Flota luksusowych zeppelinów poleci z turystami nad biegun

Szwedzki startup OceanSky Cruises zaoferuje bogatym turystom możliwość zwiedzania Bieguna Północnego z pokładu niezwykle ekskluzywnego latającego hotelu.

Publikacja: 26.08.2021 00:02

Startup rozpoczął rozwój od pracy nad projektem mającym na celu satelitarne monitorowanie ruchów lod

Startup rozpoczął rozwój od pracy nad projektem mającym na celu satelitarne monitorowanie ruchów lodu na północnych szlakach żeglugowych

Foto: AdobeStock

Wedle autora projektu statek powietrzny, mający możliwość zakwaterowania 16 pasażerów, miałby przywrócić emocje związane z podróżowaniem z czasów eksploracji świata za pomocą sterowców, ale z wygodą i bezpieczeństwem jakie gwarantują dziś technologie XXI w.

Założyciel startupu, Carl-Oscar Lawaczeck, szwedzki pilot komercyjny i przedsiębiorca, do realizacji swojej wizji wybierze zeppeliny firmy Airlander. Te elektryczne pojazdy, napędzane silnikiem o mocy 500 kilowatów, to wspólny projekt  Uniwersytetu w Nottingham i Hybrid Air Vehicles. Mogą przenosić masę ładunku porównywalną z niektórymi samolotami, ale – w odróżnieniu od zużywają przy tym tylko niewielki ułamek energii. Jak w rozmowie z CNN wyjaśnia szwedzki przedsiębiorca, który latał samolotami komercyjnymi dla skandynawskich linii lotniczych SAS, sterowce są znacznie wolniejsze, ale to ich zaleta. – Jedną z głównych atrakcji takich wycieczek będzie bowiem możliwość obserwowania Arktyki z nieba. Tutaj kluczowa jest zdolność sterowca do latania z ekstremalnie małą prędkością i bardzo blisko ziemi. Możemy zejść na 100 metrów nad powierzchnię ziemi, a w razie potrzeby nawet na 30 m i poruszać się wolno jak rower, aby nasi pasażerowie mogli podziwiać polarne widoki – dodaje Lawaczeck.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Technologie
Właściciel wyszukiwarki zainwestuje w elektrownie atomowe. Pojawił się „pożeracz energii”
Technologie
„Rozmowa" z psem i kotem? Właśnie pada bariera w komunikacji
Technologie
Jest najszybszy na świecie. Może dać Chinom podwodną dominację
Technologie
To największy elektryczny pojazd na świecie. Same baterie ważą 250 ton
Technologie
Rząd chce wyciągnąć z dołka polskie innowacje. Powstała specgrupa
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem