Aktualizacja: 16.02.2025 14:52 Publikacja: 13.06.2022 20:20
Volocopter kończy testowe loty. Autonomiczny pojazd pasażerski ma mieć zasięg 100 km.
Foto: volocopter
Innowacyjny czteroosobowy dron-taxi zdał egzamin. Samolot typu e-VTOL (elektryczny pojazd pionowego startu) ma wozić pasażerów na odległość do 100 km, rozwijając przy tym prędkość ok. 250 km/h. Volocopter zapewni transport podmiejski – np. na spotkanie biznesowe na przedmieściach. Usługa ruszy w 2026 r. Dwa lata wcześniej wystartować ma VoloCity – usługa przelotów miejskich, ale w trybie z pilotem na pokładzie.
Pierwszym miastem, gdzie pasażerowie skorzystają z tego rozwiązania, będzie Paryż. Dronami-taxi spółki założonej w 2011 r. w Karlsruhe interesuje się również Singapur. Projekt przewiduje ponadto uruchomienie powietrznego transportu ładunków – VoloDrone. A na tym nie koniec, bo start-up, za którym stoją Alexander Zosel i Stephen Wolf, zakłada budowę tzw. VoloPortów – specjalnych minilądowisk, które mają być lokalizowane w pobliżu hubów transportowych (m.in. blisko lotnisk i stacji kolejowych).
Powstał nowatorski materiał łączący właściwości ciał stałych i cieczy. Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technicznego Caltech są przekonani, że zrewolucjonizuje on przyszłość robotyki i sztucznej inteligencji.
Możliwość wykonywania skomplikowanych misji przy użyciu floty samolotów i dronów to przyszłość pola walki. I to niezbyt odległa. Takie rozwiązanie rozwija właśnie Lockheed Martin.
Placówka ta, umiejscowiona w Szanghaju, w początkowej fazie ma pomieścić ponad 100 robotów jednocześnie. Chińczycy liczą, że taki projekt szkolenia obniży koszty związane z rozwojem technologii „ucieleśnionej inteligencji”, w której Państwo Środka chce być numerem 1.
World Games to tzw. wielosportowe wydarzenie, mające być swoistą alternatywą dla igrzysk olimpijskich, które z roku na rok zyskuje na popularności. Wezmą w nim udział także człekokształtne maszyny.
Sam Altman, szef Open AI, zainwestował w start-up Retro Biosciences. Firma pracującą nad wydłużeniem ludzkiego życia i szukająca leku na Alzheimera, pozyskała miliard dolarów finansowania. Przełomowe rozwiązania mają się pojawić w tej dekadzie.
Rakieta wielokrotnego użytku Amur-LNG ma latać więcej razy niż Falcon 9 firmy SpaceX. „Udowodnijcie to” – skomentował Elon Musk.
Wypisać się, wytańczyć, wyśpiewać. Umierać sytym życia, bo uczyniło się z niego ucztę, nakarmiło sobą zaproszonych na nią gości.
Wszyscy mogą się w jakimś momencie dać nabrać, ale można – choćby dzięki internetowi – szukać i znajdować, w jaki sposób dany temat stał się wiodącym i kto może na tym wygrać.
Przekonanie o tym, że sztuczna inteligencja wie lepiej, co powinniśmy kupować, czego słuchać, co oglądać i co jeść, jest wyrażane coraz częściej – od internetowych forów do międzynarodowych prestiżowych konferencji.
TikTok jest ponownie dostępny w amerykańskich sklepach z aplikacjami Apple i Google po tym, jak prezydent Donald Trump odroczył wprowadzenie zakazu chińskiej platformy mediów społecznościowych do 5 kwietnia.
Są już ich dziesiątki milionów. Tak zmęczonych niekontrolowanym zalewem informacji, że odcinają się od mediów społecznościowych, wyłączają telefony, przestają oglądać telewizję.
Odliczenia ulgi na internet można dokonać składając wraz z zeznaniem podatkowym PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37 załącznik PIT/O. Ile wynosi ulga i kto może z niej skorzystać?
Czy naprawdę chcielibyśmy z demokratycznych wyborów usunąć to, co w nich najpiękniejszego – nieprzewidywalność?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas