Robot ułożył gigantyczne domino. Człowiek nie ma już szans

Inżynier i YouTuber Mark Rober skonstruował robota, który jest w stanie 50 razy szybciej układać domino niż robi to człowiek. Możliwości urządzenia pokazał na swoim kanale. Robot użył widoku z kultowej gry Super Mario Bros. Pokaz obejrzało już ponad 16 mln osób.

Publikacja: 04.08.2021 09:24

Robot ułożył gigantyczne domino. Człowiek nie ma już szans

Foto: Mark Rober, YouTube

Robot układał mural złożony ze 100 tys. z kostek domina nieco ponad 24 godziny. Rober mówi, że zrobienie tego samego zajęłoby zespołowi siedmiu osób aż tydzień.

Robot o nazwie „Dominator” układa jednocześnie 300 kostek domina – które są ładowane do niego przez innego robota. Rober mówi w filmie, że obecna wersja Dominatora jest zwieńczeniem lat pracy jego i jego zespołu, i wyjaśnia, jak urządzenie faktycznie działa, a także pokazuje niektóre z nieudanych projektów, które doprowadziły do ostatecznego produktu.

CZYTAJ TAKŻE: Niemieckie roboty bojowe zaatakują w „wilczym stadzie”

To nie pierwszy spektakularny projekt Marka Robera. Portal The Verge już wcześniej opisywał jego urządzenia, na przykład odstraszające tzw. porch pirates, czyli złodziei przesyłek pozostawianych w USA pod drzwiami domów i mieszkań, a także gigantycznego Super Soakera, czyli pistolet na wodę, automatyczną tarczę do rzutek i ruchomą obręcz do koszykówki.

W budowie robota i kodowaniu oprogramowania pomagał mu zespół trzech innych osób. Zatrudnił również artystkę domina i youtuberkę Lily Hevesh, aby sprawdziła się jako ludzki przeciwnik dla Dominatora. Na filmie można zobaczyć, jak to jest, gdy ktoś, kto ma fantastyczne umiejętności układania domino i jednocześnie walczy z robotem.

CZYTAJ TAKŻE: Robot świadomy swego „ciała”. Coraz bliżej humanoidów

Rober, były inżynier NASA i Apple, który ma obecnie 19,3 miliona subskrybentów YouTube, zbudował Dominatora z pomocą dwóch studentów Uniwersytetu Stanforda i inżyniera oprogramowania Bay Area Alexa Baucoma w ciągu pięciu lat. Składający się z ponad 2400 części drukowanych w 3D i zaprogramowany z ponad 14 000 linii kodu Dominator, ma jeden cel: jak najszybsze ustawienie domino.

Technologie
Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę
Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację