecznego, co jest znacznie bardziej efektywne w zastopowaniu epidemii – napisał dziennik „The Atlantic”.

CZYTAJ TAKŻE: Brytyjscy żołnierze mają nową broń. To strzelający dron z AI

Jednak zarząd Mercedes-Benz Stadium nie poprzestał na kupnie trzech dronów. Obiekt, który ma 71 tys. miejsc, ograniczy liczbę miejscówek tak, by możliwe było zachowanie dystansu 2 metrów pomiędzy widzami. Poza tym zainstalowanych zostanie 600 stacji do dezynfekcji rąk.

Technologie
OpenAI, twórca ChatGPT, ma problem. Były szef bezpieczeństwa oskarża firmę
Materiał Partnerski
Elektryzujące elektryki
Technologie
Wystarczy impuls za 13 centów, by zniszczyć rój dronów. Nowa super broń
Technologie
Zamrażanie ma pozwolić na przywrócenie życia w przyszłości. Przybywa chętnych
Technologie
„Ojciec chrzestny AI": Sztuczna inteligencja zabierze pracę. Stała kwota dla każdego
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?