Aktualizacja: 07.12.2024 22:35 Publikacja: 25.10.2022 01:30
Większość onkologów jest zdania, że to szczepionki są przyszłością leczenia wielu nowotworów u ludzi
Foto: shutterstock
Szczepionki, które leczą raka, mogą być dostępne dla pacjentów już w następnej dekadzie, twierdzą założyciele biotechnologicznej firmy BioNTech. Szczepionka przeciwnowotworowa, nad którą wciąż trwają intensywne prace, ma skutecznie niszczyć komórki rakowe.
Profesor Ugur Sahin i doktor Ozlem Tureci dokonali przełomu w leczeniu komórek rakowych. Wszystko dzięki ich wcześniejszym badaniom nad szczepionką przeciwko Covid-19. Niemieccy naukowcy od lat pracowali razem nad pionierskimi immunoterapiami przeciwnowotworowymi dostosowanymi do konkretnych pacjentów. W 2008 roku w Moguncji założyli firmę BioNTech, która we współpracy z Pfizerem szybko opracowała skuteczną szczepionkę przeciwko Covid-19. Ich prace podczas pandemii, wykorzystujące technologię mRNA, dały nowy impuls do dalszych badań nad szczepionką przeciwnowotworową.
Komunistyczna władza w Chinach chętnie sięga po nowe technologie, aby w pełni kontrolować i inwigilować społeczeństwo.
Chińska armia może otrzymać technologię, która sprawi, że żołnierze i sprzęt wojskowy będą niczym kameleon. Nad nowatorskim materiałem pracują naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu Nauki Elektronicznej i Technologii.
Europejska misja Proba-3 wystartowała z Indii. W przestrzeń poleciał prawdziwie pionierski system, a polscy naukowcy w tym przedsięwzięciu odegrają istotną rolę.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z australijskiego uniwersytetu RMIT oraz grupę laboratoriów z Indii doprowadziło do przełomowego odkrycia – udało się wynaleźć nowy lek na bazie złota, który może wykazać się dużą skutecznością w walce z rakiem.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Krew nietoperza może umożliwić astronautom hibernację podczas długich lotów w kosmosie lub pomoc w operacjach medycznych – twierdzą naukowcy. Nad nowatorskim rozwiązaniem pracują badacze z Uniwersytetu w Greifswaldzie.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Mikrobiom jelitowy, czyli ogół mikroorganizmów zamieszkujących jelita odgrywa kluczową rolę w budowaniu odporności organizmu. Z najnowszego badania naukowców z Uniwersytetu Yale wynika, że mikroflora to kolejny aspekt łączący człowieka z osobami, z którymi styka się na co dzień.
Wystarczy tylko kilka minut intensywnego wysiłku fizycznego dziennie, aby zmniejszyć ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. W przypadku kobiet to ryzyko spada nawet o prawie połowę. Taki efekt zapewni m.in. szybkie wchodzenie po schodach i noszenie zakupów.
Populizm prawodawczy, nawiązujący do strachu przed „diabelskim zielem”, staje się asumptem do naruszenia równości w zakresie dostępu do rynku leczniczego prywatnych podmiotów leczniczych.
Ostatnią rzeczą, której dziś potrzeba szpitalom, są kłopoty z fiskusem. Ten zaś oczekuje zapłacenia przez nie podatku od dochodu w sytuacji, gdy toną w długach, a NFZ zalega z zapłatą części zobowiązań wobec nich.
Jean Kaseya, szef Afrykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób poinformował, że w ciągu 48 godzin powinniśmy wiedzieć więcej o tajemniczej chorobie, która pojawia się w Afryce. Będzie to możliwe dzięki analizie laboratoryjnej materiału biologicznego, pobranego od chorych.
Uchylenie ustawy o lekarzu sądowym i pozostawienie każdemu lekarzowi prawa do wystawiania zaświadczeń usprawiedliwiających niestawiennictwo w sądzie z powodu choroby - takie rozwiązanie proponuje Naczelna Rada Adwokacka.
Ministrowie zdrowia państw Unii Europejskiej zaktualizowali zalecenia dotyczące miejsc wolnych od dymu papierosowego. Najnowsze rekomendacje unijne obejmą także e-papierosy oraz podgrzewane wyroby tytoniowe.
Proponujemy wprowadzenie centralnego rejestru psychoterapeutów oraz podmiotów szkolących i egzaminujących, co pozwoli zainteresowanym łatwo zweryfikować, czy terapeuta posiada nie tylko certyfikat, ale także odpowiednie kwalifikacje i podlega stałej superwizji. Każdy będzie mógł to szybko sprawdzić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas