Aktualizacja: 10.05.2025 10:16 Publikacja: 26.08.2021 00:02
Startup rozpoczął rozwój od pracy nad projektem mającym na celu satelitarne monitorowanie ruchów lodu na północnych szlakach żeglugowych
Foto: AdobeStock
Wedle autora projektu statek powietrzny, mający możliwość zakwaterowania 16 pasażerów, miałby przywrócić emocje związane z podróżowaniem z czasów eksploracji świata za pomocą sterowców, ale z wygodą i bezpieczeństwem jakie gwarantują dziś technologie XXI w.
Założyciel startupu, Carl-Oscar Lawaczeck, szwedzki pilot komercyjny i przedsiębiorca, do realizacji swojej wizji wybierze zeppeliny firmy Airlander. Te elektryczne pojazdy, napędzane silnikiem o mocy 500 kilowatów, to wspólny projekt Uniwersytetu w Nottingham i Hybrid Air Vehicles. Mogą przenosić masę ładunku porównywalną z niektórymi samolotami, ale – w odróżnieniu od zużywają przy tym tylko niewielki ułamek energii. Jak w rozmowie z CNN wyjaśnia szwedzki przedsiębiorca, który latał samolotami komercyjnymi dla skandynawskich linii lotniczych SAS, sterowce są znacznie wolniejsze, ale to ich zaleta. – Jedną z głównych atrakcji takich wycieczek będzie bowiem możliwość obserwowania Arktyki z nieba. Tutaj kluczowa jest zdolność sterowca do latania z ekstremalnie małą prędkością i bardzo blisko ziemi. Możemy zejść na 100 metrów nad powierzchnię ziemi, a w razie potrzeby nawet na 30 m i poruszać się wolno jak rower, aby nasi pasażerowie mogli podziwiać polarne widoki – dodaje Lawaczeck.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Dynamiczny rozwój generatywnej sztucznej inteligencji może doprowadzić świat do energetycznego kryzysu. Wykorzys...
Zrozumienie „języka” zwierząt od wieków było jednym z marzeń ludzkości. Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji...
Chiny ostro wzięły się za urzeczywistnianie wizji dominacji na morzach i oceanach, a krokiem w tym kierunku ma b...
Elektryczne samochody nikogo już nie dziwią, pojawiają się pierwsze elektryczne samoloty, ale wielki statek pasa...
To, co dotąd było kulą u nogi rozwoju innowacji w Polsce, ma stać się świetnie działającym trybikiem – taki jest...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas