Aktualizacja: 28.01.2025 03:26 Publikacja: 09.05.2022 23:12
Pierwsze pływające miasto powstanie w Korei Płd. Oceanix Busan ma być całkowicie samowystarczalne
Foto: Oceanix
Za projektem stoi miasto Busan oraz firma Oceanix. Ma on być odpowiedzią na problem podnoszenia się poziomu mórz, które stanowi egzystencjalne zagrożenie dla niektórych małych wysp i nisko położonych wybrzeży. Wyzwanie jest potężne, bowiem globalny poziom mórz podniósł się od 1880 r. o ok. 22 cm. Przy czym jedna trzecia owego wzrostu miała miejsce w ciągu ostatnich 25 lat.
Projekt Oceanix Busan ma dostarczyć przełomowych technologii dla miast przybrzeżnych borykających się z poważnymi niedoborami gruntów, które są potęgowane przez zagrożenia klimatyczne. Pierwsze na świecie pływające miasto będzie dysponować odporną na powodzie infrastrukturą, która ma unosić się na wodzie. Aglomeracja będzie niezależna od lądu – samowystarczalna pod względem produkcji żywności, energii i wody pitnej. Każda dzielnica będzie uzdatniać i uzupełniać własną wodę, redukować i przetwarzać zasoby oraz zapewniać innowacyjne rolnictwo miejskie. Projekt wyróżniają: system eliminujący odpady (zero waste), zamknięty obieg wody oraz farmy pływających paneli fotowoltaicznych. Miasto ma mieć powierzchnię 6,3 hektara. Zamieszka tam 12 tys. osób. Unosić będzie się na trzech platformach, ale plan zakłada rozbudowę do ponad 20.
World Games to tzw. wielosportowe wydarzenie, mające być swoistą alternatywą dla igrzysk olimpijskich, które z roku na rok zyskuje na popularności. Wezmą w nim udział także człekokształtne maszyny.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Sam Altman, szef Open AI, zainwestował w start-up Retro Biosciences. Firma pracującą nad wydłużeniem ludzkiego życia i szukająca leku na Alzheimera, pozyskała miliard dolarów finansowania. Przełomowe rozwiązania mają się pojawić w tej dekadzie.
Stworzyli zaawansowaną technologię dla bezobsługowych sklepów Żabka Nano, a teraz po ich rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji sięgają szpitale. System od VitVio „zwiększa wydajność i bezpieczeństwo na salach operacyjnych".
Firma OpenAI kierowana przez Sama Altmana wypuściła właśnie tzw. agenta AI, czyli narzędzie sztucznej inteligencji zdolne do wykonywania online zadań w imieniu użytkownika. Podobne oferty szykują kolejne firmy.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Chińczycy zbudowali pierwsze na świecie drony wystrzeliwane z łodzi podwodnych, które pływają i latają. Zdolności nawigacyjne Feiyi pod wodą są szczególnie imponujące, a pod względem wydajności przemieszczania się przewyższają istniejące maszyny.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Cena akcji największego producenta chipów AI spadła aż o 17 proc. To był nie tylko najgorszy dzień Nvidii, ale i największy dzienny spadek wartości jakiejkolwiek spółki w historii.
Chińska firma DeepSeek, odpowiadająca za nowy model sztucznej inteligencji, który zdetronizował w poniedziałek amerykańskiego konkurenta ChatGPT, wywołując wielkie zamieszanie na giełdzie, padła ofiarą globalnego cyberataku.
Aż 19 proc. kupujących w sieci zostało oszukanych w 2024 r. Jeszcze więcej zetknęło się z tym problemem wśród członków rodziny lub znajomych.
W połowie kwietnia odbędzie się pierwszym w historii półmaraton, w którym obok ludzi wystartują roboty. Podstawowy warunek dopuszczenia do startów maszyn – muszą mieć humanoidalny kształt.
Koncern Meta, który jest właścicielem Facebooka, już wziął pod lupę najnowszy chiński model AI DeepSeek. Mark Zuckerberg, szef Mety, chce wyciągnąć z niego co najlepsze i wdrożyć w swoich narzędziach.
Amerykański startup Perplexity AI zrewidował swoją propozycję fuzji, którą złożył chińskiej spółce macierzystej TikTok, ByteDance, aby utworzyć nowy podmiot łączący Perplexity i TikTok U.S. - informuje Reuters.
Segmentacja odbiorców, personalizacja treści, komunikacja z klientami, automatyzacja procesów i prognozowanie – to tylko przykłady zastosowań sztucznej inteligencji w biznesie.
Owady trafią legalnie do pieczywa. Komisja Europejska zatwierdziła stosowanie sproszkowanych larw mącznika młynarka jako składnika żywności, w tym pieczywa. Rynek żywności z owadów się rozwija, działa tu prężnie także spółka z Polski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas