Firmy venture capital Thrive Capital i Founders Fund negocjują zakup akcji za co najmniej 300 milionów dolarów ze sprzedaży akcji OpenAI, co wyceniłoby firmę na 29 mld dol. – ujawnił „The Wall Street Journal”, powołując się anonimowe źródła. OpenAI ma wezwać do zapisywania się na sprzedaż akcji, a inwestorzy kupiliby je od obecnych akcjonariuszy, takich jak pracownicy. - Nie osiągnięto ostatecznego porozumienia, a warunki mogą ulec zmianie - powiedzieli ludzie zaznajomieni ze sprawą. OpenAI odmówiło komentarza.
Nowa umowa inwestycyjna z grubsza podwoiłaby wycenę OpenAI z poprzedniej rundy finansowej zakończonej w 2021 r., kiedy wartość firmy oszacowano na około 14 miliardów dolarów. Kwoty te mogą szokować, gdyż OpenAI wygenerowało dotychczas ledwie dziesiątki milionów dolarów przychodów, głównie ze sprzedaży oprogramowania AI. Mało tego. Po zeszłorocznym rajdzie technologicznym nie ma już śladu, a spółki z tej branży szybko tracą zainteresowanie inwestorów i wartość, zaś te w początkowym stadium rozwoju mają coraz większe problemy ze zdobyciem finansowania.
AI poradzi i napisze wiersz
Odpowiedź tkwi w produktach na bazie sztucznej inteligencji, które oferuje OpenAI, jak program generowania obrazu Dall-E 2 i chatbot ChatGPT. Zwłaszcza ten ostatni przyciągnął uwagę opinii publicznej, a część ekspertów mówi o prawdziwe rewolucji. Możliwości ChatGPT wydają się wręcz niewiarygodne – chatbot może w czasie rzeczywistym tworzyć wiersze, wymyślać dowcipy i pisać eseje, czy porady prawne, wyręczając w tym uczniów, prawników i dziennikarzy. Jest w stanie odpowiadać na pytania i kontynuować rozmowę w sposób, który może być trudny do odróżnienia od ludzkiej komunikacji. Z możliwości technologii od OpenAI skorzystało już ponad 1 mln użytkowników ledwie w kilka dni po uruchomieniu usługi 30 listopada ubiegłego roku (start-up pobiera na razie od profesjonalnych użytkowników niewielką opłatę za generowanie tekstu).
Czytaj więcej
Wartość założonej przez Wojciecha Zarembę, Elona Muska i Sama Altmana firmy OpenAI, która oferuje konwersacyjną sztuczną inteligencję, wzrosła aż 20-krotnie. Rozwiązania typu ChatGPT w przyszłości mogą zastąpić tradycyjne wyszukiwarki.
Inwestorzy wierzą, że algorytmy AI staną się kurą znoszącą złote jajka, choć biznesowy potencjał tego rozwiązania jest dziś trudny do oszacowania. Jak donosi Reuters, spółka założona m.in. przez obecnego prezesa Sama Altmana, Wojciecha Zarembę (to pochodzący z Kluczborka matematyk, programista i doktor filozofii) i Elona Muska (wcześniej wycofał się z tego projektu), a finansowana przez Microsoft, prognozuje, iż jej przychody w 2024 r. sięgną poziomu 1 mld dol. Przyszły rok przynieść ma 200 mln dol.